2020-02-12

WARTO WIEDZIEĆ

Przechowywanie jedzenia w kuchni – o czym warto pamiętać?

Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych w kuchni jest bardzo ważne. Nie tylko zabezpiecza jedzenie i zapewnia mu dłuższą świeżość, lecz także minimalizuje ryzyko marnowania żywności. Właściwa organizacja przestrzeni kuchennej ułatwia też codzienne przygotowywanie posiłków.

 

 

 

Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie na przechowywanie żywności, weź pod uwagę zalecenia producentów najczęściej kupowanych produktów. Ważne są temperatura, wilgotność i ochrona przed światłem słonecznym.

Jak przechowywać suchą żywność?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym znajdują się różnorodne pokarmy. Aby zachować odpowiedni porządek, należy je dokładnie posegregować. W ten sposób wszystkie produkty zachowają świeżość, smak i cenne wartości odżywcze. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu nie utracą też zbyt szybko pierwotnej konsystencji, co wydłuży się ich czas przydatności do spożycia.

Sucha żywność, taka jak np. ryż, makarony, kasze, mąka, cukier, przyprawy czy płatki owsiane, nie musi być umieszczona w lodówce – tego typu produkty przechowuje się w temperaturze pokojowej. Należy jednak odpowiednio je zabezpieczyć. W tym celu warto wykorzystać różnego rodzaju pojemniki ze szczelnymi zamknięciami. Najlepiej, aby były wykonane z plastiku, silikonu lub szkła, choć w przypadku kawy i herbaty można też wykorzystać metalowe opakowania.

Przechowywanie suchej żywności w zamkniętych pojemnikach chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią i działaniem szkodliwych insektów, zwłaszcza moli spożywczych. Kupując tego typu opakowania, warto postawić na estetycznie wykonane naczynia, które dodatkowo ozdobią przestrzeń kuchni. Można też wykorzystać stare słoiki – przed wsypaniem do nich suchych produktów należy jednak dokładnie je umyć i wysuszyć. Trzeba również sprawdzić, czy mają szczelne wieczka.

Przechowywanie jedzenia w lodówce i zamrażarce

Jedzenie w lodówce i zamrażarce również może być przechowywane w pojemnikach. Poukładanie produktów spożywczych w specjalnych opakowaniach pozwala na dużą oszczędność miejsca, a także ułatwia dbanie o czystość chłodziarki. Dodatkowo takie rozwiązanie zapobiega przenikaniu zapachów i chroni żywność przed nadmiernym wysychaniem spowodowanym niską temperaturą. W ten sposób można zabezpieczyć m.in. mięso i wędliny, ryby, aromatyczne sery, owoce i warzywa, zupy czy resztki posiłków. Trzeba jednak pamiętać, aby każdy typ produktów umieścić w oddzielnym opakowaniu.

Co ważne, do przechowywania jedzenia w lodówce można wykorzystać naczynia szklane, silikonowe lub plastikowe, w zamrażarce natomiast najlepiej sprawdzą się te wykonane z plastiku. Aby uniknąć marnowania żywności, do każdego opakowania warto przykleić karteczkę z zapisaną datą przydatności produktu do spożycia.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar