2019-12-12

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać przed podróżą?

Przed każdą podróżą warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Czy wiesz, jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne polisy podróżne?

 

 

Polisa ubezpieczeniowa na wakacje

Urlop to długo wyczekiwany czas, kiedy możesz cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem. Nie zawracasz sobie wtedy głowy pracą czy innymi stresującymi tematami, a najważniejszy jest relaks. Nawet jego forma nie ma większego znaczenia – obojętne, czy preferujesz leżenie na plaży i rozkoszowanie się promieniami słońca, czy wyczerpujące trekkingi po górach. Nim jednak wyruszysz na wymarzone wakacje, najpierw należy się właściwie przygotować do wyjazdu. Świetnym sposobem jest przygotowanie listy zadań i rzeczy do spakowania, dzięki czemu niczego nie pominiesz. Niestety dość rzadko znajduje się na niej kupno polisy ubezpieczeniowej.

Wciąż wiele osób uważa, że nie jest ona niezbędna. I o ile rzeczywiście nie w każdym przypadku jej nabycie jest obowiązkowe, to jednocześnie zawsze zaleca się jej posiadanie. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do nieszczęśliwej sytuacji, w której pomoc ubezpieczyciela okaże się nieoceniona. Co jednak ważne, przeglądając dostępne oferty ubezpieczeniowe, warto wziąć pod uwagę wiele elementów, które są decydujące podczas wyboru.

Ubezpieczenie podróżne – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Jednym z podstawowych błędów przy zakupie ubezpieczenia turystycznego jest jego totalnie losowy wybór lub nabycie możliwie najtańszej oferty. Ryzyko związane z jednym lub drugim rozwiązaniem odnosi się do co najmniej kilku powodów. Losowa polisa może nie być adekwatna do twojego planu pobytu i tym samym nie zagwarantuje ci odpowiedniej ochrony, podobnie jak i najtańsza. Ponadto często zapewnia ona jedynie minimalne kwoty gwarantowane, które mogą okazać się niewystarczające w zaistniałej sytuacji.

Jednym z podstawowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne, jest miejsce twojego pobytu. Podróżując do części państw, możesz być zobowiązany do zakupu ubezpieczenia podróżnego o określonych minimach (co nie znaczy, że nie można, a czasem nawet nie trzeba ich powiększyć). Tak to wygląda np. w przypadku wyjazdu do Chin czy Rosji. Wykupując polisę z wyższymi sumami gwarantowanymi niż wartości wskazane przez przepisy, gwarantujesz sobie większą ochronę.

Zatrzymując się na chwilę przy tematyce ubezpieczeń obowiązkowych, polisę otrzymujesz również, kupując wakacje za pośrednictwem biura podróży. Tour-operatorzy są do tego zobligowani, pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj jedynie podstawową ochronę, dlatego tu także warto rozważyć jej rozszerzenie. To szczególnie istotne podczas wyjazdów poza Europę oraz do państw, gdzie koszty opieki medycznej są znacznie wyższe niż w Polsce.

Nie można pominąć również tego, co w rzeczywistości zawiera wykupione ubezpieczenie. Jego zakres bezpośrednio określa ochronę osoby ubezpieczeniowej, należy dopasować go zależnie od twoich preferencji oraz planu wakacyjnego. Jeżeli np. zamierzasz korzystać z aktywności sportowych czy nawet sportów ekstremalnych, warto rozważyć dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia o rekreacyjne uprawianie sportów lub uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Niemniej podstawowe ubezpieczenie w każdym wypadku powinno obejmować:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – czyli gwarancję pokrycia kosztów związanych z leczeniem, np. wizyt lekarskich, transportu medycznego i leczenia ambulatoryjnego,
  • ubezpieczenie Assistance – gwarancja pomocy w nagłych wypadkach, w jego ramach pokryte zostaną np. koszty transportu medycznego do kraju czy transportu zwłok,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – dzięki temu uzyskasz odszkodowanie w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ponadto w ramach dodatkowych ubezpieczeń warto wymienić np.:

  • ubezpieczenie od kradzieży, zniszczenia lub zagubienia bagażu,
  • ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych – to ubezpieczenie poszerzające podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa z wyjazdu lub jego skrócenia – dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie przy rezygnacji lub skróceniu wyjazdu, jeśli tego powodem jest np. choroba bliskiej osoby lub śmierć członka rodziny,
  • ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne przed podróżą, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak miejsce wyjazdu czy planowane aktywności. W ten sposób dopasujesz najlepszą ofertę i będziesz mógł beztrosko cieszyć się najlepszymi chwilami zbliżającego się urlopu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar