2019-12-12

WARTO WIEDZIEĆ

Święta – magiczny czas. Dlaczego bywa on taki trudny?

Dla dzieci najczęściej grudzień i zbliżająca się wigilia jest czasem najbardziej ekscytującym, jednak z wiekiem może się wiele zmienić. Okres ten sprawia, że zaczynamy myśleć także bardziej o innych, to właśnie pod koniec roku organizowane są różnego rodzaju akcje społeczne – ludzie są bardziej chętni do pomocy i dzielenia się radością. Jednak co, jeśli na co dzień jesteśmy po tej drugiej stronie? To my potrzebujemy pomocy, a grudzień jest miesiącem wyjątkowo trudnym?

 

 

 

Wigilia, Boże Narodzenie – czas nazywany magicznym, kiedy ludzie stają się dla siebie serdeczniejsi, dookoła widać świąteczne ozdoby i słychać wesołe piosenki. Jednak okres świąteczny nie jest łatwy dla każdego, ponieważ właśnie wtedy najbardziej odczuwa się różnego rodzaju stratę, samotność lub inne trudności.

Każdy z nas na co dzień zmaga się z różnymi problemami. Emocje związane z trudnościami w okresie okołoświątecznym stają się nasilone, czasem może nawet ciężkie do zniesienia. Nie tylko dla jednej osoby, ale też dla całych rodzin. Do najczęściej wymienianych przyczyn, przez które nie lubi się świąt zaliczamy trudne relacje z bliskimi, samotność spowodowana utratą kogoś bliskiego, zakończeniem relacji, ale także przygotowania świąteczne.

Samotność

Dotyczy ona wielu osób. Jednak nie każdy chce się do niej przyznać. Tradycja spędzania rodzinnych świąt, kiedy całe rodziny spotykają się przy jednym stole, bliscy zjeżdżają się z różnych stron świata. Wszystko to sprawia, że uczucie osamotnienia o wiele bardziej doskwiera. Pierwszym skojarzeniem samotności jest ktoś kto jest w pojedynkę, nie ma rodziny, partnera, znajomych. W rzeczywistości nawet wśród bliskich można czuć się osamotnionym.

Samotność jest najczęściej traktowana jako coś niepożądanego, jako negatywny aspekt życia. Jednak na przestrzeni lat zdarzają się okresy osamotnienia i są one traktowane jako naturalny element życia człowieka. Wiele osób rzeczywiście unika samotności i jest to przez nich niepożądane. Jednak zdarzają się osoby, które są same z własnego wyboru, ponieważ to dopiero ona umożliwia im skupienie się na karierze czy pasji.

Niezależnie od tego czy samotność jest z wyboru lub nie - w trakcie świąt jest ona odczuwalna o wiele mocniej. Można sobie z nią poradzić różnymi sposobami. Niezależnie czy jest się osobą starszą czy młodą, może rodzicem wychowującym samotnie dziecko – co roku w wielu miejscach są organizowane wigilie dla osób, które chciałby spędzić święta w większym gronie. Uczestnictwo w takiej kolacji umożliwia poznanie także nowych osób, z niektórymi może nawet uda się stworzyć trwalszą relację. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ święta można spędzić samotnie w domu urządzając sobie jednoosobową kolację lub udać się do znajomych. Nie ma jednej uniwersalnej metody na poradzenie sobie z samotnością w tym wyjątkowym okresie. Należy pamiętać, że to jak będziemy odbierać samotność zależy tylko od nas i nie zawsze musi być kojarzona z czymś nieprzyjemnym.

 

 


Żałoba

Żałoba w czasie świąt jest o wiele trudniejsza. Gdy atmosfera bliskości i refleksji jest obecna na każdym kroku wspomnienia związane z utraconą osobą, odżywają i stają się wyjątkowo bolesne. Cierpienie to może być trudne do zniesienia. Każdy z nas czas żałoby przechodzi inaczej. Kluczowe jest, aby pozwolić sobie na przeżywanie emocji związanych ze stratą. Niektórzy blokują ból, nie pozwalając sobie na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. W okresie okołoświątecznym warto spróbować stworzyć nowe rytuały, które pomogą odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Rozmawiając z bliskimi tworzy się okazja do podzielenia się towarzyszącymi emocjami. Nie trzeba od siebie wymagać zbyt dużo i pozwolić sobie zarówno na emocje negatywne, ale również te pozytywne.

Trudne relacje

Święta przez wiele osób traktowane są jako czas pojednania, kiedy to wszyscy siadając przy jednym stole mają okazję spotkać się z dawno niewidzianą rodziną. Jednak nie dla wszystkich jest to czas przyjemny, a świąteczna kolacja kojarzy się jedynie z byciem ocenianym, niedyskretnymi pytaniami oraz przedświąteczną gorączką. Wiele osób odczuwa stres związany z pytaniem niektórych krewnych o partnera, ślub, dzieci. Wigilia kojarzy się ze sztucznością, kiedy w rzeczywistości starasz się być miły wobec osób z którymi nie ma się dobrych relacji. W niektórych rodzinach panuje rywalizacja, kto da lepsze prezenty lub będzie lepiej wyglądał. Powodów trudnych relacji może być wiele, jednak jak sobie z nimi poradzić?

Nie bójmy się rozmawiać o własnych potrzebach, tylko w ten sposób możemy zadbać o własny komfort. Jeśli relacje z rodziną są wyjątkowo trudne, warto zastanowić się nad spędzeniem świąt w inny sposób, który pozwoli uniknąć stresu czy dyskomfortu.

Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu na spędzenie świąt Bożego Narodzenia. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że to od nas samych zależy w jaki sposób spędzimy ten wyjątkowy czas oraz jakie emocje będą nam towarzyszyły.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Poradnią Empatio Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar