2019-12-12

WARTO WIEDZIEĆ

Jak zarządzać kontem bankowym z poziomu smartfona, czyli o bankowości internetowej!

Tagi: technologia

Smartfon to urządzenie, dzięki któremu nie tylko przeprowadzimy rozmowę, wyślemy wiadomość tekstową lub obrazek, a także skorzystamy z internetu. Obecnie dzięki rozwojowi technologicznemu możemy wykorzystać go też w bankowości elektronicznej, do zarządzania kontem bankowym. Co należy na ten temat wiedzieć?

 

 


Ściągnięcie i instalacja aplikacji
Aby móc skorzystać z bankowości internetowej na smartfonie, trzeba odnaleźć specjalną aplikację banku. Jak ściągnąć aplikację mobilną do bankowości internetowej na smartfona? Wystarczy udać się na odpowiednią stronę internetową banku i kliknąć link rozpoczynający pobieranie. Taka aplikacja jest udostępniana nieodpłatnie. Nie trzeba się zatem martwić o to, że poniesie się dodatkowe koszty z tytułu korzystania z aplikacji. Wymagania sprzętowe do korzystania z aplikacji mobilnej nie są zwykle wygórowane. Nawet na kilkuletnim telefonie z systemem Android min. 5.0 możliwe jest korzystanie z jej pełnej funkcjonalności. Instalacja aplikacji trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Aby się zalogować, trzeba zwykle odblokować opcję bankowości na urządzeniu przenośnym z poziomu smartfona i wprowadzić dane autoryzacyjne (mogą to być kody, obrazki lub inne formy zabezpieczenia).


Jak przeprowadzać operacje za pomocą konta?
Do mobilnego zarządzania kontem bankowym potrzebne jest połączenie się z siecią. Użytkownik loguje się do aplikacji, podając hasło (zwykle jest to PIN lub obrazek stanowiący formę autoryzacji). Dzięki temu uzyskuje się dostęp do szeregu opcji w ramach konta osobistego. Po pierwsze, można wypłacić pieniądze z bankomatu. Taka funkcja dostępna jest przy podaniu kodu autoryzacyjnego (najczęściej PIN-u). Po drugie – istnieje opcja płatności z wykorzystaniem smartfona. Zwykle wpisuje się w związku z tym specjalny kod, płacąc w sklepie, lub też przybliża smartfona do terminalu płatniczego, skanując kod autoryzacji w formie graficznej (tzw. kod QR). Logując się na swoje konto bankowe w smartfonie, można także dokonać przelewu z poziomu smartfona. Warto nieco uprościć sobie życie i skorzystać z opcji płatności po wyborze kontaktu z telefonu. Jest to szczególnie przydatne w rodzinie i wśród znajomych. Po odblokowaniu takiej funkcji na swoim koncie i przypisaniu numeru konta do kontaktu przelew jest realizowany w ciągu zaledwie kilku sekund! To spore ułatwienie, szczególnie dla zabieganych osób, które nie lubią spędzać dużo czasu na przeprowadzaniu operacji bankowych.


Bankowość internetowa a zarządzanie finansami w długim okresie
Z wykorzystaniem bankowości internetowej można planować swój budżet w długim okresie. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z zaimplementowanego w aplikacji narzędzia, które wyświetla statystyki dotyczące wydatków, z ich podziałem na kategorie oraz podkategorie. Dzięki temu kontrolować można nie tylko ogólny stan środków na koncie, ale również można sprawdzić, ile pieniędzy wydaje się na daną kategorię. Bardziej zaawansowane aplikacje są mocno rozbudowane. Z ich wykorzystaniem odbierzemy powiadomienie, gdy zbliżymy się do limitu wydatków narzuconego sobie w jednej lub kilku kategoriach. Korzystając z aplikacji, można zatem porzucić przy planowaniu budżetu tradycyjny zeszyt i długopis czy arkusz kalkulacyjny. Dzięki specjalnemu narzędziu wszystkie dane dotyczące płatności dokonywanych za pomocą przelewów lub online, a także te związane z osiąganymi przychodami będą się znajdować w jednym miejscu. Dodatkowo banki pozwalają na ich edycję, co umożliwia na przykład przyporządkowanie do wypłat gotówkowych wszelkiego rodzaju wydatków, za które płaciło się w tradycyjny sposób (a więc za pomocą banknotów lub bilonu).

 


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar