2019-05-27

Czy wiesz, że...

Odejście czopa śluzowego. Czy jest sygnałem rozpoczęcia porodu?

Odejście czopa śluzowego jest sygnałem, że szyjka macicy zaczyna się rozszerzać. Oznacza to, że poród się zbliża. Jednak trudno określić na ile przed porodem następuje odejście czopa śluzowego. Mogą to być zarówno godziny, jak i tygodnie.

 

 

 

Sygnały zbliżającego się porodu są różne, im więcej ich występuje w tym samym czasie, tym większa pewność, że zbliża się poród.

Czop śluzowy —  co to jest?

Czop śluzowy jest dość zbitą strukturą, która blokuje ujście szyjki macicy. W ten sposób blokuje dostęp wszelkich substancji, które znajdą się w pochwie do wnętrza macicy i znajdującego się w nim płodu. Jest to rodzaj koreczka, który uszczelnia tymczasowy „domek” dziecka, jakim jest macica. Czop śluzowy zapobiega m.in. zakażeniu wewnątrzmacicznemu. Patogeny z pochwy nie mają dostępu do macicy.

Im bliżej porodu, tym bardziej szyjka macicy skraca się, mięknie i powoli rozszerza. Wówczas może dojść do odejścia czopa śluzowego. Następuje to w różnych momentach ciąży u różnych kobiet. Zmiany szyjki macicy mogą zacząć zachodzić bardzo wcześnie i być łagodne. Czasem zdarza się, że szyjka jednego dnia podczas badania ginekologicznego nie wskazuje na zbliżający się poród, a dziecko rodzi się dnia następnego.

Jak odchodzi czop śluzowy?

Może odchodzić większymi fragmentami lub po kawałku. Jest to gęsty śluz,  którego konsystencja przypominać może nawet zbitą galaretkę w kolorze białym, żółtawym, różowym. Zdarza się, że zawiera odrobinę krwi. Szyjka macicy jest bardzo ukrwiona, szczególnie pod koniec ciąży. Nawet podczas badania ginekologicznego może dojść do niewielkiego plamienia czerwoną lub brązową krwią. Dlatego odejście czopa śluzowego z krwią nie jest powodem do zmartwień. Za niepokojący sygnał uznać można krwawienie żywą krwią w ilości większej niż tylko kilka plamek na wkładce. Plamienia pod koniec ciąży nie są niczym niezwykłym, ale zawsze warto skonsultować je z ginekologiem. Pojedyncze naczynka krwionośne mogą pękać, gdyż w narządach rodnych zachodzi wiele zmian.

 Objawy zbliżającego się porodu

Samo odejście czopa śluzowego nie może być traktowane jako bezpośredni zwiastun rychłego porodu. Jeśli towarzyszą temu zjawisku nasilające się skurcze przepowiadające, obniżenie się brzucha oraz kłucie w pochwie (objaw zmian w obrębie szyjki macicy) to można uznać, że poród nastąpi naprawdę niedługo.

Warto dodać, że może zdarzyć się również tak, że przyszła mama w ogóle nie zauważy odchodzenia czopa śluzowego, dzieje się tak bardzo często i to również nie jest powodem do niepokoju.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar