2019-03-22

Kolekcje ubrań

Dżinsowe – nie tylko spodnie

Moda nieustannie ewoluuje, ale niektóre trendy mają swoje wielkie, tryumfalne powroty, by z czasem znów odejść w cień, ustępując miejsca nowym rozwiązaniom, a po czasie ponownie zawitać na wybiegach i ulicach miast całego świata. Kurtki dżinsowe to znakomity przykład właśnie takiego elementu garderoby, który co jakiś czas pojawia się w magazynach modowych jako hit sezonu. Okazuje się wówczas, że klasyczny, sprawdzony model sprzed dekady znów jest trendy i można go z powodzeniem nosić jako najnowszy krzyk mody. Warto więc mieć w swojej garderobie jeden lub dwa fasony takiej kurtki, najlepiej różnej długości i wracać do nich w odpowiednim momencie.

 

 

 

Kurtki dżinsowe dla każdego

Kurtki dżinsowe występują w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej. Sprawdzą się w funkcji marynarki w półoficjalnych okolicznościach biznesowych, mogą być także ciekawym przełamaniem eleganckich stylizacji, ale przede wszystkim świetnie nosi się je na co dzień. Jeśli kupujemy kurtkę dżinsową dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jej grubość, jak również sztywność dżinsu. Jeśli będzie krępować ruchy, maluch zniechęci się do niej i z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie odmawiał noszenia tej części garderoby. Do wyboru są na szczęście swobodniejsze i cieńsze kurtki denimowe dostępne w wersjach dla dorosłych i dzieci. Jeśli chodzi o kolorystykę, jest ona współcześnie bardzo bogata. Na rynku znajdziemy również kurtki denimowe z haftami, metalowymi zdobieniami w postaci ćwieków i zamków, a także takie, które mają nietypowy krój, nawiązujący do klasycznej marynarki czy rockowej ramoneski. Najpowszechniej spotykane kurtki to te w kolorze indygo, granatowym, czarnym lub białym.

Mini, midi i maksi

Na przestrzeni wielu lat w modzie gościły różnej długości kurtki dżinsowe na guziki lub na zamek. W latach 70. XX wieku popularne były modele sięgające bioder. Z kolei w latach 90. nosiło się dżinsowe płaszcze lub tzw. katany właściwie w każdej długości. Nieco później pojawiła się moda na krótkie, kończące się powyżej pasa kurteczki, które optycznie podnosiły talię. Dziś dżinsowe kurtki występują w tak wielu wariantach, że każdy ma szansę znaleźć i kupić odpowiedni dla siebie fason. Kolekcjonerzy ubrań z młodości mogą z powodzeniem założyć na siebie kurtkę, którą nosili lata temu i która znów jest modna.

Rozmaite modele

Kurtkę dżinsową można znaleźć w najróżniejszych wersjach. Klasyczny krój to prosta marynarka z dwiema naszytymi na piersi kieszeniami zapinanymi na guziki i dwiema bocznymi. Różnice pojawiają się również w kwestii zapinania. Najpopularniejsze są jednak nadal kurtki dżinsowe na guziki, czyli dokładnie takie, jakie powstały w swojej pierwszej wersji. Dla wygody pojawiają się również zamki, jednak nie zawsze są tak doceniane. Dżins to materiał ponadczasowy i niezależnie od tego, w jakim wydaniu go zastosujemy, będzie wyglądał stylowo. Moda dopuszcza również tzw. total look dżinsowy, co oznacza, że ubieramy spodnie i kurtkę z tego samego materiału, w tym wypadku obie części będą uszyte z denimu. Aby nie wprowadzać do stylizacji chaosu, warto dopasować elementy garderoby kolorystycznie, czyli postawić na te same odcienie dżinsu.

Kurtka dżinsowa zamiast marynarki

Kurtka jest rozwiązanie uniwersalnym, odpowiednim dla osób sięgających po odmienne style. Może ona swobodnie zastąpić marynarkę, szczególnie jeśli jest w nieco ciemniejszym kolorze. Będzie się dobrze prezentowała w charakterze ubioru do pracy. Kurtka w roli marynarki powinna być raczej klasyczna; należy także pamiętać, by fason nie zaburzał proporcji sylwetki i nie dodawał wrażenia ciężkości. Jeśli znajdziesz kurtkę dżinsową, w której czujesz się dobrze, nie obawiaj się, że gdy skończy się sezon, przestanie być modna. Prawdopodobieństwo, że wróci do łask za jakiś czas, graniczy z pewnością. Być może już wczesną jesienią czy wiosną wyjmiesz ją z szafy i Twoja katana ponownie będzie krzykiem mody i dodatkiem w stylu „must have”.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar