2018-11-24

Warto odwiedzić...

Historia Gdańska za bramami ukryta. Poznaj historyczne bramy nad Motławą

Gdańskie bramy wodne położone nad Motławą dawniej łączył mur, który z biegiem lat zastąpiły kolorowe, piękne kamienice. Osiem bram to wyjątkowe zabytki Gdańska, a za każdą z nich kryje się inna historia, którą warto poznać podczas spaceru brzegiem rzeki.

 

 

 

 

 

Do dziś zachowało się osiem z dziewięciu bram wodnych, które pełniły funkcje przemysłowe, obronne i komunikacyjne. Dziewiąta, której nie zobaczymy już na trasie wycieczki, to Brama Tobiasza – powstała XV wieku, a w XIX została prawdopodobnie zastąpiona innym budynkiem. Bramy te były przede wszystkim wrotami do portu.

Listę gdańskich bram opracowali przedstawiciele sieci AccorHotels.

Od Bramy Krowiej do Zielonej Bramy z niderlandzkiej cegły

W miejscu, gdzie ulica Ogarna dochodzi do Motławy, znajduje się brama, od której warto rozpocząć wycieczkę – Brama Krowia. Jedna z najstarszych bram wodnych w Gdańsku pełni dziś funkcje mieszkalne. Powstała w XIV wieku, a jej nazwa wzięła się od drogi, którą goniono bydło przeznaczone na rzeź na Wyspę Spichrzów.

W sąsiedztwie nieszczególnie okazałej bramy użytkowej znajduje się imponująca Zielona Brama. Dawniej w tym samym miejscu stała Brama Kogi z XIV wieku, którą rozebrano. Taki sam los spotkał Most Kogi, a w jego miejscu wybudowano Most Zielony z kamienia o zielonkawym odcieniu. Brama Zielona miała pełnić funkcję rezydencji polskich królów odwiedzających Gdańsk, ale zawitała tu jedynie Maria Ludwika Gonzaga, żona Władysława IV i Jana Kazimierza. Brama Zielona to pierwszy przykład niderlandzkiego manieryzmu, który nadał miastu wyjątkowy klimat. Do budowy wykorzystano niewielkie cegły, sprowadzone z Amsterdamu jako balast w ładowniach statków, a budynek ozdobiono posągami i herbami. Dziś w bramie możemy odwiedzić jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Aby cały czas pozostać w klimacie dawnego Gdańska, warto zatrzymać się w miejscu wpisującym się w lokalną architekturę i zlokalizowanym blisko serca miasta. Hotel ibis Gdańsk Stare Miasto oddalony jest o kilka minut od najważniejszych atrakcji Gdańska.

Brama Chlebnicka i gotycka Brama Mariacka

Brama Chlebnicka, zamykająca ulicę o tej samej nazwie, przetrwała II wojnę światową w najlepszym stanie i do naszych czasów dotrwała niemal w niezmienionej od XV wieku formie. Dawniej w miejscu dzisiejszych okien znajdowały się otwory strzelnicze.

Sąsiedzka Brama Mariacka zamyka natomiast jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska, która jako jedyna zachowała wszystkie przedproża. Dawniej ulicę Mariacką zamieszkiwali kupcy i złotnicy, a dziś to atrakcja Gdańska i urokliwe miejsce, gdzie znajdziemy sklepy jubilerskie, w których króluje bursztyn. Bramę Mariacką zdobią trzy herby: Polski, Prus Królewskich i Gdańska. Od strony ulicy widnieje natomiast herb miejski, którego tarczę trzymają lwy. To jedno z najwcześniejszych tego rodzaju przedstawień herbu Gdańska.

Żuraw – największy portowy dźwig średniowiecznej Europy

Bramę Świętego Ducha, zamykającą ulicę o tej samej nazwie, nazywano dawniej Bramą Dolną. To właśnie przy tej ulicy, w kamienicy pod żółwiem mieszkała poetka i powieściopisarka Johanna Schopenhauer, matka filozofa Artura Schopenhauera.

Trudno o okazalszy i bardziej charakterystyczny element Gdańska niż Brama Żuraw. Żuraw dawniej służył do rozładunku towarów i osadzania masztów na statkach. Dzięki sile ludzkich mięśni, które wprawiały w ruch cztery koła deptakowe, mógł unieść towar ważący nawet 2 tony. Największy portowy dźwig średniowiecznej Europy posiadał również funkcje obronne, dzięki otworom strzelniczym i grubym murom.

Najstarszy herb Gdańska wzbogacony o koronę

Dwie pozostałe bramy w Gdańsku – Świętojańska i Straganiarska – uległy dużym zniszczeniom podczas II wojny światowej. W pierwszej z nich znajduje się dziś siedziba Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, druga pełni funkcje mieszkalne. Co ciekawe, w budynku Bramy Straganiarskiej, na pierwszym piętrze, mieszkał przed laty aktor Zbigniew Cybulski. Na bramie do dziś widnieje najstarszy herb Gdańska wzbogacony o koronę.

Zatrzymaj się w hotelu w Gdańsku i wybierz na spacer śladem bram wodnych, aby na nowo odkryć portowe miasto.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar