2018-08-18

Warto odwiedzić...

6 największych atrakcji Etiopii

Etiopia należy do grona najbardziej interesujących miejsc na świecie. Ten kraj leżący we wschodniej Afryce – w tzw. Rogu Afryki – wielu osobom nie kojarzy się z atrakcyjnym kierunkiem turystycznym, jednakże wystarczy się tam wybrać, aby zmienić zdanie. Etiopia pokaże wówczas swoje dobre strony i zachwyci swym pięknem okraszonym bogatą historią i kulturowymi tradycjami.

 

 

 

Lalibela – święte miejsce chrześcijan

 

Lalibela to  święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego słynące z wykutych w skale 11 kościołów powstałych w XII i XIII w. Często określana jest mianem „ósmego cudu świata” lub „drugiej Jerozolimy”. To właśnie tu znajduje się największa na ziemskim globie monolityczna świątynia – jest nią kościół  Bete Medhane Alem o powierzchni ponad 800 m kw. Miejsce te obrosło legendami – jeśli im wierzyć, to w budowę minimum jednego kościoła zaangażowani byli aniołowie. Te niezwykłe obiekty sakralne objęte są ochroną przez UNESCO.

 

Tana – największe jezioro w Etiopii

 

Przyroda to jeden z największych atutów, jakim może poszczycić się Etiopia – turystyka jest w dużej mierze zorientowana na podziwianie naturalnych walorów kraju. Jezioro Tana to godne uwagi miejsce. Jest największym jeziorem w Etiopii – położone jest na wysokości 1800 m n.p.m., a jego powierzchnia zmienia się w zależności od obfitości opadów (średnio wynosi ok. 3000 km kw.). Stąd swój bieg rozpoczyna Nil Błękitny – najdłuższy dopływ Nilu, który nieco dalej (ok. 30 km od jeziora) tworzy niesamowite wodospady. Na jeziorze znajduje się ok. 40 wysp – na kilkunastu z nich wzniesiono klasztory i świątynie Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

 

Historyczne miasto Harar Jugol

 

To czwarte święte miasto islamu znajdujące się na liście dziedzictwa światowego UNESCO zlokalizowane jest we wschodniej części Etiopii. Otaczają je mury wzniesione w XIII i XIV w. Na jego terenie znajdują się aż 102 sanktuaria i 82 meczety – w architekturze wyraźnie widoczne są wpływy afrykańskich tradycji, co nadaje budowlom unikalnego charakteru.

 

Jaskinie Sof Omar – spektakularne zjawisko naturalne

 

To najdłuższy system jaskiń nie tylko w Etiopii, ale najprawdopodobniej i w całej Afryce – długość 15,1 km robi nie lada wrażenie. Aby to zobaczyć na własne oczy, trzeba udać się w okolice Gór Bale w południowo-wschodniej Etiopii. Nazwa jaskiń pochodzi od imienia świętego męża muzułmańskiego.  

 

Dolina rzeki Omo – prawdziwa Afryka w pigułce

 

Dostać się tu można wyłącznie w porze suchej, koniecznie terenowym autem, inne nie da rady. Warto podjąć wysiłek, gdyż takich miejsc na świecie została już garstka. Żyją tu liczne plemiona, z których wyróżnia się lud Mursi – jego członkowie noszą w wargach gliniane krążki. W dolinie znajdują się stanowiska archeologiczne znane za sprawą odnalezienia szczątków kopalnych hominidów oraz Park Narodowy Omo.

 

Aksum

 

Dawniej stolica potężnego królestwa, dziś nieduże miasteczko, którego starożytne zabytki znajdują się na liście UNESCO. Zgodnie z tradycją tutejsza Kaplicy Tablic skrywa Arkę Przymierza, którą ponoć przywiózł tu z Izraela pierwszy król Etiopii Menelik I.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar