2017-11-06

Warto odwiedzić...

Najciekawsze pomniki i rzeźby w Łodzi

Znana z bogatej pofabrycznej architektury, szkoły filmowej i zapierających dech w piersiach murali Łódź wciąż jeszcze potrafi zaskakiwać. Czy wiedziałeś, że to miasto można zwiedzać także szklakiem intrygujących posągów i rzeźb plenerowych, które upamiętniają słynne postaci związane z miastem? Rubinstein, Tuwim, a nawet… Miś Uszatek. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi.

 

 

Łódź jest miastem, które spełnia nawet najbardziej odmienne oczekiwania turystyczne zwiedzających. Wśród atrakcji Łodzi znajdziesz ciekawą architekturę zewnętrzną (ulica Piotrkowska, Księży Młyn), dużo zielonych terenów (Ogród Botaniczny, park Łagiewnicki), a także bogatą ofertę klimatycznych knajpek i miejsc zakupowych. Miasto ma również do zaoferowania wiele ciekawych pomników, które warto odwiedzić. Jakie? Sprawdź!

Zobacz: Hotele Łódź

Galeria Wielkich Łodzian, czyli ławeczka Tuwima i pomnik Lampiarza

W ten sposób nazywany jest zespół 6 rzeźb wykonanych z brązu, które upamiętniają słynnych łodzian. Pomysłodawcą projektu był związany z miastem Marcel Szytenchelm, aktor znany m.in. z serialu „Zmiennicy”. Wszystkie dzieła mają formę ławek pomnikowych.

  • Ławeczka Tuwima

Pierwsza rzeźba z Galerii Wielkich Łodzian została odsłonięta w 1999 r. przy ul. Piotrkowskiej. Pomnik przedstawia Juliana Tuwima siedzącego na ławce. Postać jest zwrócona w stronę pustego miejsca obok. Takie ułożenie rzeźby sprawia wrażenie, jakby wsłuchiwała się w wypowiedź rozmówcy.

Wojciech Gryniewicz, twórca pomnika, wiernie oddał charakterystyczne rysy twarzy Tuwima. Miejska legenda głosi, że potarcie nosa poety przynosi szczęście.

  • Fortepian Rubinsteina

Rzeźba odsłonięta w 2000 r. również przy ulicy Piotrkowskiej. Przedstawia Artura Rubinsteina, światowej sławy pianistę urodzonego w Łodzi. Pomnik-ławka prezentuje artystę ubranego we frak i siedzącego przy fortepianie z rękami na klawiaturze instrumentu. Podniesiona klapa fortepianu przypomina skrzydło ptaka.

  • Kufer Reymonta

Posąg zlokalizowany przy pałacu Kindermanna przedstawia Władysława Reymonta siedzącego na kufrze podróżnym. Rozmarzone oczy patrzące w dal i notatnik trzymany w rękach świadczy o tym, że być może bohater zastanawia się nad czymś, co chciałby wykorzystać w swojej pracy twórczej.

  • Twórcy Łodzi Przemysłowej

Kolejny pomnik tym razem prezentujący aż 3 postaci – Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana. Pierwszy z nich ma na koncie budowę dzisiejszej Manufaktury w Łodzi, Scheibler jest budowniczym kompleksu fabrycznego na Księżym Młynie, Henryk Grohman zaś odziedziczył fabrykę Ludwika Grohmana i sam zbudował kolejny zakład. Cała trójka łódzkich fabrykantów była nazywana królami polskiej bawełny.

  • Fotel Jaracza

Pomnik ławkowy obejmuje figurę Stefana Jaracza, aktora, reżysera, założyciela i dyrektora teatru Ateneum w Warszawie. Jaracz grywający m.in. na łódzkich scenach został upamiętniony na posągu jako reżyser siedzący na teatralnej widowni z egzemplarzem reżyserskim w ręku.

  • Pomnik Lampiarza

Jedyna ławeczka pomnikowa, która nie przedstawia słynnej osoby, ale reprezentuje ważną dla łodzian grupę społeczną. Pomnik prezentuje bezimiennego elektryka i powstał jako upamiętnienie setnej rocznicy powstania pierwszej elektrowni w Łodzi.

Łódź Bajkowa – pomniki kota Filemona, Plastusia i Misia Uszatka

Wybierasz się do Łodzi z dziećmi? Myślisz, że zwiedzanie architektury zewnętrznej i posągów może je znudzić? Nic podobnego! Oczywiście jeśli zabierzesz je szlakiem pomników przedstawiających postaci z kultowych bajek polskiej produkcji, a ściśle: Studia Małych Form Firmowych „Semafor”. Których bohaterów może rozpoznać Twoja pociecha?

  • Pomnik Misia Uszatka – bohater bajkowy wyrzeźbiony jako turysta: z plecakiem i planem miasta w łapce.
  • Pomnik małego pingwina Pik-Poka – posąg z brązu prezentujący postać stojącą na grzbiecie fali.
  • Pomnik kotów Filemona i Bonifacego – niewielkie rzeźby przedstawiające postać Filemona, stojącego na pobliskim murku, i Bonifacego bawiącego się kłębkiem nici.

W skład kompleksu rzeźb projektu Łódź Bajkowa wchodzą także inne ciekawe dzieła, takie jak pomnik bohaterów bajki „Zaczarowany ołówek”, wróbla Ćwira czy Ferdynanda Wspaniałego.

Nocleg blisko Piotrkowskiej – gdzie nocować w Łodzi

Szukasz odpowiedniego noclegu w Łodzi? Chcesz, by hotel, który wybierzesz, znajdował się w dobrej lokalizacji? Poznaj hotel ibis Łódź Centrum – obiekt o wygodnych i przytulnych pokojach do wynajęcia, oddalony od Piotrkowskiej o jedyne 100 m! Sprawdź już teraz i wyjedź z AccorHotels na niezapomniany city break do Łodzi.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar