2017-09-04

Warto odwiedzić...

Spacer śladami krakowskich kawiarni

Melancholijny klimat Krakowa najlepiej poczujesz w trakcie spaceru po lokalnych kawiarniach. Czeka tu na Ciebie zarówno ciesząca się coraz większym zainteresowaniem Kocia Kawiarnia, jak i wiele kafejek o wieloletniej tradycji, np. Jama Michalika, Bar Kawowy Rio oraz Massolit. Sprawdź listę miejsc w Małopolsce, w których podają najlepszą kawę oraz słodkości.

Nie sposób oprzeć się pokusie wypicia kolejnej filiżanki kawy!

Jama Michalika – najbardziej znana kawiarnia w Krakowie

To jedna z najsłynniejszych kawiarni artystycznych w Europie usytuowana na Drodze Królewskiej (Via Regia) i Szlaku Młodej Polski. Położony na ulicy Floriańskiej lokal zachwyca oryginalnym wnętrzem, które do dziś zachowało swój pierwotny charakter. To właśnie tutaj z inicjatywy krakowskich poetów, pisarzy oraz plastyków w 1905 roku powstał pierwszy w Polsce kabaret literacki Zielony Balonik. W Jamie Michalika, a właściwie w Cukierni Lwowskiej, bo pod taką nazwą prowadzona była ówcześnie, bywali m.in. Józef Mehoffer, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Stanisław Wyspiański. To dzięki nim narodziła się Młoda Polska, czyli rodzima odmiana modernizmu. W późniejszych latach występowali tu np. Hanka Bielicka, Jerzy Kryszak i Anna Dymna, a swoje wiersze czytali tacy twórcy jak Wisława Szymborska czy Czesław Miłosz. Obecnie Jama Michalika to nie tylko restauracja czy kawiarnia, lecz także miejsce spotkań, w którym są organizowane wernisaże, koncerty, wieczory literackie oraz pokazy kabaretowe.

Adres: ul. Floriańska 45, godz. otwarcia: pon.–czw. 9–22, pt.–niedz. 9–23

Bar Kawowy Rio w Krakowie

Jedna z najstarszych – założona w 1959 roku – kawiarni w Krakowie. W środku wygląda wciąż tak samo, jak w dniu, w którym została otwarta. O Barze Kawowym Rio w swoich piosenkach śpiewali m.in. Andrzej Zaucha, Maciej Maleńczuk oraz Andrzej Sikorowski. Od lat jest to punkt spotkań krakowskiego środowiska artystycznego, a obecnie także miejsce wystaw lokalnych twórców. Dzieła wiszące na ścianach zmieniają się co dwa tygodnie. Artyści związani z tym miejscem wydają nawet swój własny magazyn pod nazwą „KawRIOlet”. W Rio można wypić kawę z pianką i wiórkami czekoladowymi, ogrzać się przy herbacie, a także skosztować pączków lub drożdżówek.

Adres: ul. Świętego Jana 2, godz. otwarcia: pon.–niedz. 8–20

Kawiarnie w Krakowie – Massolit Books&Bakery

Nazwę Massolit noszą dwa krakowskie lokale położone niemalże obok siebie w pobliżu Rynku Głównego. Jednym z nich jest Massolit Books&Café, czyli niezależna anglojęzyczna kawiarnia połączona z księgarnią. Tamtejszy księgozbiór liczy ponad 20 000 tytułów, a jego istotną częścią jest literatura żydowska, polska oraz feministyczna. W menu znajdziemy:

  • kawę,
  • herbatę,
  • gorące kakao,
  • wino,

a także kilka słodkich wypieków, np. brownie, bajgle oraz tradycyjne amerykańskie ciasteczka. Organizowane są tu także rozmaite wydarzenia kulturalne, chcoiażby odczyty literackie, spotkania z autorami, koncerty oraz wernisaże. Po więcej słodkości możemy udać się do w zlokalizowanej tuż za rogiem Massolit Bakery & Café, nowoczesnej kawiarni o przestronnym i pełnym światła wnętrzu. Skosztujesz tu wspaniałych domowych ciast, bajgli na słono i na słodko (np. z masłem orzechowym czy z hummusem), zdrowych lunchy oraz oczywiście gorących napojów, w tym przede wszystkim kaw parzonych na kilka sposobów.

Adres Massolit Books&Café: ul. Felicjanek 4/2, godz. otwarcia: niedz.–czw. 10-20, pt.–sob. 10–21

Adres Massolit Bakery&Café: ul. Smoleńsk 17, godz. otwarcia: pon.–pt. 8–19, sob. 10–19

Kocia Kawiarnia Kociarnia

Krakowska Kociarnia to pierwsza kawiarnia tego typu założona w Polsce, ale podobne miejsca istnieją m.in. w Budapeszcie, Wilnie oraz Tokio. Można tu wypić kawę i zjeść coś słodkiego w towarzystwie kotów. Trafiają tu zwierzęta porzucone lub znalezione na ulicy, które nie mają swojego domu. W lokalu o powierzchni około 100 m² znajdują się cztery pokoje przystosowane przede wszystkim do potrzeb czworonogów, a dopiero potem gości. Kociarnia organizuje warsztaty dla najmłodszych – podczas nich dzieci dowiadują się jak postępować z kotami i uczą się samodzielnie robić dla nich zabawki. Kawiarnia pomaga bezdomnym kotom powrócić do zdrowia i znaleźć własne miejsce na ziemi. Obecnie w Krakowie znajdują się dwie kocie kawiarnie – jedna przeznaczona jest dla rodzin, natomiast druga dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia. Na miejscu można napić się herbaty lub domowej lemoniady, zjeść deser lodowy i babeczkę, a także kupić kocie gadżety.

Adres: ul. Krowoderska 48, ul. Lubicz 1, godz. otwarcia: pon.–niedz. 11–21

Gdzie przenocować w Krakowie?

Stolica Małopolski to jeden z najpopularniejszych celów podróży zarówno turystów, jak i naszych rodaków. Podróż warto rozpocząć nie tylko od zaplanowania trasy zwiedzania, ale również od zarezerwowania noclegu w dogodnej lokalizacji. Możemy tego dokonać za pośrednictwem serwisu AccorHotels, wybierając np. 4-gwiadkowy hotel Mercure Kraków Stare Miasto. Dysponuje on m.in. centrum fitness oraz restauracją Winestone serwującą dania kuchni międzynarodowej, w tym wegetariańskie i bezglutenowe. Hotele w Krakowie zazwyczaj są wzbogacone o kawiarnie, w których można wypić aromatyczną kawę, zjeść oryginalny deser lub zamówić kolorowego drinka.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar