2015-06-15

KSIĄŻKA

Big Book Festival

Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania zakończyła się spotkaniami z Hanifem Kureishim i Swietłaną Aleksijewicz. Brytyjski pisarz, autor głośnego „Buddy z przedmieścia”, podczas kameralnego spotkania w fabrycznych podziemiach opowiadał m.in. o dorastaniu w wieloetnicznym Londynie. A białoruska reporterka rozmawiała o kresie cywilizacji radzieckiej i niespełnionych romantycznych nadziejach lat 90. Jej opowieści słuchało ponad 200 osób. 
 


Moda na czytanie fot. D. Kawka
Rekord w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzuPubliczność BBF 2015 fot. D. Kawka
 
Przez trzy dni (od 12 do 14 czerwca) w festiwalu uczestniczyło kilka tysięcy czytelników. Centrum wydarzeń była dawna fabryka serów SerWar, przy ulicy Hożej 51 w Warszawie. Zaplanowana na piątek premiera spektaklu multimedialnego „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” w reżyserii Krzysztofa Czeczota z powodu deszczu odbyła się dzień później. Publiczność zajęła dziedziniec główny fabryki, już pod bezchmurnym niebem. Janusz Chabior i Łukasz Simlat interpretowali wybrane cytaty zamknięci w szklanym pomieszczeniu, na ceglanych ścianach wyświetlone zostały specjalnie przygotowane projekcje, a teren fabryki wypełniły dźwięki ambientowej muzyki Adama Walickiego.  
 
- Tegoroczny festiwal był przełomowy. Dzięki udziałowi wspaniałych autorów i artystów, ale także dzięki świetnej publiczności i pomocy wielu partnerów, udało się wytworzyć przestrzeń dyskusji, wymiany myśli i wspólnego przeżywania nie tylko samej literatury, ale też opisywanych przez nią spraw, treści przenikających codzienność. Cieszymy się z nadkompletów, dziękujemy za gorącą atmosferę i wytrwałość w deszczu i upale. A także za inspirujące rozmowy i sugestie – w naszych głowach już gotują się pomysły na przyszłość – mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli”. W piątek otrzymały aż dwie nagrody przyznawane organizacjom pozarządowym w konkursie S3KTOR – Big Book Festival wyróżniono Grand Prix oraz nagrodą w kategorii kultura i sztuka. 
 
Rekord frekwencyjny trzeciego Big Book Festival padł podczas spotkania z Zadie Smith – publiczność wypełniła największą halę fabryki oraz dziedziniec. Około 600 osób w skupieniu słuchało rozmowy i czytanych przed autorkę fragmentów opowiadania „Ambasada Kambodży” z nowego tomu „Lost & Found”. Po spotkaniu Smith przez ponad godzinę podpisywała książki. Tłumy zjawiły się także na dyskusjach m.in. z norweskimi pisarzami Larsem Saabye Christensenem i Herbjørg Wassmo. Dowcipy i wybuchy śmiechu towarzyszyły debacie „Był sobie Polak, Rusek i Niemiec. Przeciw stereotypom”, podczas którego Władimir Sorokin, Janusz Leon Wiśniewski i Boris Reitschuster zderzali swoje doświadczenia i serwowali anegdoty pomagające zrozumieć dzisiejszą Rosję. Silne emocje towarzyszyły rozmowom z libańskim pisarzem Iljasem Churim, fińską autorką Sofi Oksanen oraz Eugenem Ruge – dyskusje przenosiły się z literatury do bieżących wydarzeń politycznych – wojen w Syrii i na Ukrainie.
 
W wypełnionej po brzegi sali, wśród widzów zajmujących schody, antresole i parapety, o swoich relacjach z matkami i dziedziczonej tożsamości poruszająco opowiadały Magdalena Tulli, Joanna Bator i Anna Janko. Tomasz Łubieński, świadek II wojny światowej oraz reporterka Magdalena Grzebałkowska konfrontowali wspomnienia i zebrane opowieści o wydarzeniach roku 1945 otoczeni kordonem zasłuchanych widzów. A goście spotkania z Katarzyną Bondą spędzili dwie godziny pod ziemią pochyleni nad specjalnie przygotowaną krwawą sceną zbrodni.  
 
 


 Katarzyna Bonda z psem Łukaszem fot. D. KawkaJanusz Leon Wiśniewski, Władimir Sorokin i Boris Reitschuster
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar