2015-05-14

Profilaktyka

Rak lubi też młode piersi Zbadaj piersi- wyprzedź nowotwór!

Myślisz: "To mnie nie dotyczy", "W mojej rodzinie nie było przecież raka"... To błąd, za który możesz zapłacić najwyższą cenę...


Nowotwór piersi, to temat, który dość często pojawia się w mediach. Co jakiś czas organizowane są kampanie lub marsze namawiające do profilaktyki, a eksperci, czy znane z dużego i małego ekranu gwiazdy namawiają nas do regularnych badań. Nic dziwnego- nowotwór złośliwy piersi jest przecież najczęściej występującym nowotworem w Polsce! Mało tego- zachorowalność na tę poważną chorobę w porównaniu z minionymi latami wciąż rośnie. Kłopot jednak w tym, że wokół raka piersi narosło już wiele mitów, które sprawiają, że wciąż bardzo trudno wykryć go we wczesnej fazie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych stereotypów związanych z nowotworem piersi u kobiet jest przekonanie, że to choroba przytrafiająca się zwykle dojrzałym paniom. 
 
Dlatego czasem, gdy widzimy kampanię namawiającą do badań piersi, zdarza nam się pomyśleć, że to nie nasz problem, bo jesteśmy przecież młode i zdrowe. Jednak wedle najnowszych statystyk, nowotwór piersi coraz częściej atakuje również kobiety przed 30. rokiem życia:
 
- Młode dziewczyny zazwyczaj nie myślą o raku. Uważają, że problem nowotworu piersi dotyczy kobiet po 50. roku życia. Nie jest to prawdą! Zachorowań na raka w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia nie jest dużo - i to usypia naszą czujność. Ale ja, niestety, miałem w swojej praktyce już wiele razy do czynienia z pacjentkami chorymi na raka piersi w wieku 18, 21, 24 lat. Co gorsza - często słyszę od takich osób, że ktoś im powiedział: "Ty jesteś za młoda, nie zachorujesz, nie musisz się badać". Zaznaczam również, że u młodych dziewczyn jest większa trudność stwierdzenia w badaniu palpacyjnym jakichkolwiek zmian - dlatego też uważam, że konieczność edukacji w tej kwestii jest najważniejsza.- podkreśla dr Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona.
 
Innym mitem, który warto jak najszybciej obalić, jest twierdzenie, że rak piersi to choroba dziedziczna, która na pewno nas nie spotka, jeśli w naszej rodzinie wszystkie kobiety były zdrowe. Tymczasem, według ostatnich badań, złośliwy nowotwór piersi  atakuje również panie, w których rodzinie nigdy nie było przypadku zachorowania na tę niebezpieczną chorobę. 
 
- Rak piersi może być chorobą dziedziczną. Ale niestety, często spotykam się z pacjentkami, które twierdzą, że skoro w ich rodzinie nikt nie zachorował na raka, są bezpieczne. A to już nie jest prawdą. Nowotwór dziedziczony dotyczy ok. 10-15% zachorowań na raka piersi. Zatem- 85-90% przypadków to zachorowania pierwotne! Nie wynikają one z odziedziczonych skłonności. Ich przyczynami - o ile da się je określić - są czynniki zewnętrzne. Apeluję zatem: proszę nie myśleć życzeniowo- rak piersi może dotyczyć każdego, bez względu na ewentualne obciążenia dziedziczne.- mówi dr Marek Janisz.
 
Warto więc obalić błędne przekonania i dla własnego spokoju zacząć badać piersi regularnie! Najlepiej dokonać tego w renomowanej klinice, wyposażonej w najnowocześniejszy i najdokładniejszy sprzęt, gdzie szybko zapoznamy się z trafną diagnozą. Miejscem, które spełnia wszystkie te wymogi jest Klinika Korona:
 
- Kobieta niezależnie od wieku powinna regularnie kontrolować swoje piersi, dlatego też nasza klinika Korona to obowiązkowe miejsce, które należy odwiedzać co 6 miesięcy. Nasza placówka stawia na zapobieganie RAKA PIERSI. Dzięki cyklicznym badaniom USG piersi możemy uchronić się przed złośliwym nowotworem piersi a w efekcie ocalić życie!- przekonuje doktor Marek Janisz.
 
Badanie USG piersi przeprowadzone w klinice Korona jest nie tylko krótkotrwałe i całkowicie bezbolesne, lecz także przeprowadzane w dyskretnej i przyjaznej dla każdej pacjentki atmosferze. Jednak Klinika Korona zajmuje się nie tylko profilaktyką chorób piersi, lecz także ich leczeniem: zarówno chirurgicznym, mammotomijnym jak i niechirurgicznym. 
 
Klinika doktora Janisza stanowi zatem idealne miejsce, gdzie spotkać się mogą kobiety starsze i młodsze, mama z córką czy przyjaciółki. Wszystkie panie mają jeden wspólny cel- być zdrową i żyć!
 
Joanna Bielas

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar