2015-03-19

Diety

Hericium – w trosce o żołądek

„Ta praca przyprawia mnie o wrzody żołądka!” – słyszymy od znajomych i od współpasażerów w autobusie. Wśród twierdzących tak osób pewnie tylko niewielki odsetek naprawdę cierpi na tę właśnie dolegliwość. Ale prawie wszyscy mamy jakieś problemy z układem trawiennym, wynikające ze stresu, z nieumiejętności radzenia sobie z problemami, no i oczywiście z powodu niewłaściwego odżywiania. Kiedy stwierdzamy, że coś z tym musimy wreszcie zrobić, jest już zwykle za późno na profilaktykę i pozostaje długotrwała terapia lekami, które nie są obojętne dla naszego organizmu. 
Tymczasem w trosce o żołądek i pozostałe części układu pokarmowego, warto wypróbować działanie roślin, którymi zajmuje się nauka zwana mykologią. Suplement diety Hericium firmy Alter Medica powstaje bowiem z jedynego w swoim rodzaju... grzyba. 
 
Kapsułki Hericium zawierają ekstrakt z soplówki jeżowatej (Hericium Erinacus), standaryzowany na 20% zawartość polisacharydów. Ekstrakt zastosowany w suplemencie diety Hericium jest 20 razy bardziej skoncentrowany niż suszony proszek z tych grzybów. Łatwo więc obliczyć, że jego działanie jest skuteczniejsze, a stosowanie – bardziej ekonomiczne.
 
Nie bez powodu anglojęzyczna nazwa tej rośliny (Lion's Mane Mushroom) oznacza lwią grzywę. Na przedstawiających ją zdjęciach widzimy sympatyczne, włochate (czy może „sopelkowate” jak wskazuje z kolei polska nazwa) kule, które usadowiły się na pniu drzewa. Szczególnie upodobały sobie liściastych przedstawicieli flory, rosnących w klimacie umiarkowanym, w rejonach, których cywilizacja nie dotknęła jeszcze zbyt mocno. Szczególnie lubią pnie dębów, buków oraz orzecha włoskiego. To nietypowy gatunek grzyba – ponieważ nie ma ani nóżki, ani tradycyjnego kapelusza. Jest niezwykle rzadkim okazem, a w Polsce znalazł się nawet na liście roślin będących pod ścisłą ochroną. Żeby więc wykorzystać jego niezwykłe właściwości lecznicze i... kulinarne, uprawia się go w specjalnych hodowlach. W niektórych krajach Azji jest bowiem nie tylko lekiem, ale też prawdziwym przysmakiem – tym cenniejszym, że bardzo trudnym do zdobycia! Kucharze cenią go za niezwykły smak – podobno przypomina owoce morza.

W tradycyjnej chińskiej medycynie stosowano go do harmonizowania pracy żołądka, śledziony i jelita grubego, a także w profilaktyce przewodu pokarmowego. Zalecano także w przypadkach: uczucia ucisku i pieczenia w okolicy żołądka, niestrawności, zgagi, refluksu żołądkowego, wzdęć i nudności – czyli objawów charakterystycznych dla nieżytu i stanu zapalnego błony śluzowej układu pokarmowego. Wierzono, że przyspiesza gojenie się ran 
i ma działanie przeciwzapalne.
 
Naukowcy badają jego potencjał leczniczy w przebiegu kuracji wrzodów żołądka i przewlekłego nieżytu tego organu, a to dlatego że Hericum zwalcza bakterie Helicobacter pylori podejrzewane o bycie przyczyną tej bardzo nieprzyjemnej dolegliwości. Jeżeli nosimy je w sobie, możemy mieć problem z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego, m.in.: zapaleniem błony śluzowej żołądka, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dowiedziono, że bakteria ta zwiększa też ryzyko rozwoju nowotworów żołądka, zwłaszcza chłoniaków, które rozwijają się z − banalnego z pozoru − stanu zapalnego błony śluzowej. Ze względu na swoje właściwości Hericium może być również alternatywą 
w antybiotykoterapii stosowanej przeciw Helicobacter pylori.
 
Ekstrakt z soplówki jeżowatej pomaga odzyskać równowagę organizmu, utraconą w wyniku stresu czy niezdrowego trybu życia. Tradycyjni medycy chińscy twierdzą, że poprawia koncentrację i wspiera wychodzenie ze stanów depresyjnych, na przykład w trakcie menopauzy. Reguluje działanie układu nerwowego i wspomaga regenerację uszkodzonych neuronów.
 
Suplement diety Hericium sprzyja zdrowemu trybowi życia i pomaga dbać o dobrą kondycję naszego organizmu, ponieważ:
  • wspiera prawidłowe działanie żołądka;
  • wspomaga trawienie i właściwe funkcjonowanie śledziony;
  • działa pozytywnie na pracę jelita grubego;
  • pomaga odzyskać równowagę organizmu utraconą z powodu niezdrowego trybu życia.

Przypomnijmy, że choroby jelita grubego to dziś niemal epidemia cywilizacyjna. Kolonoskopię (czyli badanie tego organu) zaleca się w coraz młodszym wieku, bo rak tego narządu należy do najczęściej występujących. Winna jest współczesna dieta i lekkomyślny tryb życia.
 
Śledziona z kolei jest ważną częścią naszego układu odpornościowego – wytwarza limfocyty, przeciwciała zwalczające stany zapalne i innych niechcianych intruzów w naszym organizmie.
 
Opakowanie suplementu diety Hericium firmy Alter Medica zawiera 60 kapsułek i wystarczy na 1 lub 2 miesiące stosowania – zaleca się łykanie 1-2 kapsułek dziennie, w trakcie posiłku.

Cena – ok. 47 zł. Do nabycia w dobrych aptekach i sklepach zielarskich.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar