2014-11-03

Twarz

O usuwaniu blizn potrądzikowych laserem

Z problemem trądziku boryka się ponad 80% osób w młodym wieku. Niestety trądzik, to nie jedynie proces przejściowy skóry - zostawia długotrwałe pamiątki w postaci blizn.

Trądzik, to choroba o podłożu hormonalnym, dlatego też jej leczenie często jest bezskuteczne. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje nieinwazyjne, a co najważniejsze - bezpieczne dla skóry rozwiązania, które przynoszą zadowalające rezultaty.
 


Zabieg laserowy jest jednym ze sposobów walki z bliznami potrądzikowymi, które są zmianami szczególnymi ze względu na powierzchowność trądziku jak i rozległość zmian i lokalizację (przede wszystkim twarz, szyja, dekolt i plecy).

Blizny potrądzikowe, podobnie jak i inne (np.: powstałe po operacjach, oparzeniach), to efekt nieodwracalnego uszkodzenia skóry - zastępowanie ubytku skóry tkanką łączną włóknistą. W bliźnie dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i tzw.: nowotworzenia naczyń krwionośnych.

Tworzenie się blizn, to naturalny sposób gojenia się skóry. Ich ilość, kształt jak i wielkość zależne są od indywidualnych zdolności regeneracyjnych, jak i obecności zmian zapalnych w trakcie gojenia się rany i powstawania następnie w tym miejscu blizny.

Potrądzikowe zmiany skórne, czyli blizny, to pozostałości po zapalnych wykwitach trądziku (cysty ropne, krosty). Wyróżnia się kilka rodzajów blizn potrądzikowych:

- zanikowe, zapadnięte
- drobne wypukłe, przymieszkowe (przypominające prosaki)
- przerosłe, guzowate
- keloidy

Likwidowanie blizn potrądzikowych, to wypełnianie powstałych po stanach zapalnych ubytków, wygładzenie powierzchni skóry oraz poprawa jędrności skóry i jej kolorytu.
Skóra z bliznami potrądzikowymi często jest mieszana. Na jej powierzchni odkłada się sporo martwego naskórka - skóra nie może normalnie oddychać i staje się matowa oraz szaro - blada.

Przy temacie blizn potrądzikowych należy również wspomnieć o problemie przebarwień, które współtowarzyszą bliznom. Zmiany zapalne skóry, głównie przy cerze trądzikowej, skłonnej do wyprysków przyczyniają się do powstawania przebarwień - jednak i ten problem da się usunąć przy pomocy laseroterapii.

Zabieg laseroterapii polega na zastosowaniu dobroczynnych promieni lasera, które doprowadzając energię o podwyższonym natężeniu mają zdolność dotarcia do prawie każdej tkanki.
W laserze wykorzystuje się efekty wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią, skutkiem tego „tandemu” są zjawiska prowadzące do wzmocnienia i wytwarzania promieniowania.

Laser, co naukowo udowodniono, posiada biologiczne właściwości:

- przeciwzapalne
- kurczące
- przeciwkrwotoczne
- łagodzące ból

Owe właściwości w dużej mierze wykorzystywane są w laserowej terapii leczenia blizn potrądzikowych.

Leczenie laserem zalecane jest osobom, które mają trądzik we wstępnej fazie (mało zaawansowany). Istotne jest w tym przypadku by zmiany nie obejmowały swoim zasięgiem całej powierzchni cery.

W celu eliminacji blizn potrądzikowych należy wykonać co najmniej trzy, cztery sesje przy użyciu lasera.

Dzięki laseroterapii skóra zostaje wygładzona, a z jej powierzchni usuwa się martwy naskórek. Promienie lasera spalając obumarłe komórki, robią miejsce nowym komórkom, dzięki czemu cera staje się gładka. Laser likwiduje także nierówności cery, oraz zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry.

Zabieg laserowego usuwania blizn potrądzikowych polega na wprowadzeniu w skórę mikrowiązek energii laserowej o wysokiej koncentracji mocy i równomiernej penetracji. W trakcie takiego jednego krótkiego impulsu wprowadzanych jest kilka mikrowiązek, które następnie budują strefy uszkodzonej tkanki, sięgają poprzez naskórek w głąb skóry właściwej. Wyzwala to naturalną reakcję, która objawia się gojeniem i wytwarzaniem kolagenu. Efektem jest zastąpienie tkanki bliznowatej nową, zdrową tkanką. Dochodzi do wypłycenia blizn od środka.

W zależności od rodzaju blizn, stosuje się różne metody laseroterapii:

Laser biostymulujący (ma za zadanie pobudzić tkanki do odnowy). Emituje on światło o długości fali 400 - 2000 nm. Wiązka światła dociera do komórki, tym samym pobudzając ją do zwiększenia przemiany materii i przyśpieszenia regeneracji nowej tkanki. Stymulując fibroblasty (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej), przyśpiesza formowanie się włókien kolagenu. Przyśpiesza również mikrokrążenie, dzięki czemu skraca się czas gojenia ran i wchłaniania się obrzęków.

Dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 (tzw. lifting laserowy). Zabieg daje najlepsze efekty w likwidowaniu blizn potrądzikowych na twarzy. Laser taki emituje światło podczerwone, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina lub powoduje ich odparowanie.
W laserze CO2 komputer precyzyjnie dobiera wiązkę światła, tak by tylko usunąć cienką warstwę skóry. Plusem tego zabiegu jest brak krwawienia. Po około tygodniu w miejscu usuniętego naskórka pojawia się nowy. Skóra wokoło blizny może pozostawać przez kilka dni zaróżowiona i nadwrażliwa. Zazwyczaj do wygładzenia blizny wystarcza jeden zabieg.
Ta forma laseroterapii jest mało bolesna, jak i mało jest skutków ubocznych. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg nie należy do inwazyjnych, można po nim normalnie funkcjonować. Terapia nie wymaga również pozostawania w szpitalu.

Fotoodmładzanie system IPL (intensywne źródło światła). System IPL działa selektywnie na daną tkankę, wysyłając światło impulsowe. Nie doprowadza dzięki temu do uszkodzenia tkanek sąsiednich. Jest to metoda, która daje możliwości oddziaływania na szeroki zakres zmian, które chcemy usunąć.
Technika fotoodmładzania polega na wykorzystaniu różnych źródeł światła do termicznego uszkodzenia skóry, indukującego remodeling kolagenu z jednoczesnym oszczędzeniem naskórka.
Zabieg nie zmusza z rezygnacji, z normalnego trybu życia. W ciągu 4 tygodni od zabiegu zwiększa się aż o 300% ilość kolagenu. Efekty utrzymują się około roku. Aby uzyskać optymalne efekty specjaliści zalecają wykonanie 2 - 4 zabiegów w serii, w odstępach czasu 3 - 4 tygodniowych. Serię powtarza się 1 - 2 razy w roku.

Obecnie najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania blizn potrądzikowych jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera FRAXEL. Do tej formy terapii kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe).
Jednorazowo w trakcie zabiegu można poddać naświetlaniu 20 - 25% powierzchni chorej skóry. Aby uzyskać optymalne efekty należy wykonać 4 - 6 zabiegów w odstępne jednego miesiąca.

Działanie FRAXELA polega na tworzeniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych, w miejscu których następnie dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu. Efektem jest wypchanie ku górze zanikowych dołków i tym samym optyczny efekt wygładzenia skóry.
Rezultaty są natychmiastowe i postępujące. Optymalny efekt jest widoczny po 2 - 3 miesiącach.
Co do efektów ubocznych, to w przypadkach zabiegów bardziej intensywnych możliwe jest pojawienie się pęcherzy lub czasowych przebarwień, zwłaszcza u pacjentów, którzy mają ciemniejszą karnację.
Podczas zabiegu, który zazwyczaj trwa 10 - 45 minut (wszystko zależy od wielkości obszaru jakiemu poddawane jest leczenie), pacjent może odczuwać lekki dyskomfort w postaci uczucia kłucia. W celu usunięcia takich odczuć, przed zabiegiem stosuje się maść znieczulającą.

Nie należy naświetlać skóry, gdy proces trądzikowy nadal trwa, a ilość wykwitów ropnych jest znaczna. W takim przypadku stosuje się najpierw leczenie farmakologiczne.
Nie należy także korzystać z tej metody, gdy było się leczonym doustną izotretionoiną z powodu nasilonego trądziku. Aby skorzystać w takim przypadku z terapii FRAXEL musi upłynąć co najmniej okres 3 miesięcy od zakończenia leczenia lizotretionoiną.

Zmiany naskórka i włókien kolagenu spowodowane laseroterapią, są trwałe. Należy jednak pamiętać, że takie czynniki jak: słońce, upływ czasu, wpływają na intensywność utrzymywania się efektu, jaki jest widoczny zaraz na początku, po zabiegu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar