2014-10-21

Pielęgnacja ciała

Otul się zapachem – aromatyczne sposoby na rozgrzanie jesienią

Co zrobić, żeby nie dać się jesiennej szarości? Otulić się ochronnym, słonecznym, ciepłym i mocnym zapachem! Dobroczynny wpływ wdychanych wonności na organizm znali już starożytni Egipcjanie, Hindusi, Arabowie czy Chińczycy.
Podobno Kleopatra, cierpiąc na bezsenność, kładła się na poduszce wypchanej płatkami róż, które ułatwiały jej zasypianie i przywoływały pogodne sny. Leczenie zapachami, w dosłownym rozumieniu tego terminu, wykorzystał francuski chemik Gatefosse, który podczas I wojny światowej leczył olejkiem lawendowym rannych żołnierzy. Przy wyborze kosmetyków na jesień warto wybrać zatem nie tylko te, które zapewnią odpowiednią pielęgnację, ale też te, które wybawią nas zapachem od jesiennej chandry.Zapach
Jak udowodnili naukowcy, pobudzone zapachem receptory węchowe stymulują partię mózgu, wywołującą konkretne emocje i wpływającą na samopoczucie. Dlatego odpowiednio dobrany zapach może stać się bronią w walce z brzydką pogodą i złym nastrojem. – Na jesień polecałabym perfumy z ciepłymi aromatami drewna i woniami korzennymi. Wyrazistość, nie do zagłuszenia przez mgły i deszcze, zapewni zapachowi cedr, jałowiec, cynamon, czarny pieprz. Lekko wyczuwalnej słodyczy doda obecność miodu, grejpfruta, paczuli, jak np. w słynnych arabskich perfumach Rasasi Dhanal Oudh Nashwah czy Ajmal Ambre Fruite – mówi Justyna Nyczyk z perfumerii orientalnej Yasmeen.pl. – To zapachy dosłownie otulające, pozytywnie nastrajające, dodające entuzjazmu, ale jednocześnie zmysłowe i tajemnicze – dodaje Justyna Nyczyk.
 

Nawilżanie
Na jesienny wiatr i deszcz najbardziej narażone są twarz i ręce. Warto potraktować je szczególnie czule – zapewnić ochronny balsam, dobrze nawilżający i chroniący przed pękaniem skóry. Najlepiej, jeśli zawiera on naturalne roślinne dodatki, jak masło shea, olejek jojoba czy olejek migdałowy i pachnie… kiwi, arbuzem, wanilią czy, najlepszą na złe czasy, czekoladą. Trudno, żeby takie aromaty tuż pod nosem nie poprawiły samopoczucia.

Masaż
Zapachową kurację warto stosować nie tylko doraźnie, ale kompleksowo pielęgnując i relaksując całe ciało. Świetną okazją do tego będzie wieczorny lub poranny masaż wykonany zapachowym masłem do ciała. – Tutaj najlepiej sięgnąć po krem z oczyszczającym i nawilżającym olejkiem lawendy, olejkiem ylang-ylang, który działa relaksacyjnie i doskonale podnosi samopoczucie, z rozgrzewającym cynamonem, czy uspakajającą paczulą – radzi ekspertka z Yasmeen.pl. Ciekawą propozycją są też balsamy w kostce, które rozprowadza się, wykonując kostką masaż poszczególnych partii ciała. Skóra po takim zabiegu zostaje gładka i pachnąca, gotowa do stawienia czoła jesieni.
 
Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar