2014-07-31

Pielęgnacja ciała

Czy wiesz, jak dobrać filtr UV dla swojej skóry?

Wreszcie nadeszło. Lato. Po smutnych miesiącach jesiennych mżawek i zimowej zawieruchy, a potem wiosennych kaprysów pogodowych, z radością witamy wakacje, nastawiając się na zasłużony urlop, pełen beztroski  i błogiego leniuchowania na plaży. Stop! To protestuje twoja skóra, która – narażona na promieniowanie ultrafioletowe, niewidoczne dla ludzkich oczu, natomiast bardzo niebezpieczne dla niej samej, może potem chorować, jeszcze długo po tym, jak urlop się skończy. Przebarwienia, brzydkie pieprzyki, zmarszczki i starzenie skóry, a nawet czerniak, to wszystko może ci grozić, jeśli zapomnisz o umiarze podczas korzystania z kąpieli słonecznych, a nade wszystko, o używaniu kremu z odpowiednim filtrem UV. Czy wiesz, jaki będzie właściwy dla twojej skóry? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Filtry UV: fakty
Nawet młoda i zupełnie zdrowa skóra nie ma wystarczających mechanizmów obronnych, by uporać się z agresywną inwazją promieni ultrafioletowych, a niewidoczne początkowo uszkodzenia, na przestrzeni lat przybierają na sile, skutkując –  tym razem  widocznym -  postarzeniem skóry, a nawet dając początek nowotworom. Dlatego też regularne stosowanie kremów z filtrem jest tak istotne. Przeanalizujmy, jakie preparaty są obecnie dostępne na rynku. Zacznijmy od kosmetyków z filtrami fizycznymi, ponieważ tworzą najstarszą grupę preparatów przeciwsłonecznych, w których skład wchodzi dwutlenek tytanu i tlenek cynku.  Zgodnie z nazwą, zadaniem tych filtrów jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV w sposób fizyczny – poprzez odbijanie i rozpraszanie światła. Preparaty tego typu tworzą na skórze warstwę ochronną, która działa jak tysiące maleńkich lusterek, zapobiegając przenikaniu ultrafioletu do wnętrza skóry. Z uwagi na działanie specyfiku głównie na powierzchni skóry, kosmetyki z filtrami fizycznymi poleca się głównie dzieciom lub osobom, które cierpią na problemy dermatologiczne. Oprócz niekwestionowanych zalet, produkty te mają również wady – do najpoważniejszych można zaliczyć konieczność częstych aplikacji, z racji tego, że kosmetyki z tej grupy pozostają na powierzchni skóry, barwiąc ją na biało, ale też łatwo się z niej zmywają.

Kolejna, najpopularniejsza obecnie grupa kosmetyków zawiera filtry chemiczne, które przekształcają szkodliwe promieniowanie w, neutralną dla skóry, energię cieplną. Z uwagi na specyficzny mechanizm działania, składniki z tej grupy musza przenikać do skóry. Działają jednak w powierzchniowych warstwach naskórka i nie mają wpływu na funkcjonowanie całego organizmu. Filtry chemiczne używane w dostępnych na ryku preparatach ochronnych, skutecznie chronią przed szkodliwym wpływem słońca.

Ostatnia grupa kosmetyków przeciwsłonecznych to różnego rodzaju surowce roślinne. Czasem używa się też wymiennie nazwy mineralne lub naturalne, choć ta nazwa nie jest najszczęśliwsza – wszak filtry fizyczne również zaliczamy do grona substancji naturalnych i mineralnych. Filtry stworzone na bazie wyciągów roślinnych są wygodne w stosowaniu, jednak ich skuteczność jest zdecydowanie niższa. Na pewno także nie nadają się na plażę, bo nie mają najmniejszych szans w konfrontacji z ostrym, letnim słońcem.

Dobry krem z filtrem UV: czyli jaki
Dobry, czyli w naszym rozumieniu, skuteczny krem z filtrem UV, to taki, który chroni zarówno przed promieniami UVB i UVA, oraz jest fotostabilny, czyli nie ulega rozkładowi pod wpływem słońca. Ważne jest również, by dobrze dopasować kosmetyk do swojego fototypu skóry. Im ten jest niższy, tym wyższej ochrony potrzebujesz i tym wyższa na opakowaniu kremu powinna być cyfra umieszczona po SPF. Spójrz na poniższy podział i postaraj się zdefiniować swój fototyp.

? fototyp I – masz blada skórę i piegi, masz blond lub rude włosy, niebieskie lub zielone oczy,  a twoja skóra zawsze ulega poparzeniom i trudno się opala – wybierz filtr SPF 50.
? fototyp II  - masz jasną karnację, włosy blond (jasne lub ciemne), niebieskie lub zielone oczy, a twoja skóra łatwo ulega poparzeniom i trudno się opala – używaj filtra minimum SPF 35
? fototyp III – masz lekko śniada karnację, włosy ciemnoblond lub brązowe i takiego koloru oczy, a twoja skóra opala się po początkowym poparzeniu, zaopatrz się w filtr SPF 20
? fototyp IV – twoja karnacja jest śniada, masz bardzo ciemne włosy i oczy, opalasz się szybko i nie miewasz poparzeń słonecznych – wybierz filtr SPF 10 lub SPF 15.

Jak często stosować
Niestety, nie istnieje jeszcze takiego kremu z filtrem, który pozwoliłby na całodzienną, bezpieczną ekspozycję na promienie słoneczne.  Aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny, a w celu uzyskania SPF deklarowanego na opakowaniu kosmetyku,  specyfik należy nakładać w ilości 2 mg na każdy cm² skóry. Zadbaj o to szczególnie po kąpieli, bo nawet preparaty wodoodporne tracą swe dobroczynne właściwości  podczas kontaktu z wodą. I pamiętaj, to właśnie  zdrowa – a nie opalona skóra – gwarantuje ci urodę na wiele lat.


Więcej o filtrach:
http://www.rossnet.pl/Artykul/Dlaczego-warto-stosowac-filtry-przeciwsloneczne,197591

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar