2014-07-27

Bielizna

Źle dobrany biustonosz szkodzi zdrowiu

Bolą Cię kark i ramiona? Miewasz trudne do wytłumaczenia bóle głowy? A może borykasz się problemami skórnymi? Sprawdź, czy powodem tych dolegliwości nie jest źle dopasowany biustonosz.
 Anita Clara 169 zł
 

Na szybko, na oko, bez przymierzania, albo z zapinaniem na ubranie, zamiast na ciało – tak kupujemy biustonosze. Na bazarze, w małych sklepikach albo w odzieżowych sieciówkach -  na pomoc wyedukowanych sprzedawców rzadko kiedy można liczyć. Pokutują też mity, jak choćby ten, że lepiej kupić biustonosz luźny pod biustem, bo tylko ramiączka podtrzymują piersi. Brak jest też świadomości, że rozmiar bielizny zmienia się z wiekiem, z masą ciała, podczas terapii hormonalnej, a nawet wraz z fazami cyklu miesiączkowego. Skutki?

Czym grozi noszenie źle dopasowanego biustonosza? 

„Skutkiem są przede wszystkim dolegliwości w okolicach ramion, napięcie obręczy barkowej, karku i szyi, bóle głowy, dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale także w niższych partiach pleców i brzucha. Wąskie, wrzynające się, źle umiejscowione ramiączka, mogą zbytnio obciążać i podrażniać  mięsień trapezowy oraz całą strukturę stawu barkowego. Do tego dochodzą jeszcze problemy skórne pod biustem – tłumaczy dr Hans Ulrich Krüger, ordynator jednego z największych centrów rehabilitacyjnych w Niemczech – Co więcej, w USA trwa dyskusja na temat zależności między noszeniem źle dobranego biustonosza a zachorowaniami na raka piersi. Nie ma w tej chwili na to jednoznacznych dowodów naukowych, jednak nie ma też badań wykluczających takie powiązanie” – dodaje dr Hans Ulrich Krüger. 

Komfort dla piersi
Jak tego uniknąć? Warunki są dwa. Po pierwsze - nie oszczędzać na zakupie biustonosza, bo piersi warte są tego, by je chronić.  Przykładem komfortowego biustonosza może być model Clara 5459 z linii Anita comfort. Posiada on szerokie, miękko podszyte ramiączka, które odciążają ramiona. Szeroka taśma pod biustem o anatomicznym kształcie nie powoduje ucisku. Model ma wysoko zabudowane, miękko wykończone boki, wysoki, przylegający karczek oraz elastyczny, także wysoko zabudowany dekolt podtrzymujący piersi. Biust podtrzymują również wzmocnione od zewnątrz, trójdzielne miseczki. Całość wykonana jest z przyjaznej dla skóry tkaniny o zredukowanej elastyczności, co również ma wpływ na podtrzymanie i modelowanie biustu.    

A drugi warunek to odpowiednie dopasowanie biustonosza, najlepiej z pomocą brafitterki, która profesjonalnie zmierzy obwód biustu i obwód pod nim. Biustonosz należy przymierzać w spokoju, nie ulegając presji czasu ani sprzedawcy. Konieczne jest sprawdzenie, co dzieje się z nim podczas ruchu, a w tym celu najlepiej zrobić kilka prostych ćwiczeń fizycznych. Ramiączka nie powinny zsuwać się z ramion, a część tylna „podjeżdżać” do góry. Biustonosza nie wolno dopasowywać poprzez nadmierne skracanie ramiączek. Fiszbiny muszą otaczać całe piersi, nie mogą uciskać i zostawiać czerwonych śladów na skórze. Podczas dobierania nowego biustonosza tylną część należy zapiąć na środkową haftkę, tak, aby była możliwość ciaśniejszego zapięcia w przypadku rozciągnięcia się tkaniny. I wreszcie po zdjęciu bielizny należy sprawdzić, czy na ciele nie zostały odciski i podrażnienia.
Na koniec jeszcze jedna, prosta rada. Kiedy biustonosz przestanie już dobrze leżeć, można z nim zrobić tylko jedno – wymienić na nowy.
   
Anita Clara 169 zł

Anita Clara 169 zł

Komentarze (3)

brafitterka MyBra (2014-07-29 15:32:43)
Wygodny biustonosz = lepsze samopoczucie
 Bardzo dobrze, że coraz więcej pisze się o tym, jak ważne jest dobre dopasowanie biustonosza. Najczęściej wybieramy za luźne obwody pod biustem i za małe miseczki. Taki stanik nie spełnia swojej funkcji, "podwiesza" cały ciężar piersi na ramionach, a to nie tylko niewygoda, ale i ból - nie tylko ramion, ale także kręgosłupa, zwłaszcza jeśli nasze piersi są spore. Jeśli nie macie dostępu do dobrego sklepu z brafittingiem - rozwiązaniem może być internet, a biustonosze można zamówić i przymierzać na spokojnie w domu. Jeśli macie pytania, problemy dotyczące prawidłowego rozmiaru stanika - chętnie pomogę!
slena1986 (2014-07-27 23:35:17)
wow
A wydawałoby się, że to tylko biustonosz.
slena1986 (2014-07-27 23:34:11)
wow
 e top tylko biustonosz...  
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar