2014-07-09

Profilaktyka

Piersi w SPA

26 czerwca w ekskluzywnym hotelu Hotel Court*** Wellness & SPA w Kędzierzynie - Koźlu odbyło się wyjątkowe spotkanie pod hasłem PIERSI W SPA. Pomysłodawczynią akcji była właścicielka hotelu i spa - Pani Jolanta Bandurowska.

Głównym celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej wśród kobiet a także jak bardzo konieczna jest umiejętność samobadania piersi.
 

 


- Edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej jest szczególnie ważna u młodych kobiet. Edukacja od najmłodszych lat pozwala zwracać uwagę na problem, który jest przez wiele kobiet bagatelizowany. Edukacja kobiet w kierunku przeciwdziałania chorobom nowotworowym, zwłaszcza raka piersi powinna być stałym elementem systemowego podejścia do rozwiązywania problemów onkologicznych w Polsce. Poprzez swoja akcję PIERSI W SPA chciałam zostawić coś po sobie. W naszym salonie SPA kosmetyczki zostały przeszkolone w samobadaniu piersi, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, namacalnych zmian, są one informowane o konieczności konsultacji lekarskiej. - mówi Jolanta Bandurowska, pomysłodawczyni spotkania.

- We wrześniu robimy dużą akcję z mammobusem i możliwością bezpłatnego wykonania mammografii, a także rozpoczynamy cykl spotkań mających na celu dalszą edukacje z zakresu profilaktyki raka piersi. Chcemy zaprosić do współpracy nasze europosłanki oraz kobiety z Kędzierzyna - Koźla i okolic. - dodaje Bandurowska.

Samobadanie piersi jest podstawowym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby w czasie, gdy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. Samobadanie wykonuje się co miesiąc, za każdym razem tego samego dnia cyklu (najlepiej w okresie od czwartego do siódmego dnia po miesiączce), natomiast u kobiet w okresie przekwitania tego samego dnia każdego miesiąca (np. dzień urodzin).

Samodzielne kontrolne badanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego - palpacyjnego. Kobieta powinna prowadzić badanie w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić i zachować prywatność, najlepiej wieczorem.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:
 
  •     wyciek z brodawki, zwłaszcza podbarwiony krwią,
  •     wciągnięcie brodawki,
  •     zmarszczenia, uwypuklenia, obraz “skórki pomarańczy” na skórze sutków,
  •     zmiany koloru skóry piersi, otoczki i brodawki,
  •     zmiany wielkość lub kształtu jednej z piersi,
  •     pojawienie się stwardnienia, zgrubienia lub guzka w obrębie miąższu piersi,
  •     pojawienie się guzka w dole pachowym,
  •     wystąpienie nietypowego bólu.


Pamiętajmy Drogie Panie, rak wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny!

 


 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar