2014-04-02

DZIECIAK

Potrzeba bliskości

Tagi: dzieci
Kontakt fizyczny pomiędzy mamą, tatą i noworodkiem to najlepsza inwestycja we wzajemne relacje i jedyny sposób na zagwarantowanie dziecku prawidłowego, harmonijnego, zrównoważonego rozwoju psychoemocjonalnego. Tuląc, głaszcząc, kołysząc pociechę, dajesz niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa, bez którego maluszek nie odnajdzie się po tej stronie brzucha.

 

 


Rodzicielstwo Bliskości
Rodzicielstwo Bliskości staje się coraz bardziej popularne. I bardzo dobrze. Instynktowne reagowanie na potrzeby dziecka, bycie czułym na sygnały, jakie wysyła niemowlę, chęć zaspokojenia pragnień noworodka to same korzyści i dla maluszka, i dla świeżo upieczonych rodziców, i dla wzajemnych relacji. Rodzicielstwo Bliskości tworzy między mamą, tatą i dzieckiem więź na całe życie, a dorosłym pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką niewątpliwie jest debiut w roli rodzica.

Pragnienie bycia blisko jest najbardziej naturalną i biologiczną z potrzeb emocjonalnych malucha. Im bardziej jesteśmy nie wyczuleni, tym lepiej. Okazuje się bowiem, że brak odpowiedniej reakcji i niespełnienie oczekiwań uczuciowych niemowlęcia ma wpływ na całe jego życie prowadząc m.in. do zaburzenia lub zahamowania jego rozwoju psychicznego.

Jak budować bliskość z dzieckiem

Bliskość z dzieckiem warto budować od pierwszych chwil bycia razem- najlepiej już w czasie ciąży. Gdy głaszczemy, dotykamy, czule przemawiamy do maluszka w brzuszku, dajemy mu poczucie bliskości, zapewniamy o naszej miłości i tworzymy fundament dla dobrych relacji w przyszłości. Równie ważne jak rozmowy z brzuszkowym maluszkiem są pierwsze tygodnie po narodzinach. To czas, który ma decydujące znaczenie dla jakości wzajemnych relacji na linii rodzic- dziecko. Im więcej tulimy, nosimy, głaszczemy niemowlę, tym silniejsza będzie więź z pociechą. Co zrobić, aby maluszek szybko odnalazł się poza brzuchem mamy? Stworzyć mu warunki, które są możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które zna z życia płodowego. Pediatrzy rekomendują otulanie nowonarodzonych dzieci specjalnymi otulaczkami Mum 2 Mum. Dlaczego to jest takie istotne? Ponieważ to właśnie wówczas uzyskujemy efekt charakterystycznej, znanej z maminego brzuszka ciasnoty. Dziecko czuje się więc pewnie i bezpiecznie, jest bardziej spokojne i lepiej śpi. A i świeżo upieczeni rodzice czują się bardziej komfortowo, nosząc dziecko w otulaczu. Jedno jest więc pewne- otulacze są niezastąpione w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Więcej informacji o otulaczku Mum 2 Mum rodzice znajdą na stronie sklepu www.sklep.mavero.pl

Otulaczek Mum 2 Mum - 105,00 pln  www.sklep.mavero.pl

Artykuł na wyłączność www.udziewczyn.pl
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar