2014-04-01

DZIECIAK

Pomysły na prezent dla noworodka

Twojej przyjaciółce właśnie urodziło się dziecko? Idziesz do znajomych poznać nowego członka ich rodziny? A może kolega z pracy został ojcem i chcesz sprawić jakiś miły prezent dla noworodka, by oficjalnie powitać malucha na świecie? Zwykle w takich sytuacjach, zwłaszcza, gdy sami nie mamy dzieci, nie mamy także pojęcia o tym, co można by sprezentować dziecku i jego rodzicom… Tymczasem… sprawa jest o wiele prostsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. 


Prezent dla noworodka zwykle jest praktyczny bądź symboliczny. Łatwo go wybrać, bo na tym etapie nie mają znaczenia indywidualne zainteresowania i upodobania dziecka ani nawet jego płeć. Ponadto, w wielu sklepach internetowych oferujących artykuły dziecięce jest nawet osobna kategoria produktów przeznaczonych dla noworodków, czyli dzieci w wieku mniej więcej do szóstego tygodnia życia.

Symboliczny prezent dla noworodka
Maskotka, grzechotka, pluszak, przytulanka… Oczywiście dziecko w tym wieku jeszcze nie umie bawić się pluszakami, trzymać grzechotki czy przytulać się do misia, ale „lada moment” będzie to robić i te wszystkie maskotki, grzechotki i pluszaki staną się jego światem. Tego typu prezenty nie muszą nas wiele kosztować, a na pewno będą miłym symbolicznym akcentem „powitalnym”.

Praktyczny prezent dla noworodka
Tutaj wybór jest ogromny, dlatego wiele zależy między innymi od budżetu, który chcemy przeznaczyć na upominek. Praktycznymi prezentami będą bowiem zarówno ubranka, kocyki, pościel, pozytywki, dekoracje do dziecięcego pokoiku, jak i na przykład wózki, bujaki, nosidełka, etc. Poza tym, decydując się na praktyczny prezent dla noworodka warto sprawdzić, czy rodzice już się przypadkiem nie zaopatrzyli w daną rzecz, aby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy i nie przysparzać jednocześnie komuś kłopotu.

Co się dziś najchętniej kupuje, jeśli chodzi o praktyczne prezenty?

•    Na pewno świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju maty edukacyjne (także tzw. maty z metkami). Mogą one służyć maluchowi od samego początku aż do szóstego, ósmego miesiąca życia. Pełnią różne funkcje edukacyjne, wspomagają rozwój psychomotoryczny dziecka i są także przy tym wygodnym dla niego miejscem do odpoczynku i zabawy.
•    Kocyki, poduszeczki, pościel, otulaczki, ręczniczki, maty do przewijania. Tego nigdy za wiele. Przy noworodku dobrze mieć zapas, choć na jedną zmianę, co pomoże nam zachować pełną higienę.
•    Karuzele i pozytywki oraz wszelkie tego typu dodatki do łóżeczka dziecka. Bardzo praktyczne i estetyczne prezenty. Pomagają w usypianiu maluszka, uspokajaniu go, a także w rozbudzaniu zainteresowań otaczającym go światem.
•    Elementy dekoracyjne do pokoju dziecka. Prezent sprawdzony zwłaszcza, jeśli znamy gust rodziców, wiemy jak wygląda pokoik dziecka, etc. Mogą to być na przykład różnego rodzaju naklejki ścienne z kolorowymi bajkowymi motywami lub na przykład lampki w kształcie księżyca, misia, kotka, pieska… wedle życzenia!
•    Kosze, nosidełka, foteliki, bujaczki, łóżeczka turystyczne… Bardzo przydatne prezenty, które przede wszystkim ułatwiają życie rodzicom, a dzieciom uprzyjemniają spędzany z nimi czas, na przykład na spacerze, w podróży, ale nie tylko oczywiście. To upominki z kategorii tych bardziej kosztownych, ale na pewno niezbędnych na pewnym etapie życia maluszka.

A czego nie kupować? :)
Zdecydowanie nie koncentrujmy się na czymś, co przyda się dziecku i / lub jego rodzicom za… kilka lat. Pamiętajmy, że w momencie przyjścia malucha na świat w domu pojawia się naprawdę tak wiele dodatkowych rzeczy i sprzętów, że często bywa to sporym kłopotem „logistycznym”. Nie dokładajmy więc nowym rodzicom zmartwień typu „gdzie to schowamy”, „co z tym zrobimy”. Jedyny akceptowalny przyszłościowy prezent dla noworodka to… inwestycja, na przykład okolicznościowa sztabka złota ze stosownym napisem. Będzie cenną pamiątką, która z czasem będzie zyskiwać na wartości i kiedyś może po prostu zostać spieniężona na konkretne potrzeby dziecka.


Fajne prezenty dla noworodka znajdziesz na http://www.osesek24.pl/pol_m_Pomysly-na-PREZENTY_prezent-dla-niemowlaka-od-0-6-miesiecy-188.html
 

Komentarze (1)

ania (2015-05-24 19:25:22)
hmm
bardzo dobry artykuł:) Nawet rodziców, którzy mają już wszystko da się zaskoczyć czymś praktycznym.  Można dać jakąś książeczkę na przyszłość, my ostatnio daliśmy takiego pingwinka na suche ciepłe i zimne okłady (pingo) i najpierw chyba się przyda mamie na okłady (te trudy karmienia) i jako ogrzewacz brzuszka:) dużo jest teraz ciekawych pomysłów, jest też sporo dobrych polskich producentów.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar