2014-01-07

Profilaktyka

Ze sprzymierzeńcem łatwiej

Pożegnanie starego roku i rozpoczęcie nowego sprzyja wyznaczaniu nowych celów. Jak pokazują badania, co trzecia osoba planuje zgubić zbędne kilogramy. Aby proces ten zakończył się sukcesem, podsuwamy kilka cennych rad.
 

 

Plan drogą do sukcesu
Wiesz, co daje największą gwarancję powodzenia decyzji? Plan. Jasny, przejrzysty, konkretny plan działań. Będzie niczym mapa z drogowskazami na drodze do naszej przemiany. Bądź ze sobą szczera. Twój plan musi być wiarygodny i realny do wykonania! W przeciwnym razie całe przedsięwzięcie  skończy się porażką i frustracją.

Zacznij od określenia celu i czasu, w jakim zamierzasz go osiągnąć.

- Ile kilogramów chcesz zgubić? Ile cm w pasie, na biodrach?

- Jaki dajesz sobie czas? Cały proces podziel na krótsze, mierzalne odcinki. Np. „Chcę zrzucić 6 kilogramów w ciągu pół roku. Co miesiąc będę tracić 1 kilogram.”

Następnie ustal krok po kroku schemat działań. Punkt po punkcie wypisz wszystkie czynności, które pozwolą osiągnąć Ci cel. Pamiętaj, że komunikat „Chcę schudnąć” jest dla Twojego mózgu abstrakcyjnym określeniem. Jeśli mózg nie dostanie jasnych instrukcji, nie zapamięta ich i nie będzie mógł ich wykonać. Dlatego Twój harmonogram powinien zawierać szczegółowe:

1.    Informacje na temat posiłków
Przygotuj menu na kolejne dni. Zacznij od śniadania: co konkretnie i w jakich ilościach zjesz? O której godzinie? W ten sposób rozpisz wszystkie posiłki i przekąski. Z pomocą mogą przyjść gotowe plany dietetyczne. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z konsultacji dietetyka.
Do sklepu chodź z listą zakupów. Pamiętaj też, by przygotować sobie wcześniej posiłki do pracy. Unikniesz w ten sposób pokus.

2.    Plany treningów
Wybierz formę sportu, która najbardziej Ci odpowiada. Określ częstotliwość i czas trwania wysiłku. Wybierz miejsce, a nawet strój. Im konkretniej, tym lepiej.

Chwila zapomnienia, czyli warto mieć Plan B

Musisz być świadoma, że poddanie się chwilowej pokusie jest czymś jak najbardziej naturalnym! Wpisane jest niemal w proces zmian. Na pewno zdarzy Ci się, że opuścisz trening lub zjesz coś kalorycznego, bo np. w hotelu na wyjeździe służbowym nie serwują nic innego.

Ważne jest, jak zareagujesz na te sytuacje i jak się na nie zawczasu przygotujesz.  Plan B da Ci poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Dlatego przygotuj sobie rozwiązania, na wypadek gdy: zjesz tabliczkę czekolady, skusisz się na pizzę u znajomych, opuścisz kilka treningów. Potraktuj taką sytuację jako incydent i po dniu folgowania wróć do ustalonych działań, na obraną drogę. W chwili słabości możesz też zadzwonić do przyjaciółki czy innej osoby, która udzieli Ci wsparcia.

Ze sprzymierzeńcem łatwiej

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Leeds pokazują, że najskuteczniejsze i najtrwalsze efekty w realizowaniu postanowień daje robienie planów z drugą osobą. Jeśli Twoja przyjaciółka lub koleżanka z pracy mają podobne postanowienie noworoczne, połączcie siły. Razem na pewno będzie Wam łatwiej. W chwilach kryzysowych, będziecie dla siebie wsparciem i motywacją.

Sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami może okazać się także odpowiedni suplement diety. Najnowszym hitem są preparaty z ketonami malin, znajdującymi się m.in. w produkcie Malinie firmy Sensilab. Ketony malinowe to naturalne substancje zawarte w malinach. Regulują produkcję tzw. hormonu szczupłych, czyli adiponektyny. Ona zaś przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej i zapobiega gromadzeniu się jej w okolicach brzucha, ud i pośladków. Ketony malinowe w kapsułkach Malinie® dodatkowo wpływają na enzym lipazy, który rozkłada tłuszcz. 

Komentarze (2)

basia (2014-01-09 10:23:30)
ciekawy artykuł
sylvana (2014-01-07 21:32:51)
Czegoś takiego...
właśnie mi trzeba ,dziękuję za podpowiedź
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar