2013-11-30

ROZRYWKA

Wyrusz w Drogę z Viggo Mortensen i Charlize Theron

Apokaliptyczna wizja świata według Cormaca McCarthy’ego na CBS Europa Film „Droga” (2009) w reżyserii Johna Hilcoata pokazuje świat po apokalipsie oraz podróż w nieznane, którą odbywają ojciec i syn. Fabuła została oparta na powieści Cormaca McCarthy’ego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. McCarthy napisał między innymi „To nie jest kraj dla starych ludzi” oraz „Rącze konie”, a jego dzieła stanowią często inspirację dla filmowców. Jeśli po tym wstępie jest jeszcze ktoś, kogo nie przekonuje ta produkcja, niech zachętą będzie wybitna obsada „Drogi”. W filmie wystąpili, bowiem Viggo Mortensen, Robert Duvall i Charlize Theron. „Droga” w sobotę, 30 listopada o godzinie 22.00 na kanale CBS Europa.


Świat spowity mrokiem i szarym pyłem. Ziemia po konflikcie atomowym wygląda na wymarłą, niezdolną do życia. Strzępki roślinności, nieliczne ruiny i puste miasta stanowią jedyny krajobraz. W tak nieprzyjaznym świecie trwają mężczyzna (Viggo Mortensen) i jego kilkuletni syn (Kodi Smit-McPhee). Dla mężczyzny chłopiec jest jedynym celem i sensem trwania. Dla syna ojciec jest jedyną opoką i gwarancją względnego bezpieczeństwa. Matka dziecka poddała się jakiś czas temu, nie widząc nadziei na jakąkolwiek przyszłość. Ziemia wydaje się zawieszona i zdeterminowana tylko przez teraźniejszość. Teraźniejszość traktowaną jako walkę o przetrwanie, pokonanie głodu, zimna i uniknięcie hord bezlitosnych, polujących na siebie ludzi. W takich okolicznościach ojciec i syn pokonują kolejne kilometry. Droga staje się celem samym w sobie. Tylko czy naprawdę jest dokąd iść?

John Hillcoat stanął na wysokości zadania, jeśli chodzi o adaptację prozy. Nic nie tracąc z powieściowej siły wyrazu, wykreował niezwykle sugestywną stronę wizualną. Filmowy świat jest odpychający i przerażający pustką, wyprany z kolorów i punktów odniesienia. Marsz dwójki bohaterów to istna droga przez mękę, która nabiera wymiaru egzystencjalnej gehenny. Twórcy odsłaniają człowieczeństwo w jego najgorszej postaci – by przetrwać, ludzie są w stanie popełnić każdą podłość. Jedyną iskierką nadziei jest podtrzymywana bliskość mężczyzny i chłopca. Film Hillcoata to ludzkie epitafium rozpisane na dwóch aktorów. Rewelacyjni Viggo Mortensen i Kodi Smit-McPhee bez wątpienia przenoszą aktorstwo na wyższy poziom.

  
Film „Droga” 30 listopada o godzinie 22.00 w cyklu „Sobotnia Premiera Filmowa” na kanale CBS Europa.W listopadzie zapraszamy na cykle filmów „Wtorki z Woodym Allenem” oraz „Piątkowa Moc”. Polecamy także „Sobotnią Premierę Filmową”. W sobotnie wieczory na CBS Europa zobaczymy między innymi Johnny’ego Deppa, Viggo Mortensena, Kevina Cline’a, Ashley Judd, Michelle Pfeiffer, Bena Kingsleya i Ashtona Kutchera.
 

Komentarze (1)

Majar (2013-11-30 19:41:26)
film
....no tak - proza świetna - zobaczymy jaki będzie film - z chęcią obejżę,a co do aktorstwa to skoro gra tam Mortensen to można się spodziewać,że to będzie aktorstwo najwyższej klasy a nie tania amatorszczyzna z Hollywood w nieciekawym wykonaniu; pozatym klimat jest ultrainteresujący - gdzie psychologia ludzkiej osobowości i motyw egzystencjonalny są bardzo ze sobą splecione - tak jak w naszym społeczeństwie czasem bardzo oddzielone, podobnie jak moralność i uczucia wyższe zastąpione tanim seksem i nieustanną potrzebą wręcz bycia seksownym i pożądanym co najczęściej jest - razem z pieniędzmi - motywem napędowym dzisiejszego społeczeństwa...........a gdyby nie było już nic z tego co stworzył ten świat - banków,samochodów,drapaczy chmur, hoteli z basenami i salonów spa, złotych kart kredytowych, szafy pełnej ubrań i pięknie urządzonego mieszkania, eleganckich sklepów i internetu oraz komórek.....to co?jak powiedeział Fromm - ''jesteś tym co masz, kim będziesz gdy to stracisz?''.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar