2013-06-14

WSPIERAMY AKCJE

W Warszawie odbył się Pierwszy Kongres Rodzicielstwa Zastępczego

11 czerwca po raz pierwszy w Polsce odbył się Kongres Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowany przez Koalicję na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce aktywnie uczestniczyło w wydarzeniu.
W Kongresie wzięło udział ponad czterystu uczestników, wśród nich znaleźli się zarówno przedstawiciele instytucji publicznych, eksperci, goście zagraniczni jak i sami rodzice zastępczy. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak - Kamysz oraz Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce reprezentowała Katarzyna Jakubowska, Dyrektor Krajowy.

Dyskutowano nad analizą obecnego systemu rodzinnej opieki zastępczej oraz potrzebą ewentualnych zmian. Omówiono zagadnienia dotyczące problemów wychowawczych z jakimi spotykają się rodzice zastępczy, a także rolą poszczególnych instytucji we wsparciu dzieci i rodzin. Cenna okazała się wymiana doświadczeń na polu międzynarodowym.

„Dzieci, które przychodzą do nas do Stowarzyszenia są jak piękne naczynia, często przez rodziców potłuczone. Przychodzą z wielkimi urazami, wielką traumą . My się nad nimi pochylamy, pracujemy z nimi… sklejamy. Takie wydarzenie to doskonała okazja by podzielić się doświadczeniami z innymi rodzicami zastępczymi "– opowiada Jadwiga Król, Mama SOS.

Współorganizatorem Kongresu jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami Fundacja Ernst&Young i Fundacja Przyjaciółka. Patronat honorowy objęli Prezydent Warszawy, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Dziecka i Związek Powiatów Polskich.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar