2013-05-09

DEKORACJA WNĘTRZ

Mikro apartamenty – małe jest funkcjonalne

Czy można mieszkać na 12 metrach kwadratowych? Tak to możliwe! Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy i czego potrzebujemy od zajmowanej przez nas przestrzeni. Dla osób, które nie mają jeszcze rodziny, prowadzą dynamiczny tryb życia i są na początku swojej kariery zawodowej dobrym rozwiązaniem mogą być mikro apartamenty.
 

 


Pomysł na te minimalistyczne wnętrza narodził się w Nowym Jorku, gdzie liczba osób liczba osób chcących mieszkać w centrum metropolii cały czas rośnie w przeciwieństwie do powierzchni centrum, na której ci nowi mieszkańcy mogliby się osiedlać. Jak w każdym przypadku potrzeba jest matką wynalazku. Jeśli brakuje miejsca na budowę dużych mieszkań, to trzeba zoptymalizować powierzchnię i wybudować małe mieszkania, które zapewnią dach nad głową wszystkim nowym mieszkańcom.

Wygoda małej przestrzeni
Komfortowe mieszkanie zazwyczaj kojarzy się z dużym metrażem i przestronnymi wnętrzami. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie lokum. Przyczyną mogą być nie tylko kwestie finansowe, ale także tryb życia. Osoby młode, rozpoczynające swoją karierę zawodową, a także studenci czy freelancerzy są na tyle zabiegani, że w swoich mieszkaniach spędzają bardzo mało czasu – mówi Dariusz Wilczewski Prezes Zarządu Spółki Dolnośląskie Inwestycje. Młodzi ludzie wychodzą rano do pracy, czy na uczelnię, pod wieczór wpadają do domu na krótki prysznic i wychodzą na wieczorne spotkania ze znajomymi. Żyją szybko i skupiają się tylko na najistotniejszych sprawach. Takie osoby nie mają czasu na zajmowanie się codziennymi obowiązkami domowymi. Potrzebują mieszkania, z którego szybko dostaną do centrum miasta, którego nie będą musieli z nikim dzielić i które będzie wygodne nie tylko w użytkowaniu, ale także i w utrzymaniu – dodaje Dariusz Wilczewski.

Liczy się spryt
Nie ma rzeczy niemożliwych okazuje się, że na dwunastu metrach kwadratowych da się całkiem przyjemnie żyć. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób zaaranżować przestrzeń swojego mikro mieszkania i wykorzystać każdy jej centymetr. Przykładem takich mikro apartamentów może być wrocławski projekt Starter – czyli mikro kawalerki przeznaczone dla osób nie posiadających rodziny, aktywnych zawodowo lub jeszcze studiujących. Pomysł na Startera jest prosty. Na tyle sprytnie zaprojektować wnętrze lokalu, aby na małej przestrzeni zapewnić mieszkańcowi komfort i wygodę oraz dostosować się do jego potrzeb – wskazuje Dariusz Wilczewski. Projektanci przykładowych mikro apartamentów doskonale poradzili sobie z rozmieszczeniem na 12 metrach kwadratowych kuchni, łazienki, salonu i sypialni. Niemożliwe? A jednak wystarczy przyjrzeć się projektom mieszkań. 

Łóżko pod biurkiem, lub na szafie
Przyglądając się projektom mieszkań Startera, architekt pokusił się o kreatywne rozwiązania jak np. umieszczenie łóżka na szafie, lub schowanie go pod biurkiem. Pomysł niezły, bo przecież nie potrzebujemy korzystać z łóżka przez całą dobę, Kolejnym całkiem niezłym rozwiązaniem jest wykorzystanie miejsca pod antresolą na pojemną zabudowaną szafę, w której lokator może spokojnie pomieścić całą swoją garderobę. Minimalną przestrzeń zajmuje też w mikro apartamentach kuchnia, a właściwie aneks kuchenny, w którym znajdzie się miejsce na podstawowe sprzęty jak płyta indukcyjna, zlewozmywak, piekarnik i kilka szafek na talerze czy garnki. Ten minimalizm związany jest mocno z trybem życia osób, dla których mikro apartamenty są zaprojektowane. Przy intensywnym trybie życia, raczej mało czasu poświęcają one na gotowanie i spędzanie czasu w kuchni. Projektanci pomyśleli też o zoptymalizowaniu przestrzeni w łazience, w której standardem jest kabina prysznicowa. Zbędne staje się także posiadanie pralki. Lokatorzy będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanej dla nich pralni.

Kompleksowe rozwiązanie
Projekt Startera to nie tylko pojedyncze mikro apartamenty, to także cały kompleks mający zapewnić maksimum wygody swoim mieszkańcom. Budynek spełnia europejski standardy, dotychczas zarezerwowane tylko dla aparatmentowców – informuje Dariusz Wilczewski. STARTER będzie w pełni monitorowany i chroniony. Przy wejściu przywita nas portier, a cicho i szybkobieżną windę uruchomimy kartą magnetyczną, która jednocześnie stanowić będzie klucz do mieszkania. Energooszczędne oświetlenie LED części wspólnych, klimatyzacja i niskoszumowa wentylacja mechaniczna, to kolejne ważne atuty w standardzie tego kompleksu. W budynku znajdą się również: szybki, bezprzewodowy Internet, bezpłatna telefonia cyfrowa pomiędzy mieszkańcami budynku, telewizja cyfrowa. Dzięki autorskiemu systemowi segregacji odpadów, mieszkańcy STARTERA przez pierwsze trzy lata nie będą płacić za wywóz śmieci. Dodatkowo, każdy mikro apartament, wyposażony będzie w zgniatarkę do butelek i puszek. W standardzie przewidziana jest także rowerownia (docelowo na 510 rowerów), oraz wypożyczalnia samochodów elektrycznych.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar