2013-05-07

DZIECIAK

Witaminki w głowie i w brzuszku

Zainicjowanie programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku” w placówkach przedszkolnych ma zachęcić do podejmowania działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych w zakresie propagowania prawidłowego odżywiania. Uczęszczające do przedszkoli dzieci z łatwością przyswajają nowe informacje - w ten sposób poprzez atrakcyjne materiały edukacyjne można kształtować właściwe nawyki żywieniowe na całe dorosłe życie.
 

 


Edutainment potrzebny od najmłodszych lat
Idea zorganizowania akcji edukacyjnych przez Stowarzyszenie „Krajowa Unia Producentów Soków” to wniosek z badań i obserwacji maluchów, jedzących nadal zbyt mało owoców i warzyw, które są elementem prawidłowego sposobu żywienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić co najmniej 400-500 gramów, podzielonych najlepiej na 5 porcji. Jednak jak wskazują przeprowadzone przez organizatorów badania, tak dorośli jak i dzieci spożywają stale zbyt mało porcji warzywno-owocowych. Fakt ten powinien alarmować nas wszystkich, zwłaszcza w odniesieniu do kilkulatków, bo dla nich właściwe nawyki żywieniowe to polisa na lata tłumaczy Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Krajowa Unia Producentów Soków”. Różnorodne sposoby „przemycania” porcji warzywno-owocowych do codziennej diety dzieci to dowód rosnącej świadomości i determinacji rodziców. Edukacja dzieci powinna obejmować nie tylko ich środowisko rodzinne, ale także przedszkola, w których maluchy spędzają kilka godzin dziennie ucząc się i bawiąc. W placówkach przedszkolnych dzieci uczą się wielu cennych rzeczy, nasza akcja ma przyczynić się do tego, by poprzez zabawę dzieci polubiły bardziej warzywa, owoce i soki dodaje B. Groele.

Akcja edukacyjna w przedszkolach „5 porcji warzyw, owoców lub soku” to część kampanii trwającej od 2012 roku, której celem jest propagowanie zarówno wśród dorosłych jak i dzieci spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie. Akcja rozpoczęła się w marcu i potrwa do końca roku szkolnego.

1500 przedszkoli w Polsce, 400 w Rumunii
Prowadzony program edukacyjny zakłada kontakt z przedszkolami, współpracę w zakresie merytorycznym, dostarczenie materiałów edukacyjnych, potwierdzanie certyfikatami udziału przedszkoli w akcji, a także konkurs plastyczny z atrakcyjnymi dla placówek nagrodami. Podczas prowadzonych rozmów informacyjnych do udziału w akcji zgłosiło się w Polsce 1500 placówek przedszkolnych oraz 400 przedszkoli w Rumunii.
Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Krajowa Unia Producentów Soków”, organizatora kampanii: Mamy nadzieję, że prowadzona akcja skutecznie pomoże dzieciom polubić warzywa, owoce i soki. Dzięki naszym materiałom edukacyjnym dzieci poznają lepiej świat warzywno-owocowych porcji. Czy to pomoże rodzicom w przekonywaniu dzieci do jedzenia warzyw i owoców innych niż marchewka i pomidor czy jabłko i banan? Taką właśnie mamy ambicję. Taka idea przyświecała nam podczas tworzenia tego elementu naszej kampanii. Wierzymy, że nasze materiały okażą się przydatną pomocą dla wychowawców przedszkolnych, którzy „dwoją się i troją”, wymyślając ciekawe gry i rymowanki dla dzieci. Nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem edukacji najmłodszych.
Scenariusze opracowane w ramach akcji opierają się na pobudzaniu wrażliwości wszystkich zmysłów, starając się tym samym w sposób przemyślany, atrakcyjny oraz celowy angażować i motywować dzieci do poznawania warzyw, owoców i soków oraz zachęcać do ich konsumpcji. Propozycje działań z dziećmi zostały przedstawione w kilku wersjach, stopniując ich trudność tak, aby można było zrealizować je z dziećmi młodszymi i starszymi oraz z dziećmi z różnymi możliwościami percepcyjnymi, motorycznymi i intelektualnymi. Podczas działania na konkretach, dzieci  zbierają  pełne informacje na temat rzeczy i zjawisk za pomocą zmysłów tj.: wzroku, dotyku, słuchu, węchu i smaku. Zbiór tych informacji dociera do umysłu dziecka i dzięki temu tworzą się w jego świadomości  prawidłowe wyobrażenia. Można zatem rzec, że zmysły to „kanały” przepływu danych niezbędne do prawidłowego  tworzenia i przyswajania  przez dzieci pojęć służących poznaniu warzyw, owoców i soków. W ten sposób dziecko uczy się otaczającego go świata. To, co wydaje nam się nic nie znaczącymi, wręcz instynktownymi zachowaniami, w rzeczywistości jest niezmiernie skomplikowaną "nauką świata", jaka dokonuje się w głowie małego człowieczka. Wobec powyższych faktów należy stwierdzić, że nauczanie dzieci w wieku przedszkolnym powinno być wielozmysłowe. Należy stwarzać sytuacje  i dostarczać  dziecku  w sposób zaplanowany i celowy wielu doznań zmysłowych, aby pomóc mu zdobyć wiedzę, określone umiejętności i nawyki
mówią Barbara Papierz oraz Barbara Lauba, metodycy nauczania zintegrowanego, autorki materiałów.

Każde przedszkole, które weźmie udział w akcji „5 porcji warzyw, owoców lub soku” otrzyma materiały dla nauczyciela – scenariusze zajęć na płycie CD do przeprowadzenia w grupach dzieci, a także książeczki dla dzieci – zawierające gry, zabawy, rebusy o temacie właściwego odżywiania, opartego na diecie uwzględniającej warzywa, owoce i soki. Placówki otrzymają także plakat programu oraz ulotki informacyjne dla rodziców o tym, jak jeszcze skuteczniej kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe ich pociech. Placówki, które wypełnią krótką ankietę podsumowującą i potwierdzającą realizację programu w ich placówce otrzymają certyfikat potwierdzający udział w akcji. Przedszkola, które zdecydują się na przeprowadzenie programu edukacyjnego, mogą wziąć udział w konkursie plastycznym, a jego zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody dla dzieci i dla placówki. Konkurs będzie polegał na przygotowaniu przez przedszkole plakatu propagującego akcję „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Pięć zwycięskich przedszkoli otrzyma telewizor i zestaw puf, a dzieci, które brały udział w przygotowaniu pracy konkursowej zostaną obdarowane nagrodami indywidualnymi – plecakami, do których będzie można zapakować warzywno-owocowe porcje np. na wycieczkę. Termin wysłania pracy konkursowej mija 24 maja 2013 roku.

Połącz, policz, dorysuj czyli to, co doskonale skupia uwagę maluchów
Materiały edukacyjne, przygotowane przez metodyków nauczania zintegrowanego związane są z rodziną Piątkowskich, której członkowie uwielbiają „piątki”. Bohaterowie – zdrowi, uśmiechnięci i pełni pozytywnej energii zachęcają do rozwiązania gier i rebusów dotyczących spożywania warzyw, owoców i  soków co najmniej 5 razy dziennie, dokładnie tak jak zalecają eksperci. Podstawową formą  realizacji wszystkich obszarów aktywności dziecięcych, ujętych  w scenariuszach jest  zabawa.  Zabawa jest działalnością dla dziecka naturalną, przez co aktywizuje dzieci o różnych typach osobowości i różnym poziomie intelektualnym. Poza tym stanowi formę, w której  dziecko może odtwarzając i przetwarzając treść swoich doświadczeń w świecie realnym przeżywać je na nowo, może wielokrotnie poddawać je adaptacji od strony poznawczej, uczuciowej, wartościującej. Dzięki temu następuje włączanie tych doświadczeń, do zasobów pamięci trwałej oraz do systemu psychicznego dziecka.
Właściwe postawy należy kształtować u dzieci już w od wczesnego dzieciństwa. Sojusznikami w kwestii prawidłowego odżywiania powinni być zarówno rodzice jak i nauczyciele przedszkola. Ich wspólne działania sprzyjają wyrabianiu odpowiednich nawyków żywieniowych
dodają Barbara Papierz oraz Barbara Lauba.

Rodzice mogą w różny sposób „przemycać” dzieciom warzywno-owocowe porcje. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów należy zmiksowanie kawałków owoców z jogurtem jako smaczny sosik lub owocowy koktajl, pokrojenie owoców do kaszki czy galaretki, podrzucanie suszonych owoców lub szklanki soku podczas oglądania ulubionej bajki. Warto już podczas planowania lub wspólnych zakupów, zapytać dziecko na jakie owoce i warzywa ma ochotę i takie mu kupić. Co cieszy organizatorów i rodziców, coraz częściej dzieci zamiast warzyw i owoców wybierają 100% soki dostępne w wielu różnorodnych smakach.

Wszystkie materiały edukacyjne oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej  www.przedszkole.5porcji.pl.
 
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar