2012-12-26

Warto odwiedzić...

Praga - światowa stolica złocistego z pianką

Czeskie piwo należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych na świecie, a kultura piwna naszych południowych sąsiadów urosła do rangi sztuki. Jeśli będąc w Pradze zamawiasz coś innego niż piwo to znaczy, że rozumiesz gdzie jesteś i nie czujesz klimatu tego miasta. Piwo to pasja i miłość Czechów, a szczególnie prażan. Praga jest niekwestionowaną światową stolicą piwa, bo w Czechach pije się go najwięcej licząc na głowę mieszkańca.
  


Życie towarzyskie Pragi od wieków koncentruje się wokół piwiarni, w których wieczorami jest gwarno i tłoczno. W popularnych praskich piwiarniach, gospodach i barach prowadzone są długie dysputy, przy których wolno, łyk po łyku, sączy się ten złocisty napój. W Czechach piwo podaje się w półlitrowych i większych kuflach, a czasem w wysokich szklankach. Małe należy do rzadkości. Serwowane tam piwo jest odpowiednio czopowane przez mistrza w swoim fachu.

Wafel i piana

Podczas, gdy w Polsce nadmiar piwnej piany raczej nie jest odbierany pozytywnie, w Czechach biała i gęsta pěna to najlepsza, integralna część złocistego trunku. Na ścianach piwiarni znajdziemy nawet epitafia dla opadłej piany z piwa. Smakoszom piwa na pewno spodobają się jednak jego ceny, które w czeskich piwiarniach są znacznie niższe niż w Polsce (poniżej 1 euro).
 
Kiedy znajdziemy wolne miejsce w jednej z niezliczonych praskich piwiarni kładziemy przed sobą wafel czyli tekturową podkładkę. To znak dla barmana, że chcemy zamówić piwo. W większości lokali wraz z pierwszym kuflem pojawia się na stole pasek papieru, na którym stawiane są kreski przy każdej kolejce, aż do momentu kiedy wyrazimy życzenie by zapłacić. Później musimy dać sygnał, że to ostatni kufel kładąc wafel barowy na szklance. Inaczej kelner będzie donosił nam piwo bez końca.
Czeska kultura piwna obejmuje nie tylko rytuały serwowania trunku, ale i kulinaria. Do piwa możemy zamówić choćby tradycyjne czeskie knedliki, albo harmeliny, topinki lub inne smakołyki serowe. Popularny jest też utopenec czyli marynowane kiełbaski podawane z cebulą i papryką.  
 
Prawdziwie praski Smichov i Žižkov

Autentycznych, żywych czeskich pivnici należy jednak szukać poza opanowanym przez turystów śródmieściem. Świat dawnych piwiarni z bezpretensjonalną, swojską atmosferą zachował się w Žižkovie. Ta całkowicie odmienna od zabytkowego centrum, miejscami lekko zapomniana dzielnica, przypomina warszawską Pragę. Szczyci się największą w całej czeskiej Pradze liczbą piwiarni. Ten rejon miasta nazywany Wolną Republiką Žižkov to właściwie jedna wielka piwiarnia. Tamtejsze lokale to mieszanka autentycznych piwiarni czeskich. 

Warta uwagi jest tu np. piwiarnia U Sadu. Można też odwiedzić Akropolis, ale nie można nie zajrzeć do schowanego w zaułku surrealistycznego lokalu U Vystřeleného oka (Pod Wystrzelonym Okiem). 
Na drugim brzegu Wełtawy, na Małej Stranie na uwagę zasługuje na przykład XVI-wieczna piwiarnia U Glaubic (Pod Gołębicą), czy niewielkie piwiarnie o wyrazistej, luźnej i przyjaznej atmosferze U Hrocha (Pod Hipopotamem) i U Kocoura (Pod Kotem).
 
Staropramen - esencja Pragi

W Pradze trafimy na kilka gatunków złotego z pianką. Do każdej z piwiarni przypisana jest jakaś konkretna marka piwa i nie uda nam się zamówić w tym miejscu nic innego. Co więcej, jeśli w danym rejonie Pragi dominuje określone piwo, popełnimy faux pas jeśli zapytamy o konkurencyjny trunek.

Najbardziej praskim z wszystkich czeskich piw jest Staropramen. Jego królestwem jest Smichov sąsiadujący z leżącą opodal centrum Małą Straną. Smichov, podobnie jak Staropramen to kwintesencja czeskiej Pragi. To tu można poobserwować i porozmawiać z prawdziwymi prażanami. Istniejący od 1869 roku legendarny browar Staropramen, w którym wciąż waży się piwo znajdziemy przy ulicy Nádražní. Działa przy nim Visitor’s Center, gdzie można podglądnąć tradycyjny sposób wytwarzania tego praskiego złota i poznać tajemnice związane z historią piwa smichovskiego, które pijał już dobry wojak Szwejk.  
 
Z myślą o swojej wiernej klienteli Staropramen stworzył sieć lokali autorskich - Potrefená Husa Bars. W odróżnieniu od mrocznych, zadymionych knajp, kosmopolityczne Potrefená Husa charakteryzuje nowoczesny wystrój wnętrz, ale i elementy typowe dla czeskiej piwiarni. Spójna koncepcja wszystkich lokali wykorzystuje modernistyczne elementy architektoniczne, podkreślone grą kolorów, światła i cienia. Piwiarnie przyciągają gości unikalnym klimatem. Dając poczucie prywatności, jednocześnie pozwalają utrzymywać bezpośredni kontakt z innymi gośćmi. W żadnych z czeskich piwiarni nie istnieją z resztą podziały społeczne, a Czesi celebrują spędzany w nich czas.

 
Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar