2012-11-12

Pielęgnacja ciała

Jesienna kąpiel

Wśród wielu domowych sposobów na przetrwanie często zimnej i deszczowej jesieni znajdziemy na pewno samodzielnie przyrządzoną rozgrzewającą herbatkę np. z dodatkiem imbiru i cynamonu, czy domową szarlotkę, której charakterystyczny, przywodzący wspomnienia z dzieciństwa aromat wypełni wszystkie pomieszczenia domu oraz odrobinę rozrywki – dobry film bądź interesującą lekturę. Wieczorem zaś, najlepsza będzie aromatyczna kąpiel z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Zabieg prosty, niewymagający długich przygotowań i jakże przyjemny dla zmysłów.
 

 


Możemy wybrać kąpiel higieniczno-relaksującą, z użyciem preparatów myjących takich jak mydła, płyny czy kulki musujące, posiadających w swoim składzie pięknie pachnące olejki - ich zapach z pewnością uatrakcyjni naszą kąpiel. Możemy także rozkoszować się kąpielą w jacuzzi, pamiętając by do zabiegu stosować produkty, które nie tworzą piany. W aromatycznej serii Dr Beta® znajdziemy interesujący wybór specjalnych preparatów, zawierających naturalne olejki eteryczne. Melisowo-lawendowy o działaniu uspokajającym, przeciwstresowym i lekko nasennym będzie najlepszy na wieczorną kąpiel po ciężkim, pracowitym dniu, rozmarynowo-sosnowy zapewni nam relaks i dobre samopoczucie, jałowcowo-geraniowy poprawi krążenie i przemianę materii a cytrynowo-sandałowy orzeźwi i doda energii do działania. Pamiętajmy by wnętrze łazienki wyposażyć w dekoracyjne gadżety, jak choćby muszle, świece czy drewniane ozdoby. Warto też korzystać z ręczników i szlafroków o lubianej przez siebie barwie, a może także gdzieś w bezpiecznym miejscu umieścić odtwarzacz CD, z którego popłynie relaksacyjna muzyka.

Prawdziwa kąpiel aromaterapeutyczna to doskonała propozycja na jesienne wieczory. Wykorzystuje się w niej terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, których dobór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Przygotowanie takiej kąpieli jest niezmiernie łatwe – wystarczy wlać 10-15 kropli wybranych olejków lub ich mieszaniny do wanny z ciepłą wodą. Woda nie powinna być gorąca gdyż olejki bardzo szybko odparowują, a podczas takiego zabiegu ważne jest, aby substancje te rozproszone w wodzie i znajdujące się na jej powierzchni miały kontakt z ciałem i wnikały w skórę. Najlepiej podczas kąpieli zbierać warstwę olejków z powierzchni wody i nacierać nią ciało. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Olejki dobieramy do naszych potrzeb i upodobań zapachowych. Bo przecież taka kąpiel, oprócz wartości terapeutycznych powinna sprawiać nam przyjemność i dostarczać niezapomnianych wrażeń zmysłowych.

Kąpiele z użyciem naturalnych olejków eterycznych potrafią postawić na nogi, gdy czujemy się zmęczeni, odprężyć i zrelaksować, a także pomóc w wielu dolegliwościach. Możemy korzystać z nich przez cały rok, ale szczególnie jesienią i zimą najlepiej odczujemy ich dobroczynny wpływ na nasz organizm. Zapachy, jakie będą unosić się podczas takich domowych zabiegów przeniosą nas do miejsc, które być może odwiedziliśmy tego lata, a być może odwiedzimy podczas najbliższych wakacji. Wszak czy tego chcemy, czy nie kolejny sezon urlopowy każdego dnia przybliża się do nas wielkimi krokami!

 
fot. Wirginia Bryll

fot. Wirginia Bryll


fot. Wirginia Bryll


 

DR BETA
Literatura

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy Biologiczne Wellness i Spa, Warszawa 2010
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2011
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar