2012-10-18

ROZRYWKA

Mania chomikowania

Zbieranie przeróżnych przedmiotów można potraktować jako niegroźne hobby. Bywa jednak, że skala gromadzenia tego, co „na pewno jeszcze się przyda” dochodzi do kuriozalnych rozmiarów. Takie przypadki pokaże 4. sezon programu „Mania chomikowania”, który będzie emitowany od 22 października 2012, od poniedziałku do piątku, o godz. 20.00 na antenie Zone Reality.


Każdy z 60-minutowych odcinków „Manii chomikowania” prezentuje historie zbieraczy, którym z powodu ich chorobliwego podejścia do gromadzenia rzeczy grożą poważne kłopoty! Rozwód, odebranie praw rodzicielskich, a nawet kara więzienia - tak może zakończyć się niekontrolowana mania zbieractwa. Co zrobić, gdy wyrzucenie guzika urasta do rangi wielkiego problemu, a pozbycie się pustego pudełka prowadzi do załamania nerwowego?

Chomikowanie może mieć bardzo różne natężenie. Użytkowniczki internetowych forów kobiecych przyznają się do zbierania: kufli, kubków, filiżanek, słoników, aniołków, breloczków, znaczków, pocztówek, biletów oraz oczywiście, jak na kobiety przystało – ubrań. Takie zbiory nikomu nie szkodzą, są miłe dla oka, a często również praktyczne.

Niektóre osoby potrafią jednak (i to dosłownie) zasypać swoje mieszkania śmieciami. W 2011 roku w jednej z poznańskich kamienic musiały interweniować odpowiednie służby – pewna kobieta przechowywała w swoim mieszkaniu nie tylko papiery i puste pudełka, ale także złom i gnijącą żywność. Przebiła ją „zbieraczka” ze Zgierza, z której domu wywieziono trzy tony śmieci (w tym kości i czaszki zwierząt!). Nie trudno się domyślić, że tego rodzaju patologiczne zbieractwo jest bardzo uciążliwe dla otoczenia. Osoby, które zbierają bez opamiętania, zaśmiecając w ten sposób mieszkanie i pozbawiając się przestrzeni do życia, cierpią się na syllogomanię. Gromadzenie przedmiotów zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, a do wszystkich rzeczy mają silny stosunek emocjonalny.

Program „Mania chomikowania” pokaże dramatyczne wysiłki ekspertów, starających się wyprowadzić bohaterów programu na prostą. Tego rodzaju przemiana nigdy nie jest łatwa, ale wielkie sprzątanie i profesjonalna terapia, przy wsparciu otoczenia mogą zdziałać cuda. Na koniec każdego odcinka serii pokazane zostanie, który z bohaterów zdołał na stałe porzucić swoje patologiczne zachowania, a któremu mimo pomocy, nie udało się skończyć z gromadzeniem przedmiotów
.
Oglądajcie premierowy serial „Mania chomikowania” – sezon 4, od 22 października 2012,  od poniedziałku do piątku, o godz. 20.00 na antenie Zone Reality!


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar