2012-09-22

WARTO WIEDZIEĆ

Kompania Piwowarska podpowiada, jak spędzić Dzień Bez Samochodu

Co łączy troskę o środowisko i przyjemny wieczór nad szklanką piwa? To proste – samochód, a raczej jego brak. W najbliższy weekend nadarzy się doskonała okazja, by zostawić auto w garażu i ruszyć do pubu komunikacją publiczną, bowiem 22 września obchodzony jest Dzień Bez Samochodu.
W tym roku Dzień Bez Samochodu wypada w sobotę, zatem wiele osób zupełnie naturalnie zrezygnuje wtedy z podróżowania autem. Jednak obchody w wielu miejscach rozpoczną się już w piątek – tego dnia w niektórych miastach będzie można przemieszczać się komunikacją miejską za darmo, jedynie za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. 

Przyjemne z pożytecznym
Jeśli już zdecydujemy się zostawić samochód w garażu i pojechać do pracy tramwajem, autobusem lub metrem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po pracowitym dniu umówić sie ze znajomymi na piwo. Piątkowy i sobotni wieczór wydaje się wręcz do tego stworzony. Nic nie może się równać z piwem w pubie – zaserwowanym zgodnie z rytuałem przez doświadczonego barmana, czyli podanym w odpowiedniej szklance, schłodzonym, właściwie nagazowanym i uwieńczonym piękną pianą, a w dodatku dobranym do okazji.

Racząc się piwem w takich okolicznościach, łączymy przyjemne z pożytecznym: włączając się do akcji „Dzień Bez Samochodu”, robimy coś dobrego dla środowiska, a jednocześnie możemy spędzić miło czas w gronie znajomych. Dodatkową zaletą spotkania przy piwie w taki dzień jest fakt, że nikt nie musi rezygnować z chmielowego napoju na rzecz wody czy soku – skoro wszyscy wracają do domu komuniacją miejską, nikt nie musi być kierowcą! Warto więc wznieść toast za Dzień Bez Samochodu!
Jeśli nie chcesz przedłużyć Dnia Bez Samochodu – sprawdź promile!

O jednym trzeba pamiętać, a dotyczy to szczególnie tych, którym spieszy się, by wrócić za kierownicę ukochanego auta. W przypadku nieodpowiedzialnej jazdy na kacu i kontroli policyjnej Dzień Bez Samochodu może się znacznie przedłużyć! Dlatego po wieczornym imprezowaniu warto sprawdzić ilość promili w organizmie, by siadając za kółkiem następnego dnia, nie stwarzać zagrożenia na drodze. Przeprowadzenie własnej kontroli trzeźwości umożliwia aplikacja mobilna „Sprawdź promile”, która działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) aplikacja poda ilość promili w naszym organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym możemy bezpiecznie prowadzić samochód.

Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym Androidy, iPhone’y i telefony obsługujące aplikację Java. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z Google Play (dotyczy Androidów) i AppStore (dotyczy iPhonów). Poziom alkolohu w organizmie można obliczyć także za pomocą aplikacji na Facebooku, dostępnej pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Do korzystania z niej można zaprosić swoich znajomych, powiększając tym samym grono odpowiedzialnych kierowców.

„Sprawdź promile” to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Do tej pory już ponad 50 000 kierowców korzysta z aplikacji.

Więcej na temat akcji na stronie www.abcalkoholu.pl.

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar