2012-09-16

Pielęgnacja ciała

Domowe Spa dla Twoich stóp

Stworzenie domowego SPA dla stóp nie jest wcale bardzo kosztowne, ani skomplikowane, a na pewno przynosi pozytywne efekty nie tylko dla ciała, ale też pozwala się odprężyć i zrelaksować oraz zaoszczędzić czas na umawianie wizyty u kosmetyczki, a czasem także szukanie opieki do dziecka na te kilka godzin. Dlatego też warto zorganizować takie Spa w domu.


Zasady są proste. Poniżej czytelna instrukcja Domowego Spa dla Twoich stóp

Sprzyjające okoliczności

Kiedy jesteś zmęczona po tygodniu pracy, lub gdy całe popołudnie biegałaś po sklepach w poszukiwaniu koszuli dla swojego faceta, nowych tenisówek dla dziecka lub składników na sałatkę, zafunduj sobie po powrocie do domu właśnie taką przyjemność dla swoich obolałych stóp.
Wypielęgnowanie stóp czy pomalowanie paznokci to ważne zabiegi także przed wielkim wyjściem, ślubem przyjaciółki, randką z ukochanym czy wyjazdem służbowym oraz niezły sposób na pozbycie się chandry.
To również dobry powód, by zaprosić przyjaciółki na plotki, podczas których pochylone nad miskami bez wyrzutów, że marnuje się czas z dnia gospodyni, możecie oddać się tej przyjemności. Pod koniec rytuału dobrze jest nawzajem wymasować sobie stopy. Może to stanowić formę śmiechoterapii czy też energetyzującego relaksu.

Czas
Czas trwania całego rytuału to około 1,5 godziny. Przy opcji „obgadujemy z koleżankami naszych facetów przy lampce wina” może się to trochę miło przedłużyć.

Niezbędne oprzyrządowanie

Na rynku dostępne są miski do pedicure z hydromasażem, ale to tylko dodatkowa atrakcja. Tak naprawdę wystarczy zwykła miska, tarka lub pumeks, mile widziana jest również muzyczka relaksacyjna w tle.

Środki kosmetyczne
W sprzedaży jest wiele dostępnych kremów, odżywek, olejków, maseczek do pedicure. Jest tego bardzo dużo i można wybrać według zasobności portfela czy własnych upodobań.
Domowe Spa możesz zrobić w każdej chwili, nie musisz nic kupować, wystarczy użyć prostych rozwiązań i wykorzystać to, co masz akurat na swojej toaletce, czy na półce w kuchni. Warto tez posłuchać sprawdzonych przepisów i sposobów naszych babć. O tym poniżej przy opisie etapów zabiegu.

Etapy rytuału:


1.    Oczyszczenie: czas trwania - 15 min.

Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie stóp i paznokci do zabiegu. Należy dokładnie zmyć stary lakier, spiłować, wyrównać długość paznokci i oczyścić je. Pamiętaj, by nie zaokrąglać brzegów paznokcia, wówczas unikniesz wrastania ich w skórę.

2.    Namoczenie: czas trwania - 15 min.

Dla stóp przyjemna jest ciepła kąpiel z dodatkiem soli - relaksującej, odświeżającej, rozgrzewającej, leczniczej lub po prostu należy sięgnąć do półki z przyprawami po zwykłą sól kuchenną. Można też dodać kilka kropli olejku eterycznego lub liści mięty.

Uwaga nowinka!
Na dolegliwości stóp warto posłuchać babcinych rad i przyrządzić sobie kąpiel ziołową. Do miski dolewamy wywar z ziół. W zależności od potrzeby należy pamiętać, iż lawendy i szałwii używamy na nadmierne pocenie się stóp, cytryny na wygładzenie szorstkiej skóry, siemię lniane na pękające pięty, a rozmaryn na złagodzenie podrażnień.

3.    Peeling: czas trwania - 15 min.
Kiedy stopy już się zrelaksują, a naskórek rozmięknie, można zacząć kolejny etap -  peeling. To doskonałe rozwiązanie kosmetyczne, które zarazem masuje, pobudza krążenie i złuszcza stary naskórek. Czasami sam peeling nie wystarczy, żeby usunąć zrogowacenia. Wtedy najlepiej sięgnąć po specjalną tarkę lub pumeks. Według specjalistów tarki ceramiczne są o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem niż tarki metalowe i bardziej higieniczne niż pumeks. Po użyciu możemy taką tarkę dokładnie umyć, gdy tymczasem na pumeksie często zostają resztki starego naskórka, które w wilgotnym środowisku łazienki mogą stać się siedliskiem grzybów.

Uwaga nowinka!

Peeling można też zrobić samemu z własnych produktów, takich jak: cukier i oliwa, zmielona kawa lub płatki owsiane i miód.

4.    Osuszenie: czas trwania - 2 min.
Kolejnym krokiem jest staranne osuszenie stóp, należy zwrócić uwagę na przestrzenie międzypalcowe, gdyż właśnie te miejsca są szczególnie narażone na stany grzybicze.

Uwaga nowinka!
Domowym sposobem na grzybicę stóp jest np. mikstura z czosnku i lawendy, ale przede wszystkim jest to codzienne przestrzeganie higieny. Należy pamiętać o tym, nie tylko przebywając w domu. Ważne, by mieć własne klapki na basen oraz pod prysznic, kiedy korzystamy z niego w obcym miejscu. W sklepie obuwniczym przy przymierzaniu jakichkolwiek butów koniecznie  należy  poprosić sprzedawcę  o jednorazowe stopki.

5.    Zmiękczanie: czas trwania - 10 min.

Po osuszeniu należy wklepać w stopy krem zmiękczający lub balsam. W skórki paznokci wmasować preparat zmiękczający i drewnianą szpatułką przysunąć je do ściany paznokcia.
Ciepło ułatwia wchłanianie dobroczynnych składników, warto więc założyć skarpetki i pozostawić taki kompres na kilka minut.

6.    Masaż: 20 min.
Po zdjęciu skarpet resztki kremu można wmasować w wypielęgnowane już stopy.  Można też użyć oliwki do masażu, bądź sięgnąć po oliwę z oliwek. Temu etapowi warto poświęcić więcej czasu i podejść do niego bardziej profesjonalnie. Uciskanie stóp w odpowiednich  miejscach działa bowiem niezwykle dobroczynnie na nasze samopoczucie i witalność. Warto skupić się przy uciskach na kilku ważnych punktach na stopie. Według profesjonalistów z dziedziny refleksoterapii, kiedy masujesz swoje stopy, zaczynaj od uciskania punktu znajdującego się na zewnątrz stopy tuż pod kostką. Jest to receptor nerek. Kiedy go uciskasz, organizm zaczyna uwalniać toksyny, a więc oczyszcza się. Dzięki temu jesteś nie tylko zdrowsza, ale i ładniejsza. Kolejny  ważny punkt to miejsce, w którym schodzi się duży palec z drugim palcem twej stopy. Masując go, nie od strony podeszwy lecz na wierzchu stopy, poczujesz niemal natychmiastowe odprężenie. Napięcie mięśni zmniejszy się, minie też ból głowy i sztywność karku. Uczucie ulgi i odprężenia daje tez masowanie pięt.

7.    Malowanie paznokci: 20 min.

Dekoracja płytki to ostatni etap domowego Spa.
Na paznokcie nakłada się najpierw warstwę odżywki. Potem wybieramy lakier.

Uwaga nowinka!
Wybór koloru lakieru jest sprawą indywidualną i można naprawdę zaszaleć według własnych upodobań. Są jednak pewne zasady, o których warto pamiętać:
1.    Jeśli paznokcie są szerokie a palce krótkie i grube, to najlepsze będą jasne kolory.
2.    Kolor lakieru powinien harmonizować z barwą ubioru.
3.    Osoby, które mają jasną karnację, powinny wybierać lakiery pastelowe, ponieważ ciemne kolory poskreślają jej bladość. Przy ciemnej karnacji dobierz odcień lakieru do koloru skóry, unikając kontrastu.
4.    Kolor lakieru można też dobrać do włosów. Brunetka będzie dobrze wyglądała z lakierem w odcieniach bordo albo czerwonym, podczas gdy blondynkom lepiej pasują róże i beże.
Po wybraniu koloru, maluje się paznokcie trzema zdecydowanymi ruchami - prowadząc od nasady paznokcia do jego końca, zaczynając od brzegów i kończąc na środku płytki. Po kilku minutach nakłada się drugą warstwę lakieru i czeka, aż paznokcie wyschną.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar