2006-12-21

CIEKAWOSTKI

GWIAZDA BETLEJEMSKA

Gwiazda betlejemska, zwana też wilczomleczem pięknym, pochodzi z Meksyku, nie sprzyja jej więc ostry, europejski klimat. Roślinę kupujmy w dni ciepłe i bezwietrzne gdyż jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Warto również zwrócić uwagę aby sprzedawca odpowiednio ją zapakował. Wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, gdzie panuje temperatura 18 - 21°C, oraz wilgotnego, torfowego podłoża. Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż zwiędnięta może już nie odzyskać dawnej urody. Gdy w pomieszczeniu jest sucho warto rozpylać wokół niej mgiełkę z wody lub stosować nawilżacz powietrza.

Poinsencja nie wymaga zbyt obfitego nawożenia, wystarczy jej codwutygodniowe dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących, które rozpoczynamy w lutym i kontynuujemy do października.

Gdy chcemy aby nasza roślina zakwitła w przyszłym roku, należy ją w marcu przesadzić do ziemi z dodatkiem 15% granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku, a wczesnym latem skrócić jej pędy o połowę. Jesienią zapewnijmy jej dwumiesięczny odpoczynek, przez co najmniej 14 godzin na dobę trzymając w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeżeli roślinę trzymamy w pomieszczeniu, w którym wieczorami pali się światło, dobrym sposobem jest przykrycie jej, np. pergaminem. W tym okresie należy ją nieco skąpiej podlewać, obniżyć temperaturę do 15°C i oczywiście zaprzestać nawożenia.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar