2012-08-13

ROZRYWKA

Jamajski jubileusz w ramach festiwalu Rototom Sunsplash

Tegoroczna 19. edycja Rototom Sunsplash rusza już za kilka dni i będzie absolutnie wyjątkowa, ponieważ z okazji 50. rocznicy uzyskania niepodległości przez Jamajkę wszyscy przybyli fani będą mogli celebrować to święto razem z weteranami muzyki reggae. Na scenie pojawią się artyści, którzy po instrumenty i mikrofony sięgnęli przeszło pół wieku temu i stworzyli podwaliny muzyki, którą kocha obecnie cały świat!

 

Morgan Heritage
 
Skrócony z 10 do 7 dni festiwal w tym roku obfituje w artystów absolutnie najwyższego kalibru, nie tylko na głównej scenie, ale także pozostałych arenach imprezy. Tradycyjnie do wyboru czeka 6 scen i koncerty ponad 100 wykonawców, absolutnie wybitne postaci pojawią się w Uniwersytecie Reggae oraz w Forum Społecznym, a przepiękne plaże zapewnią doznania nie tylko artystyczne. Te wszystkie atuty są gwarantem spędzenia fantastycznych wakacji na hiszpańskiej riwierze, ponieważ festiwal Rototom Sunsplash na stałe zagościł już w hiszpańskim Benicassim - przepięknej nadmorskiej miejscowości położonej około 90 km na południe od Walencji. Podczas tego jakże intensywnego tygodnia koncerty będą startować każdego dnia o zachodzie słońca i trwać aż do białego rana.

Scena główna festiwalu w tym roku jest bez wątpienia gratką dla wszystkich miłośników roots reggae. Pojawią się tam bowiem takie tuzy jak: Sly & Robbie, Ernest Ranglin, Marcia Griffiths, The Wailing Souls, Pablo Moses, The Mighty Diamonds, Johnny Osbourne, The Congos, Max Romeo, Dean Frazer, Barrington Levy, Derrick Morgan, Dennis Alcapone, Steel Pulse czy Freddie McGregor, a więc artyści, bez których reggae nie byłoby tym czym jest dzisiaj. Ponadto organizatorzy zaprosili młode pokolenie, które także odcisnęło piętno na muzyce reggae - obok weteranów wystąpią zatem: Andrew Tosh, Alborosie, Ky-Mani Marley, Bitty McLean, Jah Mason, Tarrus Riley, Etana, Morgan Heritage, Tanya Stephens, Protoje czy wschodząca gwiazda reggae – grupa Raging Fyah.

Muzyczna oferta Rototom Sunsplash należy do bardzo bogatych. Na scenie Lion Stage – drugiej co do wielkości scenie festiwalu – pojawią się europejscy artyści reggae, dodatkowo wspierani w tym roku przez liczną reprezentację wykonawców z Ameryki Południowej. Skład Dub Station może przyprawić o zawrót głowy wszystkich fanów niskich brzmień. Przy potężnej mocy nagłośnieniowej swoje sety zaprezentują m.in. absolutny mistrz i żywa legenda Jah Shaka, Iration Steppas, Disciplines, Mungo’s Hi-Fi, Gussie P, Word Sound & Power, O.B.F. czy Blackboard Jungle.

Tradycyjnie na Rototom Sunsplash pojawi się Ska Club gdzie miłośnicy korzeni jamajskiej muzyki – ska, rocksteady i bluebeat, będą mogli posłuchać kojących brzmień. Dla fanów nieco nowszych dźwięków idealną sceną będzie Dancehall Stage, na której zaprezentują się ekipy sound systemowe z całego świata, serwując dawkę najgorętszych hitów i rozgrzewając parkiet do białego rana. Po raz kolejny powstanie Free Yard, który jest miejscem otwartym dla wszystkich wokalistów oraz ekip sound systemowych chcących zaprezentować swoją muzykę.

Rototom Sunsplash to nie tylko dźwięki, a także spotkania w Uniwersytecie Reggae, gdzie fani mogą porozmawiać z artystami, producentami oraz osobistościami z dziedziny reggae. Zaproszeni goście poprowadzą wykłady oraz dyskusje z uczestnikami. Uniwersytet działa codziennie od rana do późnego popołudnia.. Dla wszystkich głodnych wiedzy jest to miejsce wręcz idealne, a w tym roku pojawi się tam m.in. legendarny producent Niney The Observer, Marcia Griffiths czy Sly Dunbar i Robbie Sheakspear. Forum Społeczne to z kolei miejsce, gdzie odbywają się dyskusje na tematy nie związane z muzyką. Zaproszeni tu goście to bardzo często znamienici filozofowie, badacze kultury, działacze społeczni czy literaci, w tym roku bez wątpienia jedną z największych postaci w Forum będzie Zygmunt Bauman.
 
Alpha Blondy
 
Ky-Mani Marley
 
Alborosie

 

Lion Stage Management jest oficjalnym parterem festiwalu.


Rototom Sunsplash
16-22 sierpnia 2012, Benicassim, Hiszpania
www.rototomsunsplash.com

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar