2012-07-21

WARTO WIEDZIEĆ

Jak bezpiecznie zorganizować urlop

Triada, Sky Club, Africano Travel – te biura podróży na długo zapadną w pamięć osobom, które tego lata wykupiły zorganizowany wypoczynek za granicą. Z najnowszych badań wynika, że już co trzeci Polak chce organizować urlop na własną rękę szukając w sieci noclegów, turnusów pobytowych czy ofert na zakupach grupowych. Jak zatem bezpiecznie korzystać z tych ostatnich i jakie prawa mają kupujący?

 

 


Od początku wakacji upadłość ogłosiło już kilka biur podróży. Polacy, którzy wykupili zorganizowane wczasy zarówno u dużych, jak i małych touroperatorów zastanawiają się, czy planowo wyjadą na zagraniczne wakacje. Czarna seria bankructw rodzimych biur podróży może zaowocować nie tylko częstszym planowaniem wypoczynku na własną rękę, ale również wyborem destynacji w kraju. Już teraz co trzeci Polak deklaruje się, że samodzielnie organizuje urlop za pośrednictwem Internetu, podczas gdy niespełna co dziesiąty chciał u progu wakacji poszukiwać wyjazdu w tradycyjnym biurze podróży.

- Najczęściej w sieci szukamy pojedynczych noclegów, turnusów umożliwiających pobyt przez dłuższą ilość czasu oraz ofert turystycznych dostępnych na zakupach grupowych. Najbardziej przedsiębiorczy w tej kwestii są mieszkańcy miast powyżej 200 tys. osób, z grupy wiekowej 25-29, bez różnicy w obrębie płci - wylicza Marta Krauze, dyrektor serwisu zakupów grupowych Citeam.pl, który zlecił przeprowadzenie badań TNS Polska.

Analiza hitów sprzedażowych z kategorii Podróże na serwisach zakupów grupowych wskazuje na to, że portale z rabatami są alternatywą dla tych Polaków, którzy samodzielnie organizują urlop. Na Citeam.pl na TOP 20 najlepiej sprzedanych ofert, które kupiło łącznie ponad 6 tys. osób, wszystkie dotyczą pobytu w hotelach, pensjonatach i innych ośrodkach – z różnymi opcjami wyżywienia. Transport należy zorganizować we własnym zakresie. Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Zakopane, które stanowi aż co piątą pozycję wśród hitów sprzedażowych na serwisie. Równie dużą popularnością cieszą się Karpacz, Jelenia Góra czy Gdańsk.

Zakup kontrolowany, czyli skonsultuj się z hotelem
O czym warto pamiętać przed zakupem oferty turystycznej na serwisach zakupów grupowych? Przede wszystkim o sprawdzeniu terminu ważności kuponu oraz dostępności dat podanych przez hotel: - Oferty z kategorii Podróże mają przeważnie długi okres, w którym możliwa jest ich realizacja, od co najmniej kilku miesięcy do nawet roku. Czasami usługodawca zastrzega jednak konkretne dni wyłączone w tym czasie z realizacji zniżki, są one podane zawsze w treści oferty, tak by Kupujący był świadomy warunków przed zakupem - wyjaśnia Marta Krauze z Citeam.pl.

Przed kliknięciem w Kup Teraz warto skontaktować się z ośrodkiem, czy ten w interesującym nas czasie dysponuje wolnymi pokojami - dzięki temu jeszcze przed zakupem oferty na serwisie mamy pewność, że zrealizujemy ją w dogodnym terminie. Ważne, by zwrócić uwagę na to, ile noclegów oraz osób obejmuje jeden kupon oraz, czy można je łączyć.

A po zakupie - rezerwacja
Po uiszczeniu opłaty za kupon i otrzymaniu mailowego potwierdzenia ze strony serwisu zakupów grupowych, warto od razu zarezerwować pobyt w ośrodku drogą mailową lub telefoniczną. Podczas rezerwacji należy podać numer kuponu. Jeśli jednak przed planowanym wyjazdem zajdą niespodziewane okoliczności, które zmuszą nas do odwołania pobytu, kupon niekoniecznie przepada. – Pamiętajmy, że najczęściej rezerwację można odwołać z 48 lub 24-godzinnym wyprzedzeniem, co jest powszechnie obowiązującym standardem w ośrodkach turystycznych w Polsce. Warunki odwołania rezerwacji są zawsze zapisane w treści oferty na serwisie – dodaje Marta Krauze z Citeam.pl.

Wybierając się na wakacje za pośrednictwem zakupów grupowych nie trzeba uiszczać przedpłaty - w tym przypadku gwarancją naszego pobytu jest bowiem rezerwacja oraz przede wszystkim kupon, który należy okazać w miejscu pobytu.

Darmowy pobyt dziecka, siłownia w cenie – dodatki do kuponu
Istotną rzeczą jest również zapoznanie się z tym, czy i jakie dodatkowe usługi są wliczone w cenę kuponu. Najczęściej użytkownicy serwisów zakupów grupowych zwracają uwagę głównie na zapisy dotyczące terminu pobytu czy cenę, ale przedsiębiorczy internauci w warunkach oferty znajdą również dodatkowy zakres usług. – Najpopularniejszymi przywilejami są: darmowy pobyt dziecka, możliwość korzystania z hotelowej siłowni, basenu czy jacuzzi, wypożyczenie rowerów lub kajaków, powitalny posiłek w opcji pobytowej bez wyżywienia – wylicza Marta Krauze z Citeam.pl.   

Warto doczytać również, czy hotel, do którego wybieramy się z kuponem oferuje zniżki na usługi własne, które standardowo są dodatkowo płatne. Przykładowo krakowski hotel Swing oferował 30 proc. rabatu na zabiegi SPA, zakopiański Litwor**** umożliwił zakup drinków z 20-proc. zniżką, a racławickie Centrum Konferencyjne ze SPA zaoferowało wykupienie kolejnej doby pobytowej za pół ceny.

Reklamacja kuponu z kategorii Podróże
Wystawienie oferty na serwisie zakupów grupowych przez usługodawców z branży turystycznej to dodatkowe narzędzie promocji dla ośrodka. To od jakości obsługi zależy, jaką opinię wystawią mu nowi klienci. Mimo wszystko serwisy zakupów grupowych zabezpieczają swoich użytkowników przed sytuacją, w której otrzymają oni inną usługę, niż ta zapisana w ofercie lub, gdy niemożliwa stanie się realizacja kuponu z przyczyn losowych. Użytkownik może uzyskać zwrot wartości kuponu w kwocie do 1000 zł.

Warto również wiedzieć, że każda oferta turystyczna przed jej wystawieniem na danym serwisie zakupów grupowych jest weryfikowana przez pracowników działu handlowego. – Stosowane są  głównie takie narzędzia, jak sprawdzenie firmy w rejestrze dłużników, wywiad lokalny, opinie o przedsiębiorstwie w źródłach internetowych czy realna ocena proponowanej zniżki – wyjaśnia Marta Krauze z Citeam.pl.

 


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar