2006-12-20

CIEKAWOSTKI

TO JUŻ KIEDYŚ BYŁO...

Czym jest déjà vu? To odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakieś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe. Zawsze pojawia się nagle, trwa bardzo krótko, nigdy nie dowierzamy temu uczuciu, bo przecież to niemożliwe, jest to niezrozumiałe odczucie, nie wiemy dokładnie kiedy miało to miejsce, wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji, mamy wrażenie, że powtarza się pewna chwila z życia, czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy, jest to zjawisko bardzo tejemnicze, podniosłe, niezrozumiałe i jendocześnie przerażające, ale też intrygujące.

A to ciekawe...Badacze są zgodni, że déjà vu występuje często wraz z zaburzeniami neurologicznymi. Bardzo wcześnie zauważono występowanie déjà vu krótko przed rozpoczęciem się ataku padaczki. Wówczas zjawisko to wchodzi w skład aury poprzedzającej napad padaczkowy.

W psychiatrii zjawisko déjà vu zalicza się do szerszej grupy złudzeń pamięciowych utożsamiających. Psychologia poznawcza twierdzi, że déjà vu jest skutkiem wystąpienia procesu przypomnienia bez rozpoznania. Freud twierdził, że déjà vu pojawia się gdy aktualna sytuacja budzi pewną nieświadomą fantazję; doświadczana aktualnie sytuacja budzi pewne wcześniejsze nieświadome życzenie, które jednakże nie jest rozpoznawane, gdyż nigdy przedtem nie stało się świadome. Uczucie znajomości przenosi się natomiast na otoczenie.

Na pewno wiele z nas miało wrażenie, że dana sytuacja już miała miejsce i jest to tak dziwne, ale zarazem porywające uczucie, że aż trudno je opisać, bo cóż ono może znaczyć? Dlaczego już widziałam tą sytuację wcześniej? Jaki jest powód tego wszystkiego?

Inspiracja dla kina...Ludzie ze świata Hollywood też się nad tym zastanawiają i idą nawet dalej, kręcąc filmy zainspirowane tym zjawiskiem. Na ekrany kina ma wkrótce wejść film wyreżyserowany przez Tonny Scotta "Déja Vu" z Denzelem Washingtonem i Paulą Patton w rolach głównych. Czy gra aktorska wybitnego aktora Denzela ponownie okaże się niezastąpiona?

Denzel Washington gra agenta federalnego z Nowego Orleanu, który badając sprawę bombowego zamachu terrorystycznego na transportujący amerykańskich żołnierzy prom, odkrywa tajny rządowy program przenoszenia ludzi w czasie, aby mogli zmienić wydarzenia z przeszłości. W filmie jest też hostoria miłosna, ale pokazana całkowicie od tyłu, gdyż Denzel Washington zakochuje się w swojej filmowej partnerce, gdy ona już nie żyje. Więc teraz agent federalny robi wszystko, by zmienić kolej rzeczy, by mógł jednak poczuć, jak to jest być kochanym przez tą kobietę. Planem dla filmu stał się Nowy Orlean. Zniszczenia, którym uległo to miejsce po pamiętnym ataku huraganu Kathrina, doskonale oddają aurę filmu. Dla aktora, kręcenie filmu w Nowym Orleanie, było wstrząsającym doświadczeniem.

Myślę, że film "Déja Vu" juz teraz jest godny polecenia, mimo iż jesszcze nie miałam okazji go obejrzeć. Kinowy zwiastun robi na prawdę ogromne wrażenie, więc pora wybrać sie do kina.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar