2012-01-11

WSPIERAMY AKCJE

Diamentowa brosza Książąt Lubomirskich na aukcji WOŚP

W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na aukcję charytatywną została wystawiona diamentowa brosza Książąt Lubomirskich, przekazana przez Księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego wraz z żoną Księżną Dominiką Kulczyk-Lubomirską. Dochód  z aukcji będzie przekazany w 100% na konto WOŚP.


Wystawiona na aukcję WOŚP biżuteria to brosza w stylu antycznym w kształcie ośmiościanu, wykonana ze złota i srebra, wysadzana 56-oma rozetami diamentowymi. Kamień centralny stanowi kwarc dymny. Brosza składa się z części górnej i dolnej, które połączone są ze sobą w sposób ozdobny złotymi szarnierami. Górna część broszy to osiem płaszczyzn, w których wycięte i wycyzelowane są ozdobne ażury. Całość wysadzana jest rozetami diamentowymi oprawionymi w korny, podkreślona zdobieniem w stylu milgryfu.

Dokładny opis aukcji znajdą Państwo pod linkiem: http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=598701

Autorem repliki jest Robert Ulański - jubiler specjalizujący się w wykonywaniu biżuterii dawnej. Jego prace to eksponaty pojedyncze, wykonane całkowicie ręcznie według starej szkoły sztuki złotniczej, cechujące się niezwykłą precyzją wykonania. Wielokrotnie zdobywał główne nagrody w Ogólnopolskich Konkursach Złotników. Jego portfolio dostępne jest pod adresem: www.zlotyblask.pl 

Jest to replika broszy Elżbiety Sieniawskiej, która wykupiła Pałac Wilanowski od Jana III Sobieskiego. Obraz z jej podobizną aktualnie można oglądać w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję Wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu, wystawiane w ramach wystawy „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”, wpisanej w ekspozycję stałą Muzeum w Wilanowie.

Fundatorem przedmiotu aukcji są Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński wraz z  Księżną Dominiką Kulczyk-Lubomirską. Oboje udzielają się filantropijnie i charytatywnie. Księżna Dominika Kulczyk-Lubomirska jest prezesem polskiego oddziału Green Cross -  trzeciej co do wielkości pozarządowej organizacji ekologicznej non-profit na świecie. Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński od wczesnej młodości kontynuuje tradycje rodzinne związane z działalnością charytatywną, wzorując się na pracach swojego Ojca oraz czerpiąc przykłady z bogatej historii rodziny. Jest Prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich, która powstała jako wyraz i rozwinięcie działalności dobroczynnej, prowadzonej od wielu wieków przez rodzinę Lubomirskich. Tworzą ją członkowie zasłużonego rodu, szczególnie zaangażowani w prace społeczne. Wykazują się troską o osoby potrzebujące oraz o zachowanie dziedzictwa Narodowego. Fundacja wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki, rozwija projekty medyczne i edukacyjne.

Więcej informacji o działalności Fundacji Książąt Lubomirskich znajdą Państwo pod linkiem: http://fundacjaksiazatlubomirskich.pl/index.php/pl/o-fundacji
Portret Elżbiety Sieniawskiej

P. Jaskanis, J. Lubomirski - Lanckoroński, D. Kulczyk - Lubomirska
 

Komentarze (2)

pscolka (2012-01-14 20:33:18)
.
Broszka piękna. Też popieram WOŚP i mam nadzieję, że ta broszka osiągneła powalająco dużą cenę:D
sylvana (2012-01-11 22:58:02)
Wspaniały obraz :)) I SZCZYTNY CEL
Przydałby się nad kominkiem ,a co do broszki to mam nadzieje,że osiągnie zawrotną cenę Całym sercem popieram WOŚP
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar