2011-12-27

Czy wiesz, że...

Wybrzuszenie na dłoni

Czy Twoim hobby jest spędzanie czasu przy komputerze? Chętnie piszesz maile, udzielasz się na forach i korzystasz z czatów? A może prowadzisz aktywnie bloga? Być może posiadasz dzięki temu ganglion.


Ganglion lub inaczej torbiel galaretowata może powstawać przez urazy bądź przeciążenia (również przez częstą pracę na komputerze, zginanie dłoni w zły sposób). Pojawia się najczęściej w okolicach nadgarstka, w okolicach torebek stawowych i ścięgien. Jest to kulista, często lekko wybrzuszona zmiana wypełniona płynem nie większa niż ziarenko grochu. Ganglion to rodzaj łagodnie występującego nowotworu, złośliwego tylko w wypadku gdy zawiera tkankę litą.

Najczęściej zaobserwować można go u dzieci i młodzieży. Nawet po wykonanych zabiegach obserwuje się powrót torbieli u części pacjentów. Najczęściej chorują na niego muzycy, tenisiści, ludzie, których dłonie są bardzo wrażliwe (dawniej maszynistki). Większość przypadków dotyczyła jednak kobiet, nie mężczyzn.

By upewnić się o posiadaniu ganglionu należy udać się do lekarza. Najczęściej po opisaniu przypadku i obejrzeniu dłoni lekarz wydaje orzeczenie o torbieli. By potwierdzić przypadłość można zrobić zdjęcie Rentgenowskie lub w niektórych przypadkach biopsję, gdzie pobrany płyn da kompletny obraz przypadku.

Można usunąć go operacyjnie. Często jest to robione ze względów czysto kosmetycznych, gdy zmiana jest dość duża. Gangliony nie szkodzą naszemu zdrowiu, lecz mogą powodować pewne niedogodności (ból, ucisk nerwów i stawów, zaplenia lub podrażnienia). W razie zignorowania go całkowicie, torbiel może zacząć się powiększać. Innymi sposobami leczenia jest m.in. odsysanie płynu bądź uciski (przez założenie odpowiedniego usztywnienia, które działa na guzek uciskowo).

Często zdarza się tak, że ganglion pęka samoistnie i znika. Płyn zgromadzony w nim rozlewa się i wchłania, często dając na skórze coś w rodzaju siniaka. Innymi popularnymi formami zabiegów są masaże czy akupunktura. By nie utrudniać procesów gojenia zaleca się  jak największe oszczędzanie dłoni. Również różnego rodzaju fizjoterapie pomagają w zwalczaniu guzka (podobno jedną z lepszych form leczenia są fale dźwiękowe) a także rehabilitacje.

Często przez rozmiar nie zwracamy uwagi na ewentualne zmiany w naszym ciele, ale warto przyjrzeć się raz na jakiś czas naszym dłoniom by w razie posiadania ganglionu nie doszło do stanu zapalnego. Taka krótka obserwacja może nam zaoszczędzić bólu w przyszłości.

Autor: Agnieszka Deja

Inne artykuły naszej stażystki:

6 minut 40 sekund dla własnej twórczości

Ulica na wystawie

Nowości od DecoMorreno

Serce rośnie widząc pomocne dłonie

Dla amatorów fotografii

Chora z niedopieszczenia

Zupa w trzy minuty

Lecznicze właściwości Wit. A

Urodzony sto lat temu

Księżniczka skończyła właśnie 30 lat

Kobieta kobiecie

X Factorowe rewolucje


Najbardziej świąteczny film świata

Nadzieja polskiego kina

Bez paniki


Siostrzana siła


Pierwszy raz w Polsce

Komentarze (3)

Agnieszka (2011-12-28 09:48:58)
Do NekropolisQueen
Jest widoczny często, głównie przy zginaniu dłoni (ustaw łokieć na stole, opuść dłoń jakby pod kątem 90 stopni i przyjrzyj się dłoni). jeśli chodzi o dłon na myszce to bym się nie przejmowała, raczej tą drugą, która klika częściej w klawiaturę. to właśnie złe ułożenie dłoni na klawiturze sprawia, że często w dłoni pwostają gangliony. nie ma się czym martwić- kiedyś też panikowałam. mam ganglion w lewej dłoni od ponad 3 lat, w prawej od niedawna. co prawda lewa częsciej mi dokucza (skurcze, pykające palce), ale nie ma się czym martwić. masaże, rehabilitacje u fizykoterapeuty i na jakiś czas masz spokój- ganglion nie znika ale nie boli, nie dokucza. mam też specjalną opaskę z szyną dla usztywnienia dłoni i wtedy gdy boli bardzo wkładam na cały dzień rękę i potem jest jak nowa. w razie gdyby ganglion był duży opaska uciska tak, że torebka pęka i się rozlewa. ulga :)
sylvana (2011-12-28 09:21:10)
mnie nie dotyczy,ale moją koleżankę uspokoił tekst,gdyż martwiła się wybrzuszeniem na nadgarstku,teraz do lekarza wybiera się spokojniejsza :))
mądry i przydatny artykuł,bardzo dziękujemy  
NekropolisQueen (2011-12-27 22:45:18)
:(
Przeczytałam artykuł i już się przeraziłam. Czasem jak za długo korzystam z komputera a konkretnej myszy, to boli mnie dłoń.Ganglion jest widoczny, czy jest wewnątrz i go nie widać, jak go możemy zdiagnozować ?
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar