2011-12-20

Czy wiesz, że...

Pierwszy raz w Polsce

Oddawanie krwi, czy narządów jest w Polsce coraz popularniejsze. Serce rośnie, gdy widzimy tłumu przed stacjami krwiodawstwa. Teraz można pomóc również w inny sposób. W Polsce otworzono właśnie pierwszy bank komórek jajowych. Co ciekawe, nie w Warszawie a w Łodzi.


Dzięki tej inicjatywie wiele par będzie miało teraz szanse na dziecko.  Prawdopodobieństwo otrzymania potomstwa będą miały kobiety powyżej 30 roku życia, które do tej pory nie zaszły w ciąże naturalnie, lub te po przebytych leczeniach np. onkologicznych. Jeśli terapia hormonalna lub metoda in vitro zawiedzie istnieje teraz dodatkowa opcja do rozważenia.

Kobiety, które chcą oddać swoje komórki jajowe muszą przeznaczyć na to około półtora miesiąca czasu. Tyle bowiem trwają konsultacje, zabieg i branie leków. Samo pobranie trwa zaledwie paręnaście minut i jak przekonują lekarze jest bezpieczne. Warunkiem oddawania są pozytywne wyniki badań ( kobieta nie może mieć nałogów i chorób przewlekłych w rodzinie, żółtaczki i HIV). Przedział wiekowy, w którym można się zgłosić do zabiegu oddania to lata 22-34.

Tak samo jak w przypadku oddawania nasienia w Polsce tylko sześć razy można poddać się zabiegowi. Dodatkowym bodźcem, który może przyciągnąć dawczynie jest kwota jaką dostają za jedną komórkę, a mianowicie 4 tysiące złotych.

Wszystko byłoby idealnie gdyby nie to, że w polskim prawie nie ma artykułów dotyczących dawstwa. Zarówno komórki jajowe jak i nasienie można oddawać na podstawie dyrektywy Komisji Europejskiej. To na to prawo powołują się lekarze z Łodzi.

Miejmy nadzieję, że w inicjatywa nie zostanie zduszona w zarodku i inne miasta w Polsce pójdą w ślady Łodzi.

Autor: Agnieszka Deja

Inne artykuły naszej stażystki:

6 minut 40 sekund dla własnej twórczości

Ulica na wystawie

Nowości od DecoMorreno

Serce rośnie widząc pomocne dłonie

Dla amatorów fotografii

Chora z niedopieszczenia

Zupa w trzy minuty

Lecznicze właściwości Wit. A

Urodzony sto lat temu

Księżniczka skończyła właśnie 30 lat

Kobieta kobiecie

X Factorowe rewolucje


Najbardziej świąteczny film świata

Nadzieja polskiego kina

Bez paniki


Siostrzana siła

Komentarze (2)

pscolka (2011-12-21 21:27:49)
Świetnie, że otworzono taki bank komórek jajowych. To wspaniała wiadomość dla par, które nie mogą mieć dzieci. Aż przyjemnie czyta się takie rzeczy.
sylvana (2011-12-21 07:29:26)
mądra decyzja,dobra wiadomość
 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar