2007-10-25

CIEKAWOSTKI

Wirtualny cmentarz

Na grobach składamy kwiaty i zapalamy znicze na znak pamięci. Tego dnia panuje niepowtarzalna atmosfera. Ten dzień kojarzy mi się z pojednaniem i odwiedzaniem ich (zmarłych) tak jakby żyli w ich „wiecznych domach”, czyli w grobach.

Jednak coraz popularniejsze stają się wirtualne cmentarze, gdzie każdy może wejść. Jak masz dostęp do komputera i do Internetu to masz wstęp do bram wirtualnego cmentarza. Każdy może stworzyć tam komuś bliskiemu wirtualny grób, poprzez wpisanie jego danych: imienia, nazwiska, daty urodzin i śmierci, a także to kim był, czym się zajmował i dlaczego warto pamiętać o tej osobie.

Nie każdy jednak rozumie idee wirtualnego cmentarza. Na pewno nie odda to w żaden sposób autentyczności grobu i po co ktoś by miał robić grób w Internecie skoro może iść na cmentarz i zapalić najnormalniej w świecie świeczkę na grobie. Na pierwszy rzut oka tak by można pomyśleć. Najprostsza sprawa to trzymać się zasad i reguł już dawno ustalonych. Ale… pamiętajmy, że właśnie nie każdy może dotrzeć na grób , na cmentarz w danym dniu i nie każdy ma możliwość osobiście być na grobach bliskich. Z myślą pewnie o tych osobach powstał wirtualny cmentarz. No, ale oczywiście to miejsce także ku pamięci jednak zmarłych. W Polsce taki cmentarz wirtualny istnieje od niedawna, ale przyjął się…dlaczego ? Bo żyjemy tak długo jak żyje pamięć o nas. Pomyśl o swoich przodkach, zastanów się, co o nich wiesz. Czy znasz ich imiona, czy wiesz kiedy żyli, co robili, jakimi byli ludźmi. Niewiele osób potrafi odpowiedzieć na te pytania. Nie oznacza to jednak, że pamięć o nich umarła. Historię tworzą ludzie, o których pamięć należy zachować dla przyszłych pokoleń. Na tym cmentarzu w wirtualnym świecie przetrwa to do końca dziejów ludzkości dzięki Internetowi, który przechowa informacje o nas i naszych bliskich.

Śmierć jest zjawiskiem nieuniknionym. Bliscy zbudują zmarłym groby, pomniki, tablice. Wirtualny cmentarz daje możliwość wizualizacji pamięć w formie grobów i epitafiów, jak i możliwość zapalenia świeczki, czy złożenia kwiatów, co jest dowodem pamięci o bliskich, którzy umarli. Możemy pochować naszych bliskich w wirtualnym cmentarzu, tak jak w świecie realnym w grobie pojedynczym, podwójnym, rodzinnym, katakumbach. Możemy stworzyć wirtualny cmentarz, gdzie znajdą się wszyscy nasi bliscy, rodzina i przyjaciele w jednym miejscu bez względu na to gdzie i kiedy żyli oraz gdzie i kiedy zmarli.

Moim zdaniem, to bardzo dobry pomysł…Jakby każdy wpisał swoją bliską osobę, która nie żyje, powstałaby spora baza z dokładnymi danymi. Kto żył, jak długo i dlaczego o nim pamiętamy. Ktoś kiedyś może szukać swoich przodków, a to jest na pewno pomocna baza. Osobiście polecam zamieszczenie tam swoich najbliższych, których już dziś nie ma wśród nas.

A Wy co sądzicie o wirtualnym cmentarzu?Tekst: Ewa Kuzera

Komentarze (1)

Monika (2007-10-25 21:38:51)
pochwalam
moim zdaniem dobry to jest pomysł
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar