2011-11-22

KSIĄŻKA

Relacje damsko - męskie pod lupą Krystyny Kofty

Tagi: książka
Dwa tygodnie temu ukazało się poprawione i uzupełnione wydanie książki Krystyny Kofty pt. Jak zdobyć, utrzymać i porzucić mężczyznę. Nowe spojrzenie (wyd. pierwsze miało miejsce w 1992 roku). To niezwykłe kompendium praktycznej wiedzy z zakresu relacji międzyludzkich powinno znaleźć się na półce wszystkich kobiet i mężczyzn.


Krystyna Kofta (ur. 23.12.1942 r.) jest znaną polską pisarką. Zadebiutowała w 1976 roku utworem Lustro, opublikowanym w czasopiśmie „Kultura”, chociaż za właściwe rozpoczęcie kariery literackiej uznaje się wydaną dwa lata później książkę Wizjer. Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego zgromadziła na swoim koncie wiele powieści, opowiadań, scenariuszy filmowych, utworów dramatycznych i publicystycznych (w tym felietony w pismach „Twój Styl” i „Nowe Książki”) oraz prac plastycznych. Oprócz tego jest ona także autorką słuchowiska radiowego „Stare wiedźmy” oraz laureatką licznych nagród, m.in. Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (z 2009 r.). Czytelnicy poszukujący bardziej bezpośredniego kontaktu z twórcą, powinni zajrzeć także na bloga pisarki, w którym dzieli się z internautami wieloma informacjami z prywatnego życia.

W publikowanych tekstach Krystyna Kofta doskonale prezentuje swoje feministyczne poglądy. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie bezkrytyczna wobec kobiet, a mężczyznami wyłącznie poniewiera. Potrafi spojrzeć na życie z dystansu i właściwie ocenić stosunki jakie panują między ludźmi, w szczególności mając na względzie relacje damsko-męskie. Pisarka jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości, którą za pomocą pióra potrafi przenosić na karty swoich książek. Jej feminizm wyraża się w przekonaniu pewnej wyjątkowości kobiety, zarówno pod względem zewnętrznym – cielesnym, jak i wewnętrznym – duchowym. Kobieta jest istotą niepomiernie bardziej skomplikowaną, wrażliwą i czułą, ale wcale nie bezbronną czy ułomną z tego powodu. To, co mężczyźni przeważnie postrzegają w kobietach jako przejaw słabości, tak naprawdę stanowi o ich sile, z której one same często nie zdają sobie sprawy. Autorka często nawiązuje do własnych doświadczeń, przez co tym łatwiej utożsamiamy się z jej bohaterkami.

Książka Jak zdobyć, utrzymać i porzucić mężczyznę należy do literatury popularnej, napisanej w formie poradnika (bądź anty-poradnika jak twierdzą niektórzy), który próbuje rozstrzygnąć jaka jest kobieta XXI wieku i jak bardzo się zmieniła. Jej wznowienie wynikało zapewne z ciągłej aktualności tematu relacji damsko-męskich. Zmieniają się jednak czasy, a razem z nimi zmienia się model kobiety i model faceta. Dlatego właśnie po niemal dwóch dekadach książka Krystyny Kofty wymagała pewnych uzupełnień, które musiały uwzględnić owe przeobrażenia, jakie zaszły zwłaszcza w płci pięknej. Nie jest to jednak dzieło przeznaczone wyłącznie dla pań. Mężczyźni zawsze zajmowali i będą zajmowali ważne miejsce w kobiecym świecie, toteż pisarka poświęciła w swojej książce wiele miejsca panom i rolom, jakie odgrywają oni w naszym życiu.

Poradnik ten bierze pod lupę także wiele ugruntowanych już stereotypów, dotyczących stosunków panujących między kobietami i mężczyznami. Poddaje je ponownej reinterpretacji, sprawdzając ich autentyczność względem rzeczywistości. Zwraca także uwagę na nowe wzory tych relacji, pojawiające się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to święta księga, odkrywająca niedostępne nam dotychczas tajemnice wszechświata, ale lekka i przystępna lektura o życiu, okraszona dobrym humorem. Nie ma celów ściśle dydaktycznych. Jest po prostu trzeźwą diagnozą rzeczywistości podaną w prosty, zabawny sposób. Być może jej lektura zachęci czytelników do sięgnięcia po kolejne publikacje Krystyny Kofty, w tym dużo bardziej osobiste powieści, takie jak Wióry czy Lewa, wspomnienie prawej.

Autor: Paulina Frączek

Inne artykuły naszej stażystki:

Listy do M. po premierze

Baby są jakieś inne

Hope Edelman Córki które zostały bez matki
 
Styl w XXI wieku

Nowe objawienie Stephena Kinga, czyli Dallas 63

Komentarze (2)

vanilia120 (2011-11-23 12:04:45)
uwielbiam
takie ksiazki:)
sylvana (2011-11-23 09:00:06)
tytuł-zacny :))
coś dla prawdziwych koneserek (albo kolekcjonerek,cha-cha-cha) 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar