2011-07-06

Bielizna

Czym jest odzież aktywna?

Odzież już dawno przestała być używana tylko do osłony przed zimnem. Poza funkcją ozdobną współczesne ubrania tworzone są z myślą o konkretnej roli, jaką mają spełniać. Produkowana odzież dla specjalistów może być wodo-, ognio- i kuloodporna. Ale naukowcy nieustannie pracują nad tworzeniem materiałów, które znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Jakie zadania przed ubraniem stawia współczesny świat?

Współczesna, nowoczesna odzież aktywnie wspiera funkcje naszego ciała. Do tej pory odzież aktywna kojarzona była głównie ze strojami dla sportowców. Należy jednak pamiętać, że jest świetnym rozwiązaniem dla każdego. Jednym z jej rodzajów są ubrania termoaktywne, których głównym zadaniem jest przenoszenie wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz. Dzięki temu, że skóra pozostaje sucha, organizm nie wychładza się. Należy pamiętać, że odzież termoaktywna nie ogrzewa i nie chroni przed zimnem wynikającym z niskiej temperatury czy wiatru. Dlatego używając typowej bielizny termoaktywnej w chłodny dzień należy dodatkowo zakładać windstopper, bądź ciepły polar. Najnowsze odmiany materiałów termoaktywnych mają dodatek przędz, które także zabezpieczają przed chłodem.

Inną właściwością nowoczesnej odzieży aktywnej jest bakteriostatyczność. Wykorzystana do produkcji przędza modyfikowana jest środkiem antybakteryjnym zawierającym jony srebra. Materiał ogranicza rozwój bakterii i innych mikroorganizmów, których zbyt duża ilość powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Bielizna bakteriostatyczna utrzymuje na właściwym poziomie florę bakteryjną na powierzchni skóry. Koszulki są produkowane w wielu kolorach, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane do szkoły czy pracy pod tradycyjną odzież. Dzięki niej skóra jest sucha, czysta i pozostaje zachowana równowaga biologiczna naskórka, a użytkownik czuje się komfortowo i świeżo.

Odpowiednio dobrana odzież optycznie formuje naszą sylwetkę. Czasami szersza spódnica, czy konkretna długość spodni potrafią zmienić nasze proporcje. Jednakże rozwój technologii, nowoczesne kroje i zastosowane mocne przędze powodują, że materiał może aktywnie modelować nasze ciało. Specyficzne barwienie i szycie podkreśla muskulaturę oraz zmienia wygląd poszczególnych partii ciała. Wykorzystanie wzmocnień w obrysie wybranych mięśni utrzymuje tkankę podskórną we właściwym miejscu.

Wyszczuplanie talii za pomocą gorsetów wzmacnianych drutami znane jest w modzie od wieków. Obecnie dzięki nowoczesnym materiałom i technikom szycia, odzież nie potrzebuje już elementów usztywniających, a bielizna korygująca może być produkowana w technologii seamless (bezszwowej). Taki strój ściśle przylega do wybranej części ciała, wyszczupla, wygładza i ukrywa wszelkie mankamenty sylwetki.Jak będzie wyglądała odzież przyszłości? Trwają prace nad materiałami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem UV, które mimo osłony umożliwi zdrowe opalanie się skóry. Stosowane włókna będą miały wbudowaną pamięć, dzięki czemu po praniu nie trzeba ich będzie prasować, a wyłącznie nacisnąć przycisk uruchamiający zakodowany właściwy wzór tkaniny. Być może kiedyś na bazie sztucznej skóry wykorzystywanej w terapii oparzeń powstaną bluzki, które leczą? Naukowcy w trosce o nasz komfort oraz zdrowie prześcigają się w pomysłach tworząc materiały, które aktywnie współpracują z ludzkim organizmem i mogą coraz więcej.

Monika Kazimierczak, Brand Manager Gatta Active

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar