2009-08-11

MOTOKOBIETA

Piknik ABC Bezpieczeństwa

Jak zapewniali organizatorów - wykorzystają ją w życiu codziennym, zarówno podczas krótkich podróży jak i wakacyjnych wojaży.

Osoby mieszkające i wypoczywające na Pomorzu o obliczach odpowiedzialności na drodze usłyszeli już w relacjach z konferencji z udziałem ekspertów. Podczas spotkania, które odbyło się dzień przed Piknikiem rozmawiano o przyczynach dużej liczby wypadków na polskich drogach oraz o możliwych rozwiązaniach zapobiegających takiej sytuacji. Jak ustalono, w okresie wakacyjnym „bardzo popularną” przyczyną wypadków jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Mało kto wie, że przy stężeniu od 0,2 do 0,5 promila we krwi – a więc wg polskiego prawa stan po spożyciu alkoholu traktowany jest jako wykroczenie, dochodzi do znacznych zaburzeń równowagi oraz percepcji. Jak pokazują statystyki, wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy z zagrożenia, jak i z konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. „W samym województwie pomorskim średnio 4 na 100 kontrolowanych kierowców znajduje się pod wpływem alkoholu. Alarmujący jest również fakt, iż coraz częściej sprawcami wypadków są nietrzeźwi rowerzyści i piesi, którzy w zderzeniu z jadącym pojazdem mechanicznym praktycznie nie mają żadnych szans” - podkreślił Inspektor Janusz Staniszewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Temat kształtowania od najmłodszych lat świadomości społecznej poruszył również Andrzej Szumowski - Prezes Polish Vodka Association. Zaznaczył także, że trzeźwości na drodze należy uczyć w sposób, w jaki wpajane są inne pozytywne zachowania od najmłodszych lat.

Piękna pogoda w sobotnie popołudnie oraz cenna wiedza do zdobycia spowodowała, iż mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści z całej Polski tłumnie uczestniczyli w czwartej edycji Pikniku Motoryzacyjnego ABC Bezpieczeństwa. Podczas imprezy każdy mógł osobiście przekonać się, co znaczy być odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego. Na uczestników Pikniku czekało wiele interesujących pokazów, w których mogli aktywnie brać udział. Jednym z nich był symulator pasów bezpieczeństwa. Pod okiem Policji uczestnicy sprawdzali jak silne jest szarpnięcie przy gwałtownym zatrzymaniu pojazdu, poruszającego się z prędkością 10 km/h. Symulator miał za zadanie zadziałać na wyobraźnię kierowców i uzmysłowić im, że przy większych prędkościach uderzenie byłoby wielokrotnie silniejsze oraz niebezpieczne dla zdrowia. Wielu uczestników zapewniało, że nie zapomni już o zapinaniu pasów nawet na krótkich trasach. Podczas imprezy można było również uzyskać cenne porady na temat odpowiedzialnego spożywania alkoholu oraz wykonać test alkomatem. Zainteresowanie wzbudził także pokaz bezpiecznej jazdy na rolkach. Należy pamiętać, że rolkarz to także uczestnik ruchu drogowego, który niesłusznie traktowany jest jako pieszy. Wśród najmłodszych największą popularnością cieszył się mini tor wyścigowy oraz kącik plastyczny zorganizowany przez Grupę Lotos. Jedną z atrakcji był pokaz mody odblaskowej, w którym udział wzięli bohaterowie serialu „Na Wspólnej”: Marta Wierzbicka – znana jako Ola Zimińska oraz Michał Tomala – znany jako Daniel Brzozowski. Aktorzy rozdawali także swoje zdjęcia wraz z autografami. Największe jednak emocje wzbudził konkurs, w którym do wygrania był skuter INCA. Podczas całodziennych eliminacji uczestnicy konkursu musieli wykazać się doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego, rozwiązując test na prawo jazdy. Przy stanowiskach komputerowych w namiocie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ustawiały się długie kolejki. Podczas finału wyłoniono zwycięzcę, który opanował stres i uzyskał najlepszy wynik egzaminu na kartę motorowerową.

Miłym zakończeniem Pikniku był występ oryginalnego duetu - DJ Bratos i Włodzimierz Antoniw. Artyści zaprezentowali połączenie muzyki klubowej z muzyką klasyczną.Komentarze (1)

BSUIzLBwHZcUPoafg (2012-04-28 05:10:13)
KmsGTTJvShprjlaNtjW
chore polskie państwo to i chore pworaa ktos wogf3le zastanowił sie co maja w czasie zakazu robic kierowcy ciężarf3wek?siedziec w nagrzanej do 50 stopni kabinie i odpoczywac oraz grzecznie czekac na koniec zakazu żeby wypoczęty w nocy jechac dalej ??medal z głupoty dla idioty co wymyślil te przepisy
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar