Diky

2007-03-26

SEKS

CZY TO JEST NIEBEZPIECZNE?

Szkodliwa?
Współczesna pigułka zawiera około jednej dziesiątej dawki hormonów swojego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych. W całym rozwiniętym świecie traktuje się ją obecnie jako preparat całkowicie bezpieczny.

Bezpłodność?
Badania przeprowadzane na ogromnych grupach pań biorących pigułkę w żadnym wypadku tego nie potwierdziły. A przecież codziennie łyka ją około 200 milionów! Lekarze uważają nawet, że pigułka chroni przyszłą płodność kobiety. Ta, która używa tej formy antykoncepcji, nie ma owulacji. W konsekwencji nie traci komórek jajowych, których ma przecież ograniczoną liczbę. A ponieważ kobiety rzadko rodzą dzisiaj w wieku 20 lat, częściej dziesięć lat później, te oszczędzone komórki jajowe mogą im się przydać.

Dla każdego?
Czy tabletkę można przepisać każdemu? Nie. Niektórym kobietom nie wolno jej stosować. I lekarz musi dobrać pigułkę dla konkretnej kobiety i jej hormonalnych potrzeb. Nie jest to takie proste, czasem robi się to na zasadzie prób i błędów.

Kto zniechęca?
Europejskie Stowarzyszenie ds. Planowania Rodziny (IPPF), którego członkiem jest także Towarzystwo Rozwoju Rodziny, robi wszystko, co możliwe, by edukacja seksualna oraz bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji były jak najszerzej dostępne. A tam, gdzie antykoncepcja hormonalna jest dostępna i poparta solidną edukacją seksualną w szkołach, np. w Danii, Holandii, jest najmniej niechcianych ciąż i aborcji.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar