Diky

2009-01-21

SEKS

Najdroższa Niechciana Walentynka...

Możliwe, iż wiele osób w Dniu Św. Walentego zapłaci dużo większą cenę, decydując się na seks z przypadkowo poznaną osobą.

Bezcenna walentynka
Święto miłości, które przypada na Dzień Świętego Walentego jest obchodzone przez ludzi na całym świecie. 14 lutego Filipińczycy biją rekordy w maratonie pocałunków, w Tajlandii jest to najpopularniejszy dzień na zawieranie małżeństw, w Malezji zakochane pary biorą udział w konkursie, w którym skute metalowymi kajdankami, starają się przetrwać z sobą tydzień. W USA i Europie szczęśliwie zakochani celebrują ten dzień spędzając go razem, ci kochający bez wzajemności wyznają miłość anonimowo lub szukają zapomnienia w czyichś ramionach. Jedni i drudzy obdarowują ukochanych - kartką z romantycznym wyznaniem, kwiatami, ale także tym, czego nie można nigdzie kupić: miłością, uwagą, czułością. Są jednak ludzie, którzy tego dnia otrzymają wyjątkową walentynkę – niechciany podarunek: HIV. O tym, że nie jest to problem marginalny świadczą statystyki - szacuje się, że w Polsce z ok. 35 tys. osób zakażonych HIV, aż 20 tys. nie ma pojęcia o swoim zakażeniu. Większość z nich to młodzi ludzie poniżej 29 roku życia, studenci, którzy przejawiają zazwyczaj większą skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych.

Solo w duecie.
Walentynki obchodzone są coraz częściej przez osoby samotne. Z myślą o nich organizowane są w klubach imprezy walentynkowe, podczas których single mają szansę się spotkać i spędzić z kimś ten szczególny dzień. W oparach romantycznej atmosfery łatwiej dochodzi do przypadkowych zbliżeń, które niosą za sobą zagrożenie zakażeniem HIV. Najgroźniejsze są zawsze ludzkie decyzje - nie odnosimy ryzyka zakażenia do siebie, skutkiem czego liczba zakażonych (i nieświadomych swojego zakażenia!) stale rośnie. Wśród Polaków nadal pokutuje stereotyp, że problem HIV/AIDS dotyczy tylko homoseksualistów, prostytutek i narkomanów. Czasy, w których HIV „zarezerwowany” był dla tzw. „grup ryzyka” minęły bezpowrotnie - dziś ryzyko zakażenia dotyczy praktycznie każdego, dlatego tak ważna jest profilaktyka w walce z wirusem.

Walka z niewidzialnym wrogiem
Najlepszym sposobem zapobiegania wzrostowi zakażeń HIV jest edukacja seksualna, szczególnie szerząca wiedzę na temat dróg zakażeń, promująca odpowiedzialny styl życia i bezpieczny seks. Edukacja ta powinna uświadamiać ryzyko podejmowane przez ludzi decydujących się na przypadkowe kontakty seksualne oraz propagować wykonywanie testów na obecność wirusa HIV (według najnowszych badań wykonywanie testów może co roku uratować ok. 30% osób zarażonych wirusem HIV). Niezależnie od tego, czy żyjemy w stałych związkach, czy mieliśmy jednego czy kilku partnerów, powinniśmy wykonywać co jakiś czas badania. Statystyki pokazują, że wiele osób zostało zakażonych przez swoich pierwszych i jedynych partnerów. Dlatego między stałymi partnerami ważna jest również rozmowa dotycząca wcześniejszych doświadczeń seksualnych. Szczególnie dotyczy to kobiet, które ze względów biologicznych są dwa razy bardziej narażone na zakażenie wirusem.

Równi wobec HIV
Szerzenie wiedzy na temat profilaktyki HIV, propagowanie bezpiecznego seksu oraz wykonywania testów na obecność HIV - takie cele przyświecają Stowarzyszeniu MANKO i Społecznej Agencji PR, organizatorom Kampanii Społecznej „ryzyKOchania” skierowanej do młodzieży akademickiej w wieku 18 – 29 lat.

Wszyscy jesteśmy równi wobec HIV. Nieważne jaki masz talent, zawód, pozycję społeczną, poglądy, płeć czy kolor skóry - HIV i AIDS nas wszystkich dotyczy w takim samym stopniu. By podkreślić ową ideę równości i świadomości zagrożeń zakażeniem HIV, w kampanię ryzyKOchania włączyli się ludzie znani ze świata sportu, mody, sztuki, showbiznesu. Akcję poparli: piosenkarka Reni Jusis, aktorka Joanna Jabłczyńska, sztangista Szymon Kołecki, siatkarz Łukasz Kadziewicz, piosenkarz Jarek Wist, formacja taneczna Fair Play Crew (w tym tancerze znani z programu You Can Dance).

W lutym i marcu, w związku z karnawałem oraz przypadającymi na ten czas Walentynkami i Dniem Kobiet, na największych uczelniach wyższych w Polsce planowane są happeningi pt. Niechciany Podarunek. „Karnawał to czas zabawy, szaleństw do białego rana, Walentynki i Dzień Kobiet to okazja do wręczenia upominków. Chcemy zwrócić uwagę na to, że dobra zabawa nie zawsze kończy się szczęśliwie, a prezent to nie zawsze miła niespodzianka. Takim niechcianym podarunkiem może się okazać pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV” – argumentują organizatorzy. „Aby zapobiec takim „niespodziankom” proponujemy pogłębianie wiedzy w łatwy i przyjemny sposób poprzez włączenie się do wspólnej zabawy”. Podczas Niechcianych Podarunków odbędą się konkursy z nagrodami, quizy oraz gry zespołowe, rozdawane będą darmowe gadżety i materiały edukacyjne. Będą też obecni wykwalifikowani edukatorzy seksualni, którzy odpowiedzą na każde pytanie.

Komentarze (2)

loli (2009-03-01 17:20:39)
podarunek
pytanie: czym są "podarunki" rozdawane na happeningach?
Juka (2009-02-14 14:30:52)
co za pomysł
Co to za pomysl z tej Malezji :D Skoro chodza tydzien w kadajnkach tzn ze do toalety tez razem?? Fajna akcja, moze na te happeningi beda zapraszane gwiazdy? Plakat tez niezly, tylko cos nie widzialam nigdzie tej akcji na bilbordach
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar