2007-03-06

FITNESS

RAFTING CO TO MA BYĆ?

Dzisiejszy rafting jest właśnie spływem pontonem po górskich rzekach. Wypromowany został w latach 80-tych poprzedniego stulecia i staje się obecnie coraz bardziej popularny. Z początku sport jedynie dla wybranych. Wymagał siły i odwagi. Dziś jego turystyczna odmiana dostępna jest prawie dla każdego.

Dzięki instruktorom z dobrym przygotowaniem i nowoczesnemu sprzętowi niebezpieczeństwo zostało zminimalizowane. Nie potrzebne są obecnie żadne uprawnienia, wystarczy podstawowa umiejętność pływania.

Nie jest również specjalnie kosztownym zajęciem. Za spływ w Turcji trzeba zapłacić około 14 Euro. Dobrym miejscem na uprawianie raftingu jest również Austria, gdzie można korzystać z dobrze przygotowanych tras. Polecam też Słowenię, gdzie koszty pobytu są naprawdę niskie.

Polska również staje się miejscem gdzie można uprawiać rafting. U nas sezon trwa od maja do października. Nad Dunajcem i Białka Tatrzańską organizowane są spływy pontonami. Są to zazwyczaj grupy 4-osobowe, bo taka załoga najlepiej sprawdza się w sterowaniu pontonem.

Spływy oferowane są na szlakach o różnym stopniu trudności odpowiednio możliwości pasażerów. Organizator zapewnia turystom ponton, pianka, kask. W cenę wliczone są również kamizelki asekuracyjne, pagaje i oczywiście opieka przewodnika-instruktora.

Przydać się może również strój kąpielowy, T-shirt, bluza z długim rękawem oraz kurtka nieprzemakalna i rzeczy do przebrania.

Choć największym marzeniem jest dla każdego Wielki Kanion Kolorado, spływy w Polsce również dostarczają niemałych emocji i pozostawiają niezapomniane wrażenie. Każdy kontakt z rwącą górską rzeką jest wielką przygodą. Bystra woda i rześki, górskie powietrze oczyszczą i pomogą zapomnieć o codziennych problemach.

Chciałam również zaprezentować dwie pokrewne dyscypliny. Hyrdrospeed to spływy górskimi rzekami z wykorzystaniem polietylenowej deski z uchwytami na ręce. Osobę, która płynie zanurzona cały czas w wodzie chroni przed niską temperaturą i uderzeniami o skały, gruba pianka nurkowa. Hydrospeedu można spróbować w ośrodkach nad Dunajcem oraz na najtrudniejszym torze kajakowym w Wietrznicach.

Drugą pochodną raftingu jest snowrafting . Jest jego zimową alternatywą i polega na zjazdach po górskich zboczach na łódce zamocowanej na gumowych linach. Ośrodek snowraftingu znajduje się w Janej (Tatry Niskie).

Rafting to sport zespołowy, gdzie liczą się decyzje podejmowane zarówno przez kierownika zespołu, siedzącego na tyle, jak również przez każdego członka załogi. Tym bardziej, że to właśnie kierownik zespołu odpowiada za sterowanie pontonem, a reszta załogi jest jakby siłą napędową. Dlatego subordynacja jej członków niezwykle istotna. Poza umiejętnością pływania należy też liczyć się z tym, że dłuższy czas trzeba mocno powiosłować, szczególnie na bardziej wzburzonych rzekach.

Takie utrudnione warunki, napięcie i niebezpieczeństwa "przetestują" odporność na stres w ekstremalnych warunkach, a czasem nawet pozwolą dotrzeć do kresu możliwości.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar