Diky

2020-12-29

Desery

Serek czekoladowy Czarnocin – z krainy mlekiem płynącej

Kto powiedział, że wszystkie deserowe przekąski są niezdrowe? Serek czekoladowy Czarnocin to najwyższej jakości nabiał z prawdziwą, belgijską czekoladą – doskonale smakuje jako samodzielna przekąska oraz jako składnik deserów. Do opakowania dodano praktyczną, składaną łyżeczkę, dzięki której nie musimy odwlekać chwili, w której będziemy mogli wreszcie spróbować serka... Możemy to zrobić od razu.

 

 

Serek czekoladowy Czarnocin wyprodukowano na bazie świeżego, najwyższej jakości mleka. Ma niepowtarzalny, głęboko czekoladowy smak pochodzący z prawdziwej, belgijskiej czekolady – stanowi ona aż 13% składu serka. 
Serek będzie świetną przekąską dla smakosza w każdym wieku – można go zabrać do szkoły jako drugie śniadanie, jako deser do biura. Doskonale smakuje skomponowany z ulubionymi owocami lub w naleśnikach i na omletach. Oczywiście, sam w sobie także jest doskonałą, słodką przekąską. Dla naszej wygody do opakowania dołączono składaną łyżeczkę, więc nie musimy się zastanawiać: jak my to zjemy w miejscu, gdzie zastawy stołowej brak. 
 
Serek czekoladowy ma certyfikat bezglutenowości. Na opakowaniu znajdziemy licencjonowany znak Przekreślonego Kłosa. Używać go mogą jedynie ci producenci, którzy posiadają licencję Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Taki znak to gwarancja bezpieczeństwa dla osób, które muszą lub chcą spożywać produkty bez zawartości glutenu.
 
Uwaga! W konkursie Good Cheese 2020 w kategorii serek na deser serek czekoladowy zdobył brązowy medal.
 
Konkurs ten,  to niezależna ocena polskich serów przez przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. 
 
Szefowie kuchni oceniają zgłoszone produkty nie widząc ich opakowań oraz nie znając producentów. Liczy się tylko jakość produktu, jego smak i walory kulinarne. 
 
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród  miało miejsce podczas gali Polskiego Kongresu Serowarskiego.
 
Część dochodu z każdego opakowania tego serka wędruje do łódzkiej Fundacji Gajusz opiekującej się dziećmi chorymi i opuszczonymi. 
 
Do czego?
 
Na kanapkę, do wyjadania bezpośrednio z opakowania, do nadzienia.
 
 
Wartość odżywcza w 100 g produktu: 
Wartość energetyczna 197 kcal (826 kJ)
Tłuszcz: 10,0 g
W tym kwasy tłuszczowe nasycone: 6,6 g
Węglowodany: 17,1 g
W tym cukry: 17,1 g
Białko: 9,7 g
Sól: 0,07 g
Opakowanie: kubeczek 125 g (cena ok. 2,60 zł)
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar