Diky

2020-11-28

Czy wiesz, że...

„Zacznę od poniedziałku”. Cztery rzeczy, które ciągle odkładamy na później

Tim Pychyl to profesor psychologii na jednym z kanadyjskich uniwersytetów, który przez ponad dwa lata badał dlaczego ludzie odkładają na później ważne rzeczy, czyli prokrastynują. Prokrastynacja, to słowo które opisuje właśnie odwlekanie czy też ociąganie się ze zrobieniem spraw, które trzeba zrobić „na już”. Oto 4 rzeczy, które ciągle odkładamy na później i nie możemy zabrać się do ich zrealizowania z różnych powodów.

 

 

 

Wykonanie ważnego telefonu
Za każdym razem, kiedy mamy zadzwonić w celu załatwienia pilnej sprawy coś nas od tego odciąga. Wtedy nagle okazuje się, że mamy inne ważniejsze rzeczy do zrobienia, a wykonanie telefonu odchodzi w niepamięć. Następstwem tego jest całkowite zapomnienie o danej czynności, co może skutkować różnymi, często nieprzyjemnymi konsekwencjami. W takich sytuacjach warto zadać sobie kilka pytań: “właściwie, dlaczego odkładam zadzwonienie gdzieś na później?”, “co chcę w ten sposób osiągnąć?”. Być może stres sprawia nam sama rozmowa przez telefon i wolelibyśmy załatwiać sprawy twarzą w twarz. Warto zastanowić się nad przyczynami, niektórych naszych zachowań, ponieważ mogą mieć one głębsze powody.

Rzucenie palenia
Rzucenia palenia to bardzo charakterystyczna dla prokrastynacji rzecz. Ludzie odkładają ją w czasie, ponieważ ten proces często nie należy do najprzyjemniejszych i wymaga wielu poświęceń. Należy jednak pamiętać, że są rzeczy, które mogą nam pomóc przez to przebrnąć. Przykładem mogą być preparaty, które wspomagają palaczy w rzuceniu nałogu, np. Desmoxan. Jak wiele leków z tej kategorii zawiera substancję czynną o nazwie cytozyna, która pomaga zwalczyć głód nikotynowy i spokojniej przejść przez odstawianie. Ludzie bardzo często odkładają rzucenie palenia w czasie, jednak zanim całkiem odrzuci się ten pomysł dobrze jest spróbować znaleźć pomoc, która pozwoli nam się przemóc.
 
Wykonanie ważnego zadania w pracy
Bardzo często jest tak, że jeśli w pracy przydzielono nam jakieś większe zadanie do zrobienia i ustalono termin za kilka tygodni to zamiast zrobić je od razu, czekamy niemal do końca terminu. Sprawia nam to nie tylko duży stres ale także może spowodować, że samo zadanie zostanie wykonane gorzej. Dlaczego mamy tendencje do odkładania nawet tak ważnych spraw? Być może dzieje się tak, ponieważ już na starcie obawiamy się porażki, oceny szefa czy krytyki współpracowników. Jest też szansa, że najzwyczajniej w świecie brakuje nam motywacji i
koncentracji. Może być to spowodowane tym, że po prostu nasz praca jest dla nas przytłaczająca i od jakiegoś czasu nie czujemy się w niej spełnieni. Warto poświęcić czas na zastanowienie się dlaczego brakuje ochoty do wykonywania obowiązków.
 
Rozpoczęcie diety
Mimo że ta czynność wydaje się łatwa do zrobienia to potrafi minąć dużo czasu, zanim na poważnie zdecydujemy się do niej podejść. Rozpoczęcie diety to nie jest łatwa sprawa, ponieważ czasem wiąże się z wyrzeczeniami, których ciężko odmówić sobie na co dzień. Dieta nie zawsze jest stosowana tylko po to, żeby schudnąć! Niektórzy ludzie stosują odpowiednie diety ze względu na nietolerancje pokarmowe lub żeby przybrać na wadze. Do rozpoczęcia diety może przybliżyć nas przyjrzenie sięsamemu sobie i swojemu organizmowi, pokochanie swojego ciała i odpowiedzenie sobie na pytanie: dlaczego właściwie chcę zacząć dietę? Trzeba też pamiętać, że wprowadzając dietę powinniśmy być w kontakcie ze specjalistą, np. lekarzem czy dietetykiem. W internecie krąży dużo „cudownych” diet, które tak naprawdę mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.
 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar