Diky

2020-11-04

Czy wiesz, że...

Olej rzepakowy - poznajmy jego zalety

Olej rzepakowy pozyskiwany jest z nasion rzepaku, rośliny, która tak pięknie kwitnie na naszych polach w maju. Olej ten, tak jak kwiaty rzepaku, ma jasnożółty kolor oraz delikatny zapach. Przez lata niedoceniany, ostatnio wraca do łask. Wciąż jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego wielu zalet.

 

 

Skarbnica cennych składników

Olej rzepakowy to jeden z najczęściej spożywanych tłuszczów roślinnych w naszym kraju. Dlatego konsumenci zastanawiają się często czy olej rzepakowy jest zdrowy. Okazuje się, że jest on skarbnicą wielu pożytecznych składników. Zwany jest także „oliwą północy”, z powodu najbardziej zbliżonej do oliwy z oliwek zawartości kwasów jednonienasyconych z rodziny omega-9. Co więcej, olej rzepakowy zawiera ok. 10 razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek. Jest źródłem wielonienasyconych kwasów omega-6 oraz omega-3, w idealnej z punktu widzenia potrzeb żywieniowych proporcji 2:1. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 korzystnie wpływają na prawidłową pracę mózgu, serca i układ krążenia. Olej rzepakowy jest świetnym źródłem witamin - zawiera prowitaminę A, czyli beta-karoten oraz witaminę E, będące antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami. Zawiera także sterole, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu poprzez zmniejszanie wchłaniania tzw. złego cholesterolu w jelitach.

Niezastąpiony w kuchni

Olej rzepakowy jest tłuszczem niezbędnym w naszych kuchniach. Stosujemy go na ciepło oraz na zimno.

Do dań na ciepło

Olej rzepakowy jest polecany do smażenia mięs i innych potraw, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia (wynosi ona 242°C). Jest to temperatura, w której tłuszcz rozpada się na szkodliwe dla zdrowia związki i traci właściwości odżywcze. Zaleca się również stosowanie tego oleju do pieczenia ciast i innych słodkości. Jest on neutralny smakowo i zapachowo, można nim zastąpić masło lub margarynę.

Do potraw na zimno

Olej rzepakowy jest popularnym składnikiem sałatek, dressingów, sosów oraz surówek. Dodany do tych dań wspaniale podkreśla ich naturalny aromat oraz ułatwia wchłanianie niektórych witamin. Jest również niezastąpiony do przygotowania domowego majonezu.

Warto dodać, że olej rzepakowy może być bezpiecznie podawany dzieciom już od 6. miesiąca życia.

Rafinowany, czy tłoczony na zimno?

Czym się różni olej rzepakowy rafinowany od tłoczonego na zimno? Obydwa oleje możemy znaleźć w sklepach, zwykle nie wiemy jednak jaka jest między nimi różnica. Skład obu produktów jest podobny. Różnica polega na sposobie pozyskiwania oleju. Olej tłoczony na zimno pozyskiwany jest w niższej temperaturze. Polecany jest do stosowania na zimno, np. do sałatek lub dodawania pod koniec gotowania. Olej rafinowany tłoczy się w wyższej temperaturze, a następnie rafinuje, aby maksymalnie go oczyścić. Dzięki temu jest produktem długo zachowującym ważność, a przy tym polecanym do bezpiecznego smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach.

Kampania „Olej rzepakowy skarbem Europy”

Pod tą nazwą powstał program edukacyjno-promocyjny, realizowany w Polsce i we Francji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Kampania jest skierowana przede wszystkim do konsumentów, a także dietetyków, lekarzy, ekspertów kulinarnych i dziennikarzy. Celem kampanii jest poszerzenie wiedzy na temat walorów odżywczych, doskonałego składu i innych zalet oleju rzepakowego. Na stronie kampanii - olejrzepakowy.com można znaleźć broszury informacyjne o projekcie, ciekawostki, porady oraz przepisy kulinarne.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar