Diky

2020-10-26

MOTOKOBIETA

4 rzeczy, które warto wiedzieć o minutowym carsharingu

Carsharing wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Możliwość szybkiego wypożyczenia samochodu na minuty to rozwiązanie przydatne w wielu sytuacjach i pozwalające wygodnie przemieszczać się po mieście.

 

 

 

Carsharing minutowy – co to?

 

Carsharing minutowy to forma krótkoterminowego wynajmu samochodów osobowych bazująca na idei współdzielenia. Z jednego samochodu korzysta wielu kierowców, co ma niemałe znaczenie z ekologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia. Zdaniem ekspertów z firmy PANEK CarSharing jedno współdzielone auto jest w stanie zastąpić kilka prywatnych pojazdów, co nie pozostaje obojętne dla środowiska.

 

Carsharing minutowy – dla kogo?

 

Carsharing minutowy jest usługą dostępna dla kierowców z ważnym prawem jazdy. Na razie jedynie mieszkańcy dużych miast mogą wypożyczyć auto na minuty. Gdynia, Warszawa, Kraków czy Łódź to przykłady ośrodków, gdzie funkcjonuje omawiana usługa. Należy się jednak spodziewać, że za parę lat pojawi się ona również i w mniejszych miejscowościach. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które z samochodu korzystają sporadycznie. Z powodzeniem zastępuje też transport komunikacją publiczną – przemieszczanie się autobusami lub tramwajami, zwłaszcza w godzinach szczytu, bywa mało komfortowe.

 

Carsharing minutowy – aplikacja

 

Ogromną zaletą carsharingu minutowego są formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Załatwiane są bez udziału pracownika wypożyczalni, a za pomocą specjalnej aplikacji – każdy operator usługi ma własną. Aplikację trzeba zainstalować na smartfonie i zarejestrować się w niej. Podczas rejestracji wymagane jest m.in. przesłanie skanu prawa jazdy. Klient musi też mieć ważną kartę kredytową, z której będą pobierane płatności za usługę. Aplikacja służy do lokalizowania wolnych samochodów, a także do otwierania pojazdu i kończenia usługi.

 

Carsharing minutowy – jaki to koszt?

 

Kierowca korzystający ze współdzielonego auta płaci za każdą minutę jazdy oraz za każdy pokonany kilometr. Średnia stawka to kilkadziesiąt groszy – zawsze warto sprawdzić cennik usługodawcy.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar