Diky

2020-08-28

Paznokcie

COVID-19 a bezpieczeństwo w salonach kosmetycznych

Sytuacja wywołana przez koronawirusa znacząco wpłynęła na każdą gałąź gospodarki, która po pewnym czasie przerwy, zaczyna ponownie wracać na swoje tory. Ze względu na przeciwepidemiczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wiele miejsc, musi przestrzegać określonych zasad, które dotyczą między innymi także salonów kosmetycznych. Co zmieniło się z powodu pandemii COVID-19? Jak bezpiecznie korzystać z usług salonu kosmetycznego? Wiele ważnych informacji związanych z epidemią SARS-CoV-2 i jej wpływem na działalność gabinetów piękności, wyjaśnimy poniżej.

 

 

 

Cel reżimu sanitarnego

Każde obostrzenia związane z reżimem sanitarnym mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa obsługi i klientów odwiedzających dany gabinet. Minimalizowanie ryzyka poprzez ograniczenie liczby kontaktów, wprowadzenie określonych stref oraz działań, znacząco przekłada się na komfort pracowników. Chociaż każdy profesjonalny salon powinien sterylizować swoje narzędzia — bez względu na pandemię — w tym trudnym okresie należy zwrócić na to szczególną uwagę. Ponadto istnieje wiele dodatkowych zabezpieczeń, które ograniczają do minimum możliwość zarażenia się koronawirusem. Najważniejsze z nich wskazaliśmy w dalszej części.

Zmiany w gabinetach kosmetycznych

Ze względu na zapewnienie prawidłowego bezpieczeństwa klientom oraz odpowiedniej higieny pracy dla załogi, bardzo ważne jest to, aby pamiętać o maseczkach — są one kluczowe w sytuacji, gdy salon odwiedza nawet kilkanaście osób dziennie. Jednak bez prawidłowej sterylizacji narzędzi oraz dezynfekcji miejsca pracy, nawet zasłonięte usta nie chronią przed zarażeniem. Ponadto warto także wprowadzić pomiar temperatury, który powoli stanowi standardową czynność w aptekach, gabinetach stomatologicznych czy na lotniskach. Dobrym rozwiązaniem są także ankiety dla klientów, które w przypadku wystąpienia objawów u pracowników, mogą pomóc w łatwym kierowaniu kogoś na kwarantannę i zweryfikowaniu źródła nowego ogniska choroby.

Chociaż zachowanie reżimu sanitarnego jest obecnie najważniejszą zasadą w każdym salonie piękności, to niestety czas koronawirusa wpłynął także na powstanie tak zwanych “podziemi kosmetycznych”. Innymi słowy — miejsc, w których kosmetyczki przyjmują po godzinach, najczęściej ze względu na zamknięcie gabinetu. Najczęściej zatem wykonują swoje usługi w domach, bez odpowiedniego bezpieczeństwa dla siebie oraz klientów. Takie sytuacje zwiększają ryzyko zarażenia do maksimum, dlatego w okresie pandemii należy korzystać jedynie ze sprawdzonych i profesjonalnych salonów kosmetycznych.

Artykuł powstał przy współpracy z salonami Piękne paznokcie.

 

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar