Diky

2020-07-11

TECHNOLOGIA

15.07 Dzień bez Telefonu Komórkowego - porady ortopedów

 15 lipca przypada Dzień bez Telefonu Komórkowego. To jedno z ulubionych świąt… ortopedów. 

 
Odłóż telefon i ciesz się zdrowym kręgosłupem!
 
Telefony komórkowe określa się czasem największym nałogiem XXI wieku, a socjologowie nazywają to fonoholizmem. Nadmierne ich używanie może oznaczać poważne problemy ortopedyczne. 
 
- SMS-owa szyja czy dyskopatia: sprawcą tych schorzeń może być tak niewinne urządzenie, jak telefon – mówi lek. Przemysław Rychtik z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center – Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego to świetna okazja, by mówić o profilaktyce. Kluczem do sukcesu jest umiar w korzystaniu z urządzenia, a zmianie nawyków sprzyjają wakacje – dodaje ekspert.
 
 
 
 
 
SMS-owa szyja…
Wielogodzinne pochylanie się nad telefonem może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Głowa człowieka waży ok. 5,5 kg, nic więc dziwnego, że w wyniku ciągłego pochylania się nad ekranem zaczyna boleć szyja. Już przy 15-stopniowym nachyleniu głowy nacisk na kark wynosi aż 12 kg, a przy maksymalnym – nawet 30 kg. W wyniku unieruchomienia szyi w jednej pozycji może dojść do objawów tzw. esemesowej szyi. W wyniku przeciążenia mięśni i stawów kręgosłupa szyjnego pojawia się uczucie „wbijania szpilek” w kark, napięcie mięśni kręgosłupa, przeszywający ból podczas dotykania uchem ramienia. Niektóre osoby mają problem by obejrze się za siebie lub skręci głową w lewo lub prawo. Mogą pojawić się bóle głowy o charakterze napięciowym.

…a nawet dyskopatia
Na tę chorobę krążka międzykręgowego cierpi coraz więcej osób. Najczęściej schorzenie to dotyczy odcinka lędźwiowego. Choroba jest zazwyczaj następstwem siedzącego trybu życia i uskarżają się na nią m.in. zawodowi kierowcy. W grupie ryzyka są osoby zbyt często pochylające się nad ekranami smartfonów.

Dodatkowo: problemy z dłońmi
Korzystanie ze smartfonów może też deformować dłonie - długotrwałe niefizjologiczne ułożenie nadgarstków ma destrukcyjny wpływ na ręce. W wyniku stałych, monotonnych ruchów dłoni może dojść do przeciążenia mięśni, odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka, oraz do zmian naczyniowych w stawach i w tkankach miękkich ręki. Używanie telefonów komórkowych szkodzi na drobne stawy rąk i nadgarstka, a także powoduje przewlekłe uszkodzenia stawów międzypaliczkowych. Po spędzonych w ten sposób wielu godzinach można odczuwa mrowienie w dłoniach, ból, obrzęk i sztywność nadgarstka, a także bóle kciuka.

Jak do tego nie dopuścić?
Eksperci z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center radzą:
  • Ograniczmy czas spędzany nad telefonem
  • W trakcie korzystania trzymajmy urządzenie na wysokości wzroku, dzięki czemu nie będziemy pochylać szyi do przodu
  • Unikajmy utrzymywania jednostajnej pozycji przez dłuższy czas – co pół godziny róbmy kilkuminutowe przerwy
  • Ograniczmy do minimum pisanie na telefonie – stosujmy raczej funkcję „voice recognition” (dyktowania wiadomości i ich odczytywania), dostępną w większości smartfonów
  • Korzystajmy z aplikacji, które pozwalają na używanie telefonu za pośrednictwem komputera –odpowiednie ustawienie ekranu i klawiatury zapewni bardziej ergonomiczną pozycję ciała
  • W wolnej chwili, np. podczas mycia zębów, aktywizujmy stawy kręgosłupa. Wykonujmy krótkie ćwiczenia, polegające na krążeniu głową w obie strony. Regularna gimnastyka angażująca mięśnie szyi i barków pomaga nieco zniwelować skutki jednostajnej pozycji nad telefonem
  • Warto też pamiętać, by – rozmawiając przez telefon – zmieniać rękę, którą trzymamy urządzenie. A najlepiej korzystać z zestawu słuchawkowego.
 
***
Informacje o specjalistach:
 
Lek. Przemysław Rychtik – lekarz rezydent w Carolina Medical Center, w trakcie specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczestnik licznych kongresów, np. ISAKOS w Szanghaju. Obszary zainteresowań to: staw kolanowy, staw skokowy, urazy ścięgien i mięśni, protezoplastyka stawu biodrowego. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar